Okunma

OOXML, Kendi Dersini Geçemedi


20 Nisan 2008 Pazar 21:00
OOXML, Kendi Dersini Geçemedi
Griffin Brown isimli, danışmanlık ve yayıncılık şirketinin yaptığı ve kendi günlüğünde yayınladığı araştırmaya göre, Microsoft’un Office 2007 yazılımı tarafından üretilmiş olan OOXML belgeleri, ISO tarafından yeni kabul edilmiş olan OOXML standardına uymak konusunda bazı sorunlar yaşıyor. Alex Brown tarafından kaleme alınan yazıda, Avrupa merkezli bağımsız standartlaştırma kurumu ECMA‘nın OOXML ile ilgili .docx uzantılı bir dosyası temel alınarak yapılan testte bolca uyumsuz nokta çıktı.

Nasıl Oluyor da Oluyor?

60 MB’a yakın olan ve esas belgeyi barındıran document.xml içinde yapılan STRICT (katı) uyumluluk taramasında 122.000 hata mesajı gelmesi ilginç bir durum. TRANSITIONAL olarak anılan ve geriye dönük uyumluluğun dikkate alındığı tarama kipinde ise 84 hata mesajı alınıyor.

Sonuç Olarak…

Buradan çıkan sonuç, Microsoft’un standardının henüz kendi ürününde kullanılmadığı yönünde. Her ne kadar Microsoft, kendi ürün ve uygulamalarından türettiği bu standardı bir miktar pazarlama kaygıları güderek ele alsa da, önümüzdeki servis paketleri ve yamalarla uyumluluğu yükseltebilecek durumda.

Bilgi için: Griffin Brown Günlüğü
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" OOXML, Kendi Dersini Geçemedi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere OOXML, Kendi Dersini Geçemedi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda OOXML, Kendi Dersini Geçemedi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "