Okunma

Opera Mobile Turbo Ne Zaman Çıkıyor?


16 Nisan 2009 Perşembe 15:12
Opera Mobile Turbo Ne Zaman Çıkıyor?

Amerika’nın en önemli mobil organizasyonu olan CTIA Wireless fuarında Opera, mobil tarayıcısının yeni sürümünü duyurdu. Yeni tarayıcının bu sürümü ilk etapta üreticiler için kullanılabilir olacak. Uygulamanın bizim cihazlarımıza girmesi ise mayısın başlarını bulacak. Ancak ilk yayınlanacak sürümün Windows Mobile kullanıcılarını ilgilendireceğini de belirtelim.


X1’deki Opera Mobile Turbo

Norveçli yazılım devinin mobil tarayıcısı önceki sürümlerinde dokunmatik ekran Windows Mobile ve SonyEricsson’un UIQ platformları için geliştirmeler sunmuştu. Dünya’nın lider mobil platformu Symbian için ise 8,65’den bu yana yeni bir sürüm yayınlanmadı.

Fakat şirketin bu sürümde Symbian cihazları da unutmayacağı Opera Mobil’in güçlü bir sürümünü de piyasaya süreceğini tahmin ediyoruz. Resmi bloglarında da bu şekilde açıklamalara uzunca bir süredir rastlanıyor. Blogda Symbian için hangi sürümlerin destekleneceğine dair bir açıklama yok. Ancak S60 3. sürüm ve 5. sürüm cihazlara destek olacağı aşikar. Dokunmatik ekran desteği olacağını da umuyoruz.


Opera Mobile Turbo’nun rakiplerine farkı

Opera Mobile 9.7(Windows Mobile İçin)

Geliştirilmiş görüntü netleştirme motoru

Opera Mobile Opera 10’da da kullanılan Presto 2,2 görüntü netleştirme motorunu mobil sürümüne de taşımış durumda. Bu da daha hızlı görüntü yükleme ve arama motoru standartlarına tam destek demek oluyor.

Opera Turbo

Opera Mobil yüzde 80 oranında bant genişliği kullanımını azaltarak çok daha rahat bir internet kullanımı sağlar. Opera’nın geliştirdiği sıkıştırma teknolojisi Opera Mini kullanıcıları tarafından iyi bilinen ve çok sevilen bir özellik.

Geliştirilmiş Widget’ler

Opera kullanışlı mobil widgetler sunar. Son derece kullanışıdır ve tarayıcıdan bağımsız da çalışabilirler.Gears
Google tarafından açık kaynak kod olarak geliştirilen Gears ile web tarayıcılar için daha güçlü web uygulamaları geliştirilmesini amaçlayan bir teknoloji. Opera Labs ya da Google Labs üzerinden ayrıntılı bilgi edinilebilir.


İşin sırrı Opera Turbo sunucusunda gizli

OpenGL ES

OpenGL ES desteği ile daha hassas scroll yeteneği daha hassas bir kullanıcı arabirimi.

:: Yeni Opera Mobile ile ilgili düşüncelerinizi burada paylaşabilirsiniz.

 

Ahmet Gözütok (Forum: alabula)
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Opera Mobile Turbo Ne Zaman Çıkıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Opera Mobile Turbo Ne Zaman Çıkıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Opera Mobile Turbo Ne Zaman Çıkıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "