Okunma

Bu Virüs Diğerlerinden Çok Farklı


12 Kasım 2010 Cuma 14:30
Bu Virüs Diğerlerinden Çok Farklı

Zararlı yazılımlar söz konusu olduğunda, her zaman ilk akla gelen şeylerden biri hangi işletim sisteminin kullanıldığıdır.

Windows‘ta virüslerin cirit attığı, Linux‘un çok dayanıklı olduğu, OS X’in anti-virüs yazılımına bile ihtiyacı olmadığı söylenir durur. Ancak, yakında virüsler için işletim sisteminin önemi ortadan kalkabilir.

Fransa’da bulunan ESIEA Üniversitesi’deki araştırmacılar işletim sistemi farkı gözetmeksizin sadece belli bir işlemciyi hedef alan bir virüs tasarlanmasının mümkün olduğunu gösterdi. (Bir İşlemcinin Doğuşu)

Araştırmayı yürüten ekibin başındaki isim olan Anthony Desnos, henüz böyle bir virüsü tasarlamadıklarını fakat teorik olarak bunu yapabileceklerini belirtti.

 

İşlemcilerin farklı sonuçlar vermesi hangi model olduklarının tespit edilmesini sağlıyor

 

En Büyük Engel

Böyle bir virüs geliştirmekte en büyük engelin hedef kişinin hangi işlemciyi kullandığının belirlenmesi olduğunu belirten Desnos, bunun için özel bir formül geliştirdiklerini belirtti. (Çekirdek Sayısı Ne Kadar Artabilir?)

Her işlemcinin belli bazı karmaşık matematik işlemlerinde farklı sonuçlar verdiğini keşfeden araştırmacılar, işlemciyi tanımlamak için böyle bir yol izlenebileceğini söylüyorlar.

İşletim sistemi farkı gözetmeyen ve sadece belli bir CPU’yu kullananları hedef alabilecek bir virüsün şimdikilerden çok daha fazla zarar verebileceği belirtiliyor.

Böyle bir virüs yapılabilirse buna karşı nasıl önlem alınabileceği ise henüz bilinmiyor.

 

:: Böyle bir virüsün ne gibi etkileri olabilir?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Bu Virüs Diğerlerinden Çok Farklı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bende böyle bir virüs var çift çekirdek bi leptop var bende oyun oynarken cpunun sıcaklıgı 70C falan pat diye kapanıyor pc ne yapcam

" Bu Virüs Diğerlerinden Çok Farklı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bu Virüs Diğerlerinden Çok Farklı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bu Virüs Diğerlerinden Çok Farklı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "