Ortaya Karışık – 19 Ağustos 2008


18 Ağustos 2008 Pazartesi 21:00
Ortaya Karışık – 19 Ağustos 2008

Teknoloji dünyasında olup bitenleri anında okurlarımıza aktarmak için
çalışıyoruz ve kendi içeriğini kendisi üreten Türkiye’nin en sık
güncellenen teknoloji sitesi olarak okurlarımıza hizmet vermeye devam
ediyoruz. Buna rağmen, gelişmelerin hızına yetişmek mümkün değil. Haber
ve makalelerimizde yer bulamayan ama okumadan da geçilmemesi
gerekenleri bir araya getirdik.

Lenovo’nun Olimpiyat Desteği

Lenovo, oyunlar süresince Beijing‘de teknoloji üssü kurdu. Olimpiyatlarda, Lenovo‘nun kullanıma sunduğu monitör, dizüstü ve masaüstü bilgisayarların sayısı 30 bini geçti. İletişimin ve teknolojinin aksamaması için de 600 Lenovo mühendisi ise en az yarışan sporcular kadar ter döküyorlar.

Lenovo, sporcu ve yetkililer için 260 bilgisayardan oluşan 7 Internet alanını da oluşturdu. Dünya’daki gelişmeleri yakından takip edebilmek ve iletişim kurabilmek için oluşturulan internet alanları, sabah 8’den gece yarısına kadar hizmet veriyor.  

Bilgi için: http://www.lenovo.com.tr

HP’den İki Kapmanya

29 Ağustos – 31 Ekim tarihleri arasında geçerli olacak 2 yeni kampanya ile HP, hem ev kullanıcılarına hem de KOBİ‘lere baskıda büyük kolaylık sağlıyor.

Tatil boyunca fotoğraf makinesini ellerinden düşürmeyenler, fotoğraf bastırma maliyetinden HP Photosmart F4280 Hepsi-Bir-Arada Yazıcı‘nın yanında ücretsiz olarak verilen HP kartuşu sayesinde kurtuluyor. HP‘nin kampanya rüzgârlarından kurumlar da payına düşeni alıyor.

HP, KOBİ‘lere yönelik olarak düzenlediği bir kampanya ile, Officejet J4580 Hepsi-Bir-Arada Yazıcı alan tüm işletmelere yüksek kapasiteli HP siyah kartuş hediye ediyor.

Bilgi için: http://www.hp.com.tr
 
Medyasoft’ta Yeniden Yapılanma

Medyasoft
‘un Pazarlama Müdürü Banu Gökalp oldu. Gökalp, Adobe Türkiye Distribütörü, Blackboard/Web CT‘nin Türkiye tek temsilcisi, Workcube‘un dağıtıcısı, bilişim ve teknolojide dünyanın önde gelen eğitim kitaplarını yayınlayan Pearson Education‘ın Türkiye yayıncısı olan Medyasoft‘un, önümüzdeki dönem pazarlama faaliyetlerini yürütecek.

Kensington Üniversitesi’nde İşletme, Londra Huron Üniversitesi’nde ise Uygulamalı Yönetim eğitimi alan Gökalp, 1998‘de Bloomberg‘de Fiyatlandırma ve Veri Toplama Asistanı olarak çalışmaya başladı.

1999‘da KentBank Bireysel Bankacılık‘ta Müşteri Temsilcisi olarak görev alan Gökalp, 2000 yılında Carlsberg‘de Marka Müdürlüğü yaptı. Gökalp 2003-2006 yılları arasında Avea‘da Marka Müdürü, 2007-2008 yılları arasında ise Euro Message‘da Pazarlama Grup Yöneticisi olarak görev yaptı.

Bilgi için: http://www.medyasoft.com.tr

Pronected.com Açıldı

Türkiye’nin ilk uluslararası business networking  sitesi pronected.com, iş dünyasının nitelikli ve yetkin profesyonellerini bir araya getiriyor. "Beyaz yakalı" ların deneyimlerini,  başarı hikâyelerini, kariyer hedeflerini, iş ilişkilerini ve yeni fikirlerini paylaşacakları pronected.com, 2008-2009 aralığında 300.000 üyeye ulaşmayı hedefliyor.  

Business networking platformları içerisinde, nitelikli üyeleri, gelişmiş teknolojik altyapısı ve kolay kullanılan ara yüzü ile ön plana çıkan pronected.com, ülkemizdeki “uluslararası iş ağı platformu”  açığını kapatıyor.

Bilgi için: http://www.pronected.com

Sony Vaio VGN-FW11S
 

Sony Vaio, performans ve eğlence için tasarlanmış FW serisinin yeri ürünü FW11S ile bilgisayar kullanıcıların kalbini bir kez daha fethetmeye hazırlanıyor.

Çift lamba teknolojisine sahip 16.4 inç 1600×900 çözünürlükteki X-black LCD ekranı, Blu-ray Disc sürücüsü (okuyucu/yazıcı) ve HDMI bağlantısı ile kendi dizüstü bilgisayarınızda HD içeriğinizi oluşturmanın ve yüksek çözünürlüklü medya izlemenin keyfini çıkarabiliyorsunuz. Intel Core 2 Duo P8400 işlemci ve ATI Mobility Radeon grafik kartı, 300 GB HDD bulunduran FW11S, gezveal.com‘ dan alınabiliyor.

Bilgi için: http://www.gezveal.com

Gelecek, Free to Play’de Saklı

Parks Associates’ın geniş bant ve oyun direktörü, analist Yuanzhe Cai, MMORPG (Massively Multiplayer Online Role Playing Game – Büyük Ölçekli Çok Oyunculu Online Rol Yapma Oyunu) sunan şirketlerin ‘Free to Play‘ (ücretsiz oyun) mikro işlem modelini benimsemeleri durumunda pazara nüfuz etme şanslarının büyük oranda artabileceğine dikkat çekiyor.

2.000‘den fazla Amerikan online oyuncusu ile gerçekleştirilen tüketici araştırmasına göre gerek sosyal gerek pasif gerekse boş zamanlarında oyun oymayı sevenler, ‘Free to Play‘ mikro işlem modeline dayalı oyunlara büyük ilgi gösterirken, sadece ‘güç oyunları meraklıları’ bir MMORPG hizmeti için satın alıp oynanabilen üyelik modelini benimsiyor.

Araştırmaya göre şu anda MMORPG oynamayan kitlenin %14‘ü ücretsiz oynayabildikleri takdirde bu hizmeti kullanabileceklerini söylüyor; ancak, yine aynı grubun sadece %2′si geleneksel üyelik modeline dayalı MMORPG oyunlarını kullanmaya istekli.

Cai yaptığı açıklamada "Free to Play model oyunlar esneklik sunuyor. Oyuncular, oyun modeli ve seviyesine olan ilgilerine göre bir oyuna ne kadar para yatıracaklarına kendileri karar verebiliyor. Mikro işlem modeller Amerikan MMORPG kullanıcı kitlesini genişletmek için çok yüksek potansiyele sahip." dedi.

Bilgi için: http://www.edge-online.com

Western Digital’den Yeni Diskler

Western Digital,  yeni arkaplan uyumluluğu olan 10,000 RPM‘lik SATA VelociRaptor Serisi sürücülerinin, son nesli olan WD VelociRaptor sabit sürücülerini tanıttı.

WD VelociRaptor‘un yeni arkaplan versiyonu, özellikle arkaplan yapısına ihtiyaç duyan 3.5 inçlik sürücü tabanlı sunucular, PC ve Mac bilgisayarlar meraklıları ve profesyonel iş istasyonları için tasarlanmış.

Meraklıların favorisi olan WD VelociRaptor, önceki nesil "Raptor" lardan iki kat fazla kapasite, %35 performans artışı sağlıyor ve çalışma esnasında %35 daha az ısınıyor.
 
SATA teknolojisinin,  daha az maliyetli ve yüksek güvenilirlik sağlaması nedeniyle hem 2.5 hem de 3.5 inçlik sunucu kasalarına yerleştirilmiş.

WD Raptor sabit sürücülerinin performansı üzerine üretilen bu 10,000 RPM‘lik sürücüler, 3 Gb/s arayüzü ve 16 MB önbellek ile sınırları zorlayan bir performans sunuyor.

WD VelociRaptor 150 GB:  $240.00 + KDV
WD VelociRaptor 300 GB:  $390.00 + KDV

Bilgi için: http://www.wdc.com/en

Dedeman’ın Bilişim Altyapısını Netron yeniledi

Gerçekleştirilen işbirliği çerçevesinde Dedeman Oteller Grubu‘nun bilişim altyapısı daha kolay yönetilebilir hale geldi ve uzaktan müdahale edilebilmesine olanak tanıyan bir yapıya kavuştu. Böylece bir yandan Dedeman Oteller Grubu‘nun sistem sunucularındaki yükün hafiflemesi sağlanırken, diğer yandan iş verimliliği anlamında da önemli bir artış kaydedildi.

NCS‘in hayata geçirdiği proje çerçevesinde, Dedeman Otelleri‘nin Active Directory mimarisinde her bir lokasyonda farklı olarak yapılandırılmış bulunan forest yapısı, tek bir forest bünyesinde birleştirilerek yönetim kolaylığı sağlandı.

Ayrıca proje kapsamında Dedeman Otelleri‘nin e-posta sistemi, Exchange 2003‘den 2007‘ye taşınarak mail sunucularının konsolidasyon işlemleri gerçekleştirildi.

Bilgiişlem altyapısındaki bu düzenlemelerin ardından sunucu ve istemcilerin merkezi yönetimlerini sağlamak amacıyla Microsoft System Center Operations Manager 2007 (SCOM 2007) ve Microsoft System Center Configuration Manager 2007 (SCCM 2007) ürünlerinin kurulumu gerçekleştirildi.

Böylece SCOM 2007 ile bir yandan sunucular üzerinde "koruyucu hekimlik" yapma imkanı sağlanırken, SCCM 2007 sayesinde ise yazılım ve donanım envanterlerini eşzamanlı alma kolaylığı oluşturuldu.

Projeyle çerçevesinde Dedeman bilgişlem altyapısında uzaktan yazılım dağıtma mümkün hale getirilirken, tüm istemci sistemlerinin ve Microsoft yazılımlarının yamaları yapıldı ve aynı zamanda da yardım masası çalışanlarının daha hızlı hareket edebilecekleri bir yazılım ortamı oluşturuldu. 

Bilgi için: http://www.dedeman.com.tr

:: Gözümüzden kaçan gelişmeleri, forumda paylaşmak için tıklayın.

Derleyen: Hakkı Alkan
SDNhttp://shiftdelete.net
 
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Ortaya Karışık – 19 Ağustos 2008 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ortaya Karışık – 19 Ağustos 2008 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ortaya Karışık – 19 Ağustos 2008 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  2. 2 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  3. 3 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  4. 4 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  5. 5 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  6. 6 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  7. 7 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  8. 8 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
  9. 9 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
  10. 10 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!