Okunma

Operatör, Pil Dayanıklılığını Etkiler mi?


07 Ağustos 2014 Perşembe 06:00
Operatör, Pil Dayanıklılığını Etkiler mi?

Orta-üst segment Android işletim sistemli akıllı telefonlarda ortalama pil ömrü bir gün civarındadır. Ekstra olarak cebe, çantaya atılan şarj cihazı ve taşınabilir bataryalar olmazsa olmazlardandır. 2014 yılındaki yeni akıllı telefonlarda da pil kapasiteleri çok sansasyonel bir değişime işaret etmedi ve sonuç olarak yine bir gün sınırları…

Akıllı telefon modellerinin pil tüketimleri ile ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ilginç bir test gerçekleştirildi. HD film izlemek, ekran parlaklığını yüksek seviyede kullanmak, internette uzun saatler gezinmek gibi pil tüketimini ölçümleyen testlerden farklı olarak çalışma GSM operatörlerini konu edindi.

14-08/07/ekran_resmi_2014-08-06_23_34_02.jpg

Dört operatörü kapsıyor

Ülkedeki dört büyük GSM operatörü AT&T, T-Mobile, Sprint ve Verizon’u kapsayan testte, akıllı telefonların operatörlerinin pil tüketimindeki etkileri ortaya konuldu. Birçok otorite testin güvenilirliğine şüpheyle yaklaşsa da Bluetooth, NFC, Wi-Fi kapatıldıktan ve ekran parlaklığı da 150 nit’e getirildikten sonra Galaxy S5, Galaxy S4, HTC One M7 ve HTC One M8’in batarya dayanıklılıkları ölçüldü.

T-Mobile lider

Buna göre T-Mobile; Galaxy S5’te 10 saat 57 dakika, HTC One M8’de 10 saat 50 dakika ve Galaxy S4’te 6 sat 42 dakika pil dayanıklılığı sergilenen operatör olarak rakip operatörlerden daha verimli bir görünüm sergiledi. AT&T ikincilikte kalırken Sprint üçüncü ve Verizon dördüncü oldu. Aşağıda yer alan grafikte sonuçlar detaylı olarak görülebilir. 

14-08/07/ekran_resmi_2014-08-06_23_33_40-3.jpg

:: Akıllı telefonunuz kaç saat pil dayanıklılığı sunuyor?

Yazan: Ferhat Verdi
SDN – ShiftDelete.Net
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 yorum - “Operatör, Pil Dayanıklılığını Etkiler mi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Benim telefonum htc one m7 sarjim iyi ama yüzde yirmiye geldiği zaman üstün güç tasarruf u açıksa hemen kapanıyor yada 5 dakka dayanıyor onu kapattım biraz düzeldi ama çok sayılmaz acaba neden

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye’ye açılmayı bekleyen halihazırda 11 operatör var fakat bizim şu anki şirketler rekabetten korktuğu için izin verdirmiyor . Misal Neal Patrick Harris’in Twitter hesabına bakın adam AT&T kullanıyor Sherman Oaks,Kaliforniya’da 0.32 Mbps bağlantı var biz hala 3g nerde diye arayalım

 3. SDN Okuru dedi ki:

  3G de iken 2 çizgi ( nokta ) sinyal olduğu zaman iphone umun şarjı dakika gibi azalıyor ama ful ya da 4 nokta çektiğinde hiç düşmüyor neredeyse .
  Telefon sinyal almak için pili sömürüyor resmen.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  TURKCELL gerisi yalan…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye’de Vodafone resmen şarjı sömürü***** aratırsanız çoğu kullanıcının bu sorundan müzdarip olduğunu görürsünüz.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  şu an vodafone kullanıyorum, ve turkcell’den geçiş yaptığımda şarj süresinin düştüğünü bariz olarak hissettim. Bu konuda Turkcell tartışmasız liderdir diye düşünüyorum.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  test hatalı etraflıca bir grafiğe bakın sprint att verizon aralaında çok değişk

 8. SDN Okuru dedi ki:

  emek hırsızlığı yapmayın lan phonearenadakini almış buraya yapıştırmışsınız. kaynak belirtin

 9. SDN Okuru dedi ki:

  çok yararlı bir bilgi olmuş yarından tezi yok t-mobile’a geçiyorum.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde de Turkcell sonra Vodafone ve Avea olur

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Mantık olarak şebeke sinyali her zaman zayıf olan şirket, bataryadan daha çok yiyecektir.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  kaynak yazsanıza emek hırsızları

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ben t mobile a gectim kurtuldum

 14. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone 5s’e sahibim, kardeşim ise iPhone 4s. Olay şu: benim telefonum %1 sarj ile 4 saat 11 dk dayandı. 3’üncü saatinde çalışan uygulamaları ve hücresel ağları kapattım. O dediğim zamana geldiğinde hala çalışıyordu o zaman sarja taktım. Kardeşimin telefonu da aynı şekilde 4 saatten fazla dayandı. Ama ne kadar fazla olduğunu bilemicem. Çok ilgincime gitti bunu araştırırsanız çok sevinirim. Bu iPhone’ların ilginç bir özelliği olabilir.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone 5s’e sahibim, kardeşim ise iPhone 4s. Olay şu: benim telefonum %1 sarj ile 4 saat 11 dk dayandı. 3’üncü saatinde çalışan uygulamaları ve hücresel ağları kapattım. O dediğim zamana geldiğinde hala çalışıyordu o zaman sarja taktım. Kardeşimin telefonu da aynı şekilde 4 saatten fazla dayandı. Ama ne kadar fazla olduğunu bilemicem. Çok ilgincime gitti bunu araştırırsanız çok sevinirim. Bu iPhone’ların ilginç bir özelliği olabilir.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu bide Türkiye’deki operAtörler arasında yapsalar

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Baska sonuçlar yerine keske sizde bizim icin yapsaniz bu testleri

 18. SDN Okuru dedi ki:

  bizim burada ise avea kullanıcı dostu, batarya dostu.
  🙂
  anladınız siz onu.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  T-mobile heryer de çekmediğinden birinci gelmiştir

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Haberi aldığınız yerde olmasına rağmen sebebini niye yazmıyorsunuz? Türkiye’de de T-Mobile mı kullanalım? Gazetecilik kuralları nerede kaldı? 5N – 1K

 21. SDN Okuru dedi ki:

  aveada 2 saate biter burda yapılsa o zaman 😀

 22. SDN Okuru dedi ki:

  doğrudur, çünkü şebeke gücü düştükçe telefon bağlanmaya çalışıyor, bununla ilgili bir enerji tasarrufu widgetim bile vardı symbianda.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Bu testlerin bir de türkiyedeki operatörlerle yapılması lazım

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde avea en cabuk pil tuketen olur buna gore

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Çok normal bir şey bu çünkü operatör’ün genel olarak çekim kalitesi ne kadar yüksek ise telefonun pili o kadar çok gider. Yani çekim kalitesi düşük olursa telefon çekim kalitesini yükseltmek için daha fazla güç harcayacak ve bu yüzden pili daha çabuk bitecek. Bu testte de T-Mobile firmasının çekim kalitesinin yüksek olduğu için en uzun süre onun dayandığını AT&T ve Verizon’un çekim kalitesi düşük olduğu için daha az gittiği çıkmış. Bizim ülkemizde bence (bir Vodafone kullanıcısı olarak) Turkcell kullananların pili daha çok gidiyordur ve Avea kullanıcılarının ise daha az gidiyordur.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Etkiliyor tabiki. Bazı yerlerde operatörün vericilerinin zayıflığından dolayı telefonumun şarjının daha çabuk bittiğine tanık oldum.

" Operatör, Pil Dayanıklılığını Etkiler mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Operatör, Pil Dayanıklılığını Etkiler mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Operatör, Pil Dayanıklılığını Etkiler mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "