Örümcek ağlarından müzik yaptılar


15 Nisan 2021 Perşembe 11:03
ABONE OL
Örümcek ağlarından müzik yaptılar

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki bilim insanları örümcekleri ve onların iletişim mekaniklerini analiz ederek müzik yapmayı başardı.

Örümceklerin görme kabiliyetleri yeterince gelişmiş olmadığı için çevrelerinde olup bitenlerden, ördükleri ağlarda oluşan titreşimler sonucu haberdar oluyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bilim insanları bu titreşimleri analiz ederek, 3D ağlardan müzik yaptı.

Örümcek ağlarından müzik nasıl yapıldı?

MIT mühendislik profesörü ve deneysel müzik bestecisi Markus Buehler, ekibi ile yaptıkları araştırmasının sonuçlarını, Amerikan Kimya Cemiyeti’nin İlkbahar toplantısında paylaştı. İlk aşamada Buehler’in takımı, ağların doğal yapımı sırasında onları lazer tarayıcı ile taradı. Sonrasında ekip, ağın 3D yapısındaki farklı desenlerle uyumlu “notalar” oluşturmak için, ağın farklı uzunluklardaki kısımlarına farklı frekanslar atadı. Elde edilen melodiler Harp ile çalınarak yeniden düzenledi.

Bilim insanlarının örümcek ağlarından elde ettiği müzik şöyle:

Araştırma farklı alanlar için de yararlı bilgiler içeriyor

Buehler zaten yıllardır biyolojik materyal ve nesnelerden müzik üretimi üzerine çalışmalar yapıyor. Bilim insanının örümcek ağlarından önceki projesi ise Koronavirüsü müziğe dönüştürmek olmuştu. Buehler ayrıca örümceklerin ağlarını yapma şeklini ve yöntemini analizinin 3 boyutlu baskı alanında efektif olacağını vurguladı. Zira, örümceklerin ağ yapma tekniği oldukça özel ve bu canlılar ağlarını örerken hiçbir destek materyali kullanmıyor.

Araştırmacı ekip gelecekte bu teknolojiyi kullanarak insanların örümcekler ile onların öz dilinde iletişim kurmasının mümkün olacağını söyledi. Bilim insanları tüm bunların yanı sıra örümceklerin ağ eğirme, kur yapma ve diğer örümceklerle iletişim kurma gibi faaliyetlerde bulundukları zaman ürettikleri titreşimleri de kaydetmeyi başardı. Bu titreşimlerin bir makine öğrenme algoritmasıyla, farklı farklı aktivitelere bağlı olarak sınıflandırılması, insan ile örümcek arasındaki iletişime yeni bir boyut kazandıracak.

Peki ya sizce insanlar ile örümcekler arasında komplike bir iletişim gelecekte mümkün olacak mı? Düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.
yazarArif Gahramanli

18 yaşında bir teknoloji meraklısı olan Arif, ekoloji alanında yaptığı start-up'lar ile birkaç önemli yarışmada derece aldı. İlk zamanlarından sıkı takipçisi olduğu ShiftDelete.net'te içerik üretiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

gerilim müziği gibi

" Örümcek ağlarından müzik yaptılar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Örümcek ağlarından müzik yaptılar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Örümcek ağlarından müzik yaptılar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!