Okunma

Oracle-Google Davasında Karar Verildi


27 Mayıs 2016 Cuma 08:30
Oracle-Google Davasında Karar Verildi

2010 senesinde başlayan Google ve Oracle arasındaki dava, nihayet bitti. Mahkeme, Google’ın Oracle’a ait Java program arayüzünü kullanmış olmasını adil bir kullanım olarak nitelendirdi.

API nedir?

Programlama ile çok alakalı olmayanlar için kısaca bir bilgi verecek olursak, API (application program interface) farklı yazılımların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. Buna örnek olarak web sitelerinde bulunan sosyal medya paylaşım butonlarını verebiliriz.

9 milyar dolarlık zarar

Geçtiğimiz seneler içerisinde oldukça büyüyen mobil cihaz piyasası, Android işletim sisteminin işine çok yaradı. Google’ın başarısı arttıkça, ondan davacı olan sayısı da arttı. Hatrı sayılır büyüklükte olan şirketlerden Oracle, kendine ait API’ları kullandığı iddiasıyla Google’a dava açtı. Eğer Oracle kazansaydı, Google’a 9 milyar dolarlık bir zarar gelebilirdi.

16-05/27/google-vs-oracle-555x376.jpg

Yazılımcılara güzel haber

Java API kodlarının 11500 satırını kopyala yapıştır şeklinde direkt olarak Android’e koymakla suçlayan Oracle’ın kaybetmesi yazılım geliştiricileri sevindirdi. Eğer Oracle kazansaydı, dil API’larını kullanmanın adil olduğunu düşünen açık kaynak yazılım geliştiricilerinin hepsinin Java API lisansına sahip olması gerekecekti. Bu da açık kaynak kodlu yazılım piyasasının ekonomisine büyük bir darbe vurabilirdi.

İstisnai durum

Ancak API’lar halen telif hakları yasaları kapsamında koruma altında. Google’ın bu zaferi, buna biraz karşıtlık oluşturuyor. Muhtemelen bu konu burada kapanmayacak ve API’ların kopyalanmasının yasal olup olmayacağı tartışmaları başlayacak.

Oracle kararlı

Oracle tarafında ise yenilgi kabullenilmedi. Google’ın Java’nın çekirdek kodlarını kullanarak Android’i geliştirdiğini düşünen Oracle yetkilileri, Google’ın bu yasal olmayan davranışını sonlandırmak istediklerini söyledi.

:: Sizce kim haklı, Google mı, Oracle mı?
yazarMehmet Arslan

Bilgisayar oyunlarına ayrı bir merakı olan Melik, teknoloji hakkında yazılar yazmayı çok seviyor. Melik’in yeni durağı ise ShiftDelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Oracle-Google Davasında Karar Verildi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  android javadan kurtulsa daha iyi olacak gibi.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  API'lar telif hakkı koruması altında imiş bizimkiler Gugilci olduğundan Gugil haklı derler çocuk aklı işte.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Aralarında hallederler en kötü..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Aralarında hallederler en kötü..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Saçmalık buda abi burda krdinlikle google haklidir

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Oracle kazanmış olmalıydı. Google'a iltimas geçmişler resmen

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Google haklı

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Google haklı siz neyin kafasındasınız madem açık kaynak her şey açık ücretsiz olur alır kullanır yani bu Oracle bence Android in başarısını ç e k e m i y o r

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Oracle haklı diyen arkadaş bir ayfon sahibi

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bence en haklı Apple

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bu oldukça teknik bir konu yani bu işlerde uzmanlaşmış avukat ve savcılar işin içindedir. Büyük ihtimalle de emsal teşkil edecek bir çok programın varlığı bu kararda etkili olmuştur.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Abi Oracle hakli.

" Oracle-Google Davasında Karar Verildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Oracle-Google Davasında Karar Verildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Oracle-Google Davasında Karar Verildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "