OOXML, Standart Oluyor


01 Nisan 2008 Salı 21:00
OOXML, Standart Oluyor
Haberlere yorum cümleleriyle başlamayı sevmesek de, ISO‘nun kendi OASIS biçimini yokmuş farz edip, dijital belge biçimlerinde birçok sahipli (fikri mülkiyet altında bulunan) metot ve teknolojiye atıfta bulunan bir başka standardı kabul edecek olması, veri özgürlüğüne "satıcı kilidi" (vendor lock) vurularak pazarın sözde bir özgürleşmeye doğru götürülmesi anlamına geliyor. Diğer taraftan; Microsoft gibi büyük üreticilerin karar açamalarında ne büyüklükte etki edebildiğinin de bir göstergesi olarak bu konu incelemeye değer bir konuma sahip.

Gerek Var mıydı?

Uluslararası Standartlar Örgütü‘nün hâlihazırda, OASIS olarak anılan bir sayısal belge standardı mevcuttu. Bu standartta adı geçen her türlü teknoloji ve metot, diğer ISO standartları veya özgür standart ve biçimler aracılığıyla korunuyordu. Dolayısıyla veri özgürlüğü, veriye değişik şekillerde erişmek isteyen her kullanıcı ve uzman için fikri mülkiyet kısıtlamalarından bağımsız şekilde sağlanıyordu. Dolayısıyla, Microsoft’un desteklediği ve kısaca OOXML olarak anılan, Office Open XML isimli başka bir standart oluşturulmasına gerek bulunmuyordu.

Neye Yarayacak?

Yeni standardın kabulü henüz kamuoyuna açıklanmamış da olsa, oylama sonuçlarını gösteren belgelere erişilebiliyor (138 KB, PDF, İngilizce). Bu gelişmenin bir sonucu olarak, özgür temellere dayalı bir standardın yanında bu nitelikleri taşımayan bir sayısal belge standardı daha oluşacak. Özellikle kamu uygulamalarında satıcı kilidi konusu daha geniş pazar yaratılabilmesini sağlayacak, yeni standardı kullananlar da, bu tür kısıtlamalar olan kamu ihalelerinde yer alabilecekler.

Bilgi için: IPWatch
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

adım gibi eminim mikrosoft bu hususta para yedirmiştir, diğer türlü o kadar insan imza toparladı. kampanyalar düzenlendi bu kadar istemeyene rağmen hala kabul edilebiliyorsa insanların aklına bazı sorular gelmez mi?…

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

çök üzücü bir haber, küçük ve yumuşak şirket yine yapmış yapacağını..
inadına open office!…

" OOXML, Standart Oluyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere OOXML, Standart Oluyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda OOXML, Standart Oluyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  2. 2 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  3. 3 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  4. 4 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  5. 5 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  6. 6 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  7. 7 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  8. 8 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  9. 9 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  10. 10 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!