Okunma

Operation Raccoon City Ön İnceleme


11 Şubat 2012 Cumartesi 15:00
Operation Raccoon City Ön İnceleme

Operation Raccoon City adıyla bir Resident Evil duyurulduğunda serinin hayranları önce oldukça sevinmiş ve Resident Evil 6‘dan önce başka bir deneyim yaşayacakları için oldukça mutlu olmuşlardı.

Fakat bu sevinç yumağı halleri uzun sürmedi. Çünkü oyunun detayları açıklanmaya başlandıkça Slant Six tarafından hazırlanan Operation Raccoon City‘nin aslında bir “Resident Evil oyunu” olmadığı anlaşıldı.

Slant Six firması SOCOM serisinden hatırlayabileceğiniz bir oyun stüdyosu. Bugüne dek Resident Evil: Operation Raccoon City dışında çoklu platform hiçbir oyun yapmadılar. Şimdi ise Capcom tarafından yeni bir TPS aksiyon oyunu yapmakla görevlendirildiler.

Uzun süren bekleyişin sonuna yaklaşırken yayımlanan videolar, gösterilen ekran görüntüleri ve ortaya çıkan her yeni detay Operation Raccoon City’nin Resident Evil evreninde geçen bir çoklu oyunculu TPS oyunu olacağını gözler önüne serdi.

Hal böyle olunca serinin çekirdek hayranları olarak adlandırılan kesim oldukça tepki gösterdi ve Capcom konuyla ilgili bazı açıklamalar yapmak zorunda kaldı.

Operation Raccoon City’nin Resident Evil evreninde geçtiği için Resident Evil ismini kullandığı, eski oyunlara bazı göndermeler içerdiği ve Resident Evil serisinin bir sonraki oyununun Resident Evil 6 olacağını duyurdu.

İşte ilk duyurulduğu günden bugüne dek Operation Raccoon City ile ilgili yaşanan gelişmeler böyle özetlenebilir. Yapımın piyasaya sürülmesine yaklaşık bir ay kadar bir süre kaldı ve Operation Raccoon City’nin ön inceleme sürümü elimize geçti.

Hank’in selamı var

Operation Raccoon City‘e giriş yaptığımızda bizleri ana menüde senaryo modu ve dört kişilik online co-op modu bekliyor. Zaten oyun ilk açıldığında direkt olarak sunuculara bağlanmayı deniyor çünkü Operation Raccoon City kesinlikle tek başınıza oynanacak bir oyun olarak düşünülmemiş.

Düşünülmemiş dememin sebebi, zaten oyunu dört kişilik bir takım halinde oynuyorsunuz ve tek kişilik modda diğer üç kişiyi yapay zekanın kontrolüne vermek oyunu daha başlamadan bitiren bir seçim oluyor demek ağır olmaz.

Çünkü oyunda görevleri yaptığım süreçte diğer üç kişinin gerçekten çok anlamsız hareketler yaptıklarını, düşmanların arasında dolaşıp bir de nedense ölmediklerini görmek oldukça rahatsız edici.

Tek iyi yanları sağlığınız azaldığı anda üzerinize koşarak hemen ellerindeki ilkyardım spreylerini üzerinize boşaltıveriyorlar. Arkadaşlarınızla ya da online olarak oynadığınız oyunlarda bu tarz eylemleri bekleyemezsiniz haliyle.

Hikaye nasıl ilerliyor?

Operation Raccoon City bizim USS Force’tan bir karakteri seçmemizle birlikte oldukça hızlı başlıyor. USS Force’un açılımı da Umbrella Security Service Force yani Umbrella Güvenlik Servisi.

Karakterlerimiz ise dört tane ve isimleri Spectre, Beltway, Bertha ve Vector olarak belirlenmiş. Hepsinin kendine has yetenekleri var ve oyunun işleyişi de seçtiğiniz karaktere göre değişiyor.

Spectre keskin nişancı özelliğiyle takıma arkadan destek verirken, Vector daha çok gizlilik üzerine kurulmuş bir oynanışa sahip. Beltway, “kahrol düşman al sana bomba” diye naralar atarak bombalarıyla takımı ayakta tutmaya çalışırken, Bertha ise ekibin sağlık timi görevini üstleniyor.

Karakterlerden istediğinizi seçiyorsunuz ve kazandığınız deneyim puanlarıyla birlikte her karakteri daha da özelleştirebildiğinizi hemen farkediyorsunuz. Silahlarınızı, bombalarınızı ya da yanınızda taşıdığınız ekipmanları değiştirme olanağınız var.

Silah ve mühimmat seçiminizi yaptıktan sonra, oyun başlıyor ve Hank ile kısa bir diyaloğun ardından aksiyon bir anda başlıyor. Öyle bir çapraz ateş altındayız ki, virüs örneklerini ele geçirmek isteyenin yalnızca biz olmadığımızı hemen anlıyoruz.

Çünkü karşımıza ilk bölümlerde çıkan düşmanların hiçbiri zombi değil, gayet kanlı canlı insanlar. Başka askeri güçlerin piyonları olan bu askerleri öldürmek iste oldukça basit gibi geldi bana.

Aslına bakarsanız oyunun hikaye modunun ilerleyişinden çok fazla bahsetmek istemiyorum çünkü hem internette oyunun ilk yirmi dakikalık bölümünün oynanışını içeren videolar bulmak mümkün hem de henüz piyasaya sürülmesine bir ay olan bir oyun hakkında “spoiler” vermek istemiyorum.

Fakat özetleyecek olursak, Resident Evil 2 ile Resident Evil 3 arasında bir zaman dilimini kapsayan Operation Raccoon City‘de USS Force ile T-Virus örneklerini toplayarak Raccoon City’de tanık bırakmamaya çalışacağız. Bu tanık bırakmama işinde öldürülecekler listesinin başında ise çok tanıdık bir isim var: Leon Kennedy.

Ayna ayna söyle bana, var mı benden daha güzeli bu dünyada?

Operation Raccoon City‘nin grafikleri ve atmosferi ise biraz sönük kalmış gibi duruyor. Özellikle tek kişilik modda oynarken karakterler arası diyalogların zayıflığı ve eksikliği atmosferi oldukça baltalıyor.

Fakat bölüm tasarımları Resident Evil dünyasına oldukça uygun olduğundan atmosfer konusunu biraz toparlamayı başarıyor.

Diyaloglar haricinde ambiyans sesleri ve karakterlerden çıkan sesler oldukça gerçekçi. Silah sesleri ve bomba, sprey vb. gibi ekipmanların da yerli yerinde seslere sahip olduğunu söyleyebilirim.

Grafikler ise seslere oranla daha inişli çıkışlı bir tablo çıkarıyor karşımıza. Bölüm tasarımlarının bazıları gerçekten oldukça güzel görünürken, bazı yerlerde özensiz ve dikkatsiz hazırlanmış bölümlerde taban tepiyoruz.

Karakter tasarımları bizim ekibimiz ve ana karakterler açısından oldukça başarılıyken, bozuk para gibi harcadığımız düşmanlar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Sanki hepsi birbirinin kopyası gibi gözüküyor çünkü. Zombiler ise çok daha iyi görünüyorlar onu da belirtelim.

Tabii elimizdekinin ön inceleme sürümü olduğunu ve yapımın şu anki halinin çok daha iyi ve düzgün olacağını bildiğimizi de söylemem gerekiyor. Sonuçta final sürümünden çok önceki bir sürüm ile yapımı deniyoruz.

Oynuyorum, öyleyse varım

Gelelim oynanışa. Resident Evil 4‘ten beri kullanılmaya başlanan bu TPS açısı sayesinde karakterimizle koşarken ateş edebilmek, yakın dövüşe girebilmek ya da ikincil silahımızı çekerek otomatik hedefleme sayesinde eski Resident Evil oyunlarındaki gibi ateş etme imkanımız var.

Kontrollere alışmak oldukça basit ve keyif verici bir oynanış bizleri bekliyor. Zaten eski Resident Evil oyunlarında olduğu gibi bir korku ya da gerilim beklemek yersiz olacaktır. Zira Operation Raccoon City kesinlikle saf bir aksiyon oyunu.

Fakat eski oyunlara göndermeler içeren bir yapım olmuş Operation Raccoon City. Örneğin her RE oyununda olduğu gibi First Aid Sprey ve Green Herb isimli iyileştirici malzemeler aynen oyunda duruyor.

Spreyi yanımızda taşıyabilirken (ilk etapta yalnızca bir tane sprey taşınabiliyor) Green Herb yani yeşil bitkileri gördüğümüz anda kullanmak dışında bir seçeneğimiz yok. (Aslında var, o da kullanmamak 🙂 )

Cephane konusunda ise oyunda genel anlamda bir sıkıntı yaşanmıyor çünkü öldürdüğünüz her düşmandan ya cephane ya da başka bir silah düşüyor ve sürekli olarak oyunda başka silahlar kullanıyorsunuz. Bir anda MP5 ile oynarken türlü türlü Assault Rifle’lardan keskin nişancı tüfeklerine koştuğumu farkettim.

Aslında keyif verici çünkü aynı silahla baştan sonra bölümleri oynamak biraz daha can sıkıcı olabilirdi. Ayrıca cephaneler için sağda solda sandıklar olduğunu ve anında full cephane sahibi olabileceğinizi de belirteyim.

Ölen bir adamın son sözleri

Başından sonuna kadar oynayamadığımız için hikaye hakkında tüm detayları bilmiyor olsak da, işleyişi ile birlikte güzel bir aksiyon oyunu ortaya çıkacağına eminim. Slant Six daha önce de SOCOM serisi ile birlikte taktiksel aksiyon oynanışını iyi kotarmayı başarmıştı. Bu kez de iyi bir iş çıkarıyorlar gibi görünüyor.

Tabii önemli bir noktaya parmak basmak istiyorum. Bu oyun kesinlikle bir Resident Evil değil. Eğer tam sürüm piyasaya sürüldüğünde bu beklentiye sahip olmadan satın alırsanız, oldukça keyifli ve Resident Evil dünyasında geçen bir aksiyon oyununun sizleri beklediğini göreceksiniz.

Eğer bir Resident Evil bekliyorsanız ise sizleri çok büyük bir hayal kırıklığı bekliyor demektir. Aslına bakarsanız bu beklentide olmak biraz mantıksız, eğer Resident Evil bekliyorsanız sizleri Resident Evil 6’ya alalım derim.

Resident Evil: Operation Raccoon City ile ilgili ilk izlenimlerimi sizlere aktarmaya çalıştım. Şahsım adına yapay zeka problemleri ve grafiklerdeki özensizlik dışında çok bir problemini göremedim ve ön inceleme sürümünden kaynaklı olduğunu düşündüğüm bu problemlerin tam sürümle birlikte çözüleceğini düşünüyorum.

Yayımlanan son video ile birlikte şahsımın ilgisini oldukça fazla çekmeyi başaran Operation Raccoon City‘i gerçekten beklediğim oyunlar listesine aldığımı söyleyebilirim. Aksiyon TPS oyunlarını ve Resident Evil’ı seviyorsanız, Slant Six’in iyi bir iş çıkardığını görebilirsiniz. Bahsettiğim videoyu aşağıdan izleyebilir ve bana hak verebilirsiniz.

http://www.youtube.com/v/8NZcmgHcW4k?version=3&hl=en_US

Artık yapmamız gereken, 23 Mart tarihinde PC, PlayStation 3 ve Xbox 360 platformları için piyasaya sürülecek olan Operation Raccoon City‘i beklemek. Gel 23 Mart gel…

:: Operation Raccoon City hakkında düşünceleriniz neler? Tıklayın forumumuzda tartışalım.

 
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Operation Raccoon City Ön İnceleme”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    şu zamana kadar gördüğüm en başarılı fragman bence. sadece fragmanı için bile merak edilip alınabilecek bir oyun…

  2. Witcher dedi ki:

    İnş beklentilerin üstünde bir oyun olur, bekliyoruz

  3. SDN Okuru dedi ki:

    hayalkırıklığı.

" Operation Raccoon City Ön İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Operation Raccoon City Ön İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Operation Raccoon City Ön İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "