OPPO Türkiye fabrikası için heyecanlandıran açıklama


08 Mart 2021 Pazartesi 13:32
ABONE OL
OPPO Türkiye fabrikası için heyecanlandıran açıklama

Çin’de telefon satışlarını yıllık yüzde 26 oranında artırarak Çin pazarının en büyük akıllı telefon üreticisi haline gelen OPPO, ülke dışındaki yatırımlarını da artırıyor. Aralık ayında yaptığı duyuruda, Türkiye’de telefon üretimine başlayacağını açıklayan OPPO, Türkiye fabrikasında test üretimine başladı. Açıklama Bakan Mustafa Varan’tan geldi.

OPPO Türkiye fabrikası ile ilgili açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank fabrikayı ziyaret ettiğini belirterek, OPPO’nun Türkiye’de kurduğu üretim tesisinde denemelere başladığını aktardı.

OPPO Türkiye fabrikası, deneme üretimine başladı

Bakan Mustafa Varank, Twitter hesabından yaptığı açıklamada global markaların ülkemize olan ilgisinin her geçen gün arttığını dile getirdi. OPPO Türkiye’ye “Hoşgeldin!” mesajı veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı, “Akıllı telefon üreticisi OPPO, CKD sistemiyle kurduğu Türkiye’deki fabrikasında deneme üretimine başladı.” dedi.

Pandemi sürecinde Türkiye’nin diğer ülkelerden ayrıştığını vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

“Türkiye; otomotiv, beyaz eşya ve mobilya gibi dayanıklı tüketim mallarında Avrupa’nın üretim üssü konumunda. Gerek üretim kalitesi gerekse taahhütlerini zamanında gerçekleştirme noktasında Türkiye’ye yatırım yapan uluslararası yatırımcılar bu güvenlerinde hep kazançlı çıktılar. Bunun en somut örneğini pandemi sürecinde gördük. Birçok uluslararası şirket, diğer ülkelerdeki üretimlerini kısarken Türkiye’de artırdı.

Dünyanın dev akıllı telefon üreticilerinin Türkiye’ye yapmaya başladıkları yatırımları bu çerçevede değerlendirmek lazım. Özellikle orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerde söz sahibi global firmaların benzer yatırımları önümüzdeki dönemde de artarak devam edecek. Biz gerekli yatırım ortamını oluşturmak için Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yoğun bir gayret gösteriyoruz. Türkiye’ye yatırım yapan kazanır. Akıllı telefonlar alanında yapılan bu yatırımlar ülkemizde önemli yetkinliklerin oluşmasına da katkı sağlayacak. Teknoloji tedarikçisi yeni yerli firmalarımız bu sayede ekosisteme dahil olacak.”

Türkiye’nin yerli üretimi desteklemek maksadıyla getirdiği 200 dolar altı akıllı telefonlara ek vergiler gelmesini takiben, başta OPPO olmak üzere Çin menşeili akıllı telefon devleri ülkemizde üretim yapmaya başlayacaklarını açıklamışlardı. OPPO, Türkiye fabrikası bünyesinde gerçekleştireceği üretimi CKD sistemiyle tasarladı.

Tüm parçaların tamamen sökülüp takılabilmesi ve bu sayede tesiste rahatça monte edilebilmesini mümkün hale getiren CKD üretim sistemi otomobil ve elektronik üretiminde sıkça kullanılıyor.

oppo türkiye, oppo türkiye fabrikası, yerli akıllı telefon

OPPO Türkiye fabrikası ile alakalı, OPPO Türkiye Genel Müdürü Weijian Zhou daha önce yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“OPPO, yerli topluma vermiş olduğu sözün bir parçası olarak bir süredir Türkiye’ye daha fazla yatırım yapmayı düşünüyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı yetkilileriyle olumlu görüşmeler yaptıktan sonra, yatırım kararımızla ilgili yakında sizlerle daha fazla bilgi paylaşmayı umuyoruz. Bu vesileyle, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’na da gösterdikleri çaba ve olumlu destekleri için teşekkür ederiz.”
yazarFaruk Doğan

2000 yılında Hatay'da doğdu. Birçok teknoloji sitesinde çeviri ve freelance editör olarak çalıştı. Teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net ailesinde sürdürüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
10 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Doğu Türkistanlı kardeşlerimin ahını öteki tarafta boynumuzda taşıyacağız. (yorumu siyasal olarak algılamayın lütfen. İnsani olarak bakmanız yeterli.)

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bu fabrikalari evimize dahi kursalar farketmez 1 tlfna ozel tuketim diye 20 ayri vergi alip 100 dolarlik cihazi 400 dolara itelettikleri surece zerre onemi yok , huawei , xiaomi olsun bunlar cin in ekonomik ucuz tlfnlariydi ne oldu turkiyeye gelince 10k lik iphone olurmu diyen uzak dogulular giris ve orta segmenti turkiye ekonomisini goztmeksizin 6 7k lara cihaz cikartiyor her halukarda ayari olmayan vergilendirmeler yuzunden bize zerre faydasi olmadi olmayacak.

Sinan
Sinan
1 ay önce

Vergi daha az olacak ve fiyatlar düşecek… sizler yurtdışından almaya devam edersiniz…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Fabrikaları tr ye getirmek için vergilerini artırmak muhteşem bir fikir, hatta bu fikri Amerika bizden kopyaladı ve bütün ithalat ürünlerine ek vergiler getirmişti

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Adamlar burada üretim yapmaya başladığına göre artık Türkiye de ki iş gücü Çin den daha ucuza geliyor olsa gerek???

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

A10S nedir yaaa, bide övünç kaynağıymis gibi fotoğraf çekinmiş

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

500milyon doları faize yatırsa oppo 90 milyon dolar faiz alır onlada fabrika açıp bedavaya getiriyor işte daha ne olsun

Sinan
Sinan
1 ay önce

Güzel gelişme… Fiyatların düşecegi kesin…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Vestelde yerli gm de Casper da fiyatlarıda yerliye özel 😎

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Inşallah fiyatı düşerde adam gibi bi telefon aliriz

" OPPO Türkiye fabrikası için heyecanlandıran açıklama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere OPPO Türkiye fabrikası için heyecanlandıran açıklama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda OPPO Türkiye fabrikası için heyecanlandıran açıklama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  2. 2 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  3. 3 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  4. 4 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  5. 5 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  6. 6 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  7. 7 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  8. 8 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  9. 9 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  10. 10 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?