Okunma

Orijinal Apple logosu tekrar mı kullanılacak?


20 Şubat 2018 Salı 12:00
Orijinal Apple logosu tekrar mı kullanılacak?

Apple gerçekleştirdiği başvuru ile emekliye ayırdığı çok renkli gökkuşağı logosu için yeni bir ticari marka koruması sağlamak istiyor. Bu durum akıllara şirketin tekrar orijinal Apple logosu kullanımı için dönüş yapabileceğini getirmiş durumda.

Orijinal Apple logosu geri mi dönüyor?

1977 yılında kullanılmaya başlanılan ve 22 yıl sonra emekli edilen Apple logosu için şirket Aralık ayında Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi (USPTO)’ne bir başvuruda bulunduğu ortaya çıktı. Başvurunun hala inceleme aşamasında olduğunu da not olarak düşelim.

Başvuruya göre şirket, gökkuşağı logosunu şapka vb. ürünlerde kullanmak ve ayrıca giyim sektöründe de tasarımını korumak istiyor. Öte yandan, şirketin kullanmayacak bile olsa yeni ticari marka başvurularında bulunduğu da bilinen bir gerçek. Hali hazırda Apple Park kampüsünde orijinal logoya sahip ürünlerin satıldığını da unutmamak gerekiyor.

Apple logosu

Şirket başvuruda logosunu şu şekilde tanımlıyor: Yeşil renkte ayrı bir yaprak ve ısırık kısmının kaldırıldığı elma tasarımının üstten alta yeşil, sarı, turuncu, kırmızı, mor ve mavi renk parçalarına bölünmesinden oluşmuş işaret.

Apple logosu ne anlama geliyor?

Gökkuşağı logosu fikrinin Steve Jobs’a ait olduğu ifade ediliyor. Jobs’ın Apple II tarafından üretilen tüm renkleri gösteren bir logo istediği ve bu tasarımın ortaya çıktığı belirtiliyor. Isırılmış elma logosunun ilk bilgisayarın hayata geçirilmesinde önemli rol oynayan Alan Turing’in zehirli elma ile intihar etmesinin yanı sıra, fizikçi Isaac Newton’ın kafasına düşen elmaya bir gönderme yaptığı söylenir.

:: Peki, siz tekrar eski logonun kullanılmasını ister miydiniz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Orijinal Apple logosu tekrar mı kullanılacak?”

  1. Kerim dedi ki:

    Alan Turing escinsel idi. Gokkusagi onun icin uygundur. Simdiki yonetici icin de uygun. Lakin eski logoya donmek ne derece mantikli bilmiyorum. Apple in satislari eskisi kadar cok degil. Acaba eski logoya donunce satislarin eskisi kadar artacagini mi saniyorlar.

  2. Mehmet tunaalp dedi ki:

    Sahte değil kardeşim, markanın ilk kurulduğunda ki olan logosu olduğu için içeriği yayınlyan editör veya yazının alıntı yapıldığı yerde böyle bir başlık kullanılmış

  3. emre dedi ki:

    orjinal mi? öteki logolar sahtemiydi ki?

" Orijinal Apple logosu tekrar mı kullanılacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Orijinal Apple logosu tekrar mı kullanılacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Orijinal Apple logosu tekrar mı kullanılacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "