Okunma

Orman Yangını Uzaydan Görüntülendi


08 Eylül 2014 Pazartesi 17:05
Orman Yangını Uzaydan Görüntülendi

Uzaydan çekilen yüksek çözünürlüklü fotoğrafların ne kadar yüksek çözünürlüklü olacağına ilişkin bir engel söz konusuydu. Amerikan Hükümeti, uzaydan görüntüleme teknolojilerinin belirli bir detaya kadar görüntü elde edebilecek seviyede olmasını istiyordu.

Kısa süre önce bu söz konusu konuya ilişkin yasal engel kalktı ve uzaya, bir evin posta kutusunun fotoğrafını dahi çekebilecek bir uydu gönderildi. Bu uydu, şu anda Google, Microsoft gibi çeşitli şirketler için görüntü sağlıyor.

DigitalGlobe firması tarafından gönderilen uydu, WorldView-3 adını alırken yalnızca ABD’nin tüm sokak detaylarını saatler içinde görüntüleyecek kadar da hızlıydı. Bu yüksek teknolojili uydudan gelen en son görüntüler ise ABD’nin Kaliforniya eyaletinde başlayan büyük bir orman yangını hakkındaydı. Kaliforniya, aynı zamanda yarın ki Apple lansmanının yapılacağı eyalet. 

Bu yangına dair sunulan fotoğraflardaki detaylar olağanüstü ve kısa zaman sonra yangın keşif uçuşlarını devre dışı bırakması da muhtemel. İşte o görseller… 

14-09/08/digitalglobe-infrared-before-and-after.jpg

:: Uzaydan görüntüleme hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Orman Yangını Uzaydan Görüntülendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Orman Yangını Uzaydan Görüntülendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Orman Yangını Uzaydan Görüntülendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "