Okunma

Orionid meteor yağmuru başlıyor!


20 Ekim 2017 Cuma 15:24
Orionid meteor yağmuru başlıyor!

Orionid meteor yağmuru her Ekim ayında olduğu gibi yine büyük bir heyecanla bekleniyor. Ünlü meteor yağmuru için geri sayı sayım başladı. Peki, Orionid meteor yağmuru nasıl izlenebilir ve hangi saatlerde gökyüzünde gözlemlenebilir?

Orionid meteor yağmuru nedir? Nasıl gözlemlenebilir?

Meteor dediğimiz gök cisimlerinin Dünya atmosferine girmesiyle oluşan ısı, meteorun ardında bir iz bırakır. Halk arasında Yıldız Kayması olarak da adlandırılan bu olay, yüzyıllardan beri dikkat çekmeye devam ediyor. Bu kez her yıl olduğu gibi meteor yağmuru ile bir saat içinde yaklaşık olarak 20-30 meteor Dünya atmosferi ile etkileşime girecek. Oluşacak muhteşem manzarayı ise yine milyonlarca insan takip edecek.

orionid meteor yağmuru

Orionid meteor yağmuru ne zaman başlayacak

Her yıl Ekim ayında gerçekleşen bu olay, 2017 yılında 21-22 Ekim tarihleri arasında yaşanacak. Gece 01:00 ve 04:00 arasında ülkemizde de gözlemlenebilecek olan bu olay, hem teleskop hem de çıplak gözle takip edilebilecek. Yıldızların açıkça göründüğü ve gökyüzünün temiz olduğu bölgelerde çıplak gözle Orionid meteorlarını görebilecekken, ışık kirliliği olan yerlerde teleskopla gözlemlenebilecek.

:: Meteor yağmurunu izlemeyi düşünüyor musunuz?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Orionid meteor yağmuru başlıyor!”

  1. H odasoglu dedi ki:

    Teleskop ile meteor yagmuru gozlenmez…istanbul universitesi astronomi ve uzay bilimleri bolumunde etkinlik vardi bunu icin…amator astronomlar kulubu de etkinlik yapti…takip edilebilir

" Orionid meteor yağmuru başlıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Orionid meteor yağmuru başlıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Orionid meteor yağmuru başlıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "