Okunma

Ortalama Bayram Bütçesi 253 TL


14 Eylül 2009 Pazartesi 10:58
Ortalama Bayram Bütçesi 253 TL

MasterCard tarafından Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde 1000 kişi üzerinde yapılan MasterIndex araştırmasının verilerine göre, Türk Halkı’nın çoğunluğu (yüzde 51) bayram tatilini akraba ziyaretiyle geçirecek. Yüzde 45’lik kesim evde oturacak, yüzde 3 tatile çıkacak, yüzde 1 ise önce akraba ziyareti yapacak sonra tatile çıkacak. 55-64 yaş grubunun %56’sı, 65 yaş üstü grubun ise %77’si bayramı evde geçireceğini belirtirken, daha genç yaş grupları bayramı ağırlıklı olarak akraba ziyaretleriyle geçirecek.

Araştırmaya göre Türk Halkı Ramazan Bayramı için ortalama 253 TL ayırıyor. Bu rakam sosyo ekonomik seviyeye göre değişiklik gösteriyor. A SES’e mensup kesimin bütçesi 372 TL’yi bulurken, B SES’in bütçesi 251 TL, C1 SES’in bütçesi 268 TL, C2 SES’in bütçesi 242 TL, DE SES’in bütçesi ise 197 TL.

 

Bayram alışverişinin gözde kalemleri giyim, çikolata, şeker, yiyecek ve içecek.

 

MasterIndex Araştırması’nda Bayram alışverişini nelerin oluşturduğu sorulan Türk Halkı’nın yüzde 67’si giyim, yüzde 65’i çikolata / şeker, yüzde 40’ı yiyecek/içecek yanıtını verdi. Diğer giderler arasında hediyelik (yüzde 11), eğlence (yüzde 7), tatil/seyahat (yüzde 2) ve kırtasiye / kitap (yüzde 2) bulunuyor. Halkın yüzde 38’i harcamalarını kredi kartı ile ödemeyi tercih ederken, kredi kartı kullanıcılarının yüzde 40’ı indirim olanakları, yüzde 24’ü taksit olanakları, yüzde 3’ü ise puan avantajına önem veriyor.

Araştırma sonuçları incelendiğinde erkeklerin (yüzde 44.7) kadınlara oranla (yüzde 31.9) alışverişlerini kredi kartı ile ödemeyi daha fazla tercih ettikleri göze çarpıyor. Yaş grupları baz alındığında 65 yaş ve üstünün yüzde 18’lik tercih oranıyla bayram alışverişi ödemelerinde kredi kartını en az tercih eden kesim, 35 – 44 yaş grubunun ise yüzde 45.7 ile en fazla kullanan yaş grubu olduğu ortaya çıkıyor.

:: Bayram için ne kadar bir bütçe ayırdınız?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Ortalama Bayram Bütçesi 253 TL konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ortalama Bayram Bütçesi 253 TL ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ortalama Bayram Bütçesi 253 TL ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "