Okunma

OS X 10.10’da Yeni Safari Rüzgarı!


02 Haziran 2014 Pazartesi 18:10
OS X 10.10’da Yeni Safari Rüzgarı!

Apple’ın WWDC 2014 etkinliği OS X 10.10 Yosemite tanıtımıyla başladı. Buradaki haberimizde işletim sisteminden ilk görüntüleri sizlerle paylaştık. Tasarımı baştan aşağı yenilenen ve iOS 7 çizgileriyle şekillenen yeni işletim sisteminde, uygulamalarda bu değişimden payını fazlasıyla aldı.

Yepyeni Safari

Bu uygulamalardan biri de Mac üzerinde en çok kullanılan uygulamalardan bir olan Safari oldu. Öncelikle uygulamanının ikonunun, bazılarının pek beğenmediği bazılarının ise çok sevdiği iOS 7 Safari logosuyla aynı olduğunu söyleyelim. Tarayıcının arayüzündeki değişimlerin de iOS sürümü ile örtüştüğünü belirtmekte fayda var.

Performans ve enerji tasarrufu

Yeni Safari görsel değişimin ötesinde önemli geliştirmeler getiriyor. Bunlardan en önemlisi tarayıcının üzerine inşa edildiği web standartları. WebGL, SPDY, IndexeedDB, HTML 5 gibi standarları destekleyen tarayıcı bu sayede hem performans artışı sağlıyor hem de verimli enerji tüketiyor.

Pil süresine etki ediyor

Apple‘ın OS X ve iOS Yazılımlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi’nin verdiği bilgilere göre, yeni Safari çok sekmeli taramada 9.7 kata kadar enerji tasarrufu sağlıyor. Yeni tarayıcı bu alanda Firefox ve Chrome gibi rakiplerinin de bir hayli önünde. Örneğin, Macbook Air kullanılan web standartları sayesinde 2 saate kadar daha fazla Netflix videosu izlemeye olanak sağlıyor.

Hız artışı

Yeni Safari enerji tasarrufunun yanısıra özellikle Javascript tabanlı sitelerde oldukça önemli bir hız artışına imza atmış durumda. Federighi’nin iddiasına göre yeni Safari bu alandaki en hızlı tarayıcı durumunda.

Maksimum işlevsellik

Yeni tarayıcıda hız ve enerji verimliliğinin yanısıra işlevselliğe yönelik de önemli geliştirmeler bulunuyor. Safari‘nin adres satırına artık Google araması gömülü olarak geliyor. Arama anahtar kelimelerinin yazılmaya başlanmasıyla sonuçlar adres satırının altında listelenmeye başlıyor.

En kolay paylaşım

Yeni tarayıcıda paylaşım da en kolay ve eksiksiz hale getirilmiş durumda. Uygulama penceresinin sağ üst köşesinde yer alan paylaşım ikonundan Facebook‘tan Twitter’a, Airdrop‘tan Mail‘e onlarca seçenek bulunuyor.

Yeni sekme görünümü

Safari‘nin detaylanan kısımlarından biri de sekme görünümü olarak dikkat çekiyor. Yeni arayüzde açık sekmeler, önceki açık sayfalarıyla birlikte görüntülenebiliyor. Ekran biraz fazla dolu ve göz yorucu görünse de bu tasarımın aranan sekmeleri bulmada kolaylık sağladığı belirtiliyor.

OS X 10.10 Yosemite ile birlikte gelen yeni Safari sürümünün ilk göze çarpan detayları bu şekilde. Yeni tarayıcının diğer özellikleri ortaya çıktıkça sizlerle paylaşacağız.

:: OS X 10.10 Yosemite sizi etkiledi mi?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" OS X 10.10’da Yeni Safari Rüzgarı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere OS X 10.10’da Yeni Safari Rüzgarı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda OS X 10.10’da Yeni Safari Rüzgarı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "