Okunma

OS X 10.10’un Mac + iOS Özellikleri


03 Haziran 2014 Salı 15:01
OS X 10.10’un Mac + iOS Özellikleri

Apple‘ın dün gerçekleşen Evrensel Geliştiriciler Konferansı‘na damgasını vuran olaylardan biri OS X 10.10 Yosemite tanıtımı oldu. Her ne kadar işletim sisteminin tanıtılacağı bilinse de, baştan aşağı yenilenen tasarımı ve getirdiği özelliklerle yeni sürüm oldukça ilgi topladı.

OS X 10.10 Yosemite‘nin değişen tasarımına dair bu bağlantıda yer alan haberimizi etkinlik sırasında sizlerle paylaşmıştık. İşletim sisteminde büyük değişimlerin yaşandığı uygulamalardan biri olan Safari‘nin ayrıntılarını da burada yer alan haberimizde sizlere aktardık.

OS X 10.10‘un dikkat çekici bir diğer noktası da hiç şüphesiz iOS entegrasyonunu en üst seviyeye taşıması oldu. Mac‘ler ile iOS cihazları bir arada kullanabilmenin birçok kolay ve işlevsel yolu yeni sürümde yerini aldı.

Bunların özellikler arasında en önemlileri ise Phone, SMS ve Handoff ve Instant Hotspot olarak öne çıkıyor. Temelde bu dört özellik de Mac ve iOS cihazların birlikte kullanımına odaklanan etkileyici geliştirmeler. Gelin OS X 10.10 Yosemite ile gelen Mac + iOS özelliklerine sırasıyla bir göz atalım…

Mac, iPhone oluyor

OS X Yosemite‘de yer alan Telefon özelliği ile iPhone‘a gelen çağrıları Mac üzerinden karşılamak ya da Mac üzerinden telefon çağrıları yapmak artık mümkün. Örneğin, Mac‘inizin başında çalışırken diğer odada şarjda takılı olan iPhone‘unuz çaldı. Yeni özellik sayesinde bu çağrıya Mac üzerinden yanıt verebilirsiniz.

Ayrıca, Telefon özelliği sayesinde aramak istediğiniz numaraları da yine Mac üzerinden arayabiliyorsunuz. Mac’ten arama yapmak oldukça kolay. Kişiler, Takvim, Mesajlar ya da Safari üzerindeki herhangi bir telefon numarasına tıklamak ve çağrıyı başlatmak mümkün.

SMS Özelliği

SMS özelliği ise tıpkı Telefon özelliği gibi istenilen kişilere Mac üzerinden SMS ve MMS gönderimini olanaklı kılıyor. Bu özellik sayesinde tüm mesajlar hem iPhone hem de Mac üzerinde görüntülenebiliyor.

Mac ve iOS bir arada

OS X 10.10 Yosemite ile gelen Handoff özelliği de oldukça ilgi çekici. Bu özellik sayesinde Mac ve iOS cihazlar arasındaki olası kopukluklar tamamen ortadan kaldırılmış durumda. Öyle ki, Mac üzerinde başlanan bir işlem, iOS cihaz üzerinde tamamlanabiliyor. Tabii ki tam tersi bir durumda da bu özellik işe yarıyor.

Mac’te başla, iPad’de bitir

Örneğin, Mac üzerinde Keynote uygulamasını kullanarak bir sunum hazırlamaya başladınız. Bir süre sonra, projeye kaldığınız yerden iPad üzerinden devam etmeniz mümkün. Handoff özelliği ile herhangi bir ek işlem yapmadan iPad üzerinden bu sunumu oluşturmaya devam edebilirsiz. 

Desteklenen uygulamalar

Bir diğer örnekte de iPhone üzerinden gönderilmek istenen bir e-postayı ele alalım. Oluşturduğunuz e-postanın bir kısmını iPhone üzerinde yazıp, Mac‘te tamamlamanız ve istediğiniz adrese göndermeniz mümkün. Handoff özelliği Mail, Safari, Pages, Numbers, Keynote, Harita, Mesajlar, Hatırlatmalar, Kişiler uygulamalarıyla çalışabiliyor.

Otomatik kişisel erişim noktası

OS X 10.10‘un bir diğer Mac + iOS özelliği ise Wi-Fi bağlantısı olmayan ortamlarda Mac kullanıcılarına en hızlı internet bağlantısını sunmayı açaçayan Instant Hotspot adlı özellik. Bu yenilik aslında iPhone’dan kişisel erişim noktası oluşturararak Mac üzerinden kablosuz bağlantı sağlamaktan çok da farklı değil.

iPhone’dan bağlantı

Yeni özelliği farklı kılan ise bu işlemlerin otomatik olarak yürütülmesi. Instant Hotspot sayesinde, iPhone, Mac‘in Wi-Fi bağlantısı bulamadığı noktalarda otomatik olarak kişisel erişim noktasını aktif ediyor ve Mac hiçbir ek işleme gerek duymadan iPhone aracılığıyla internete bağlanıyor.

Küçük detaylar

Özelliğin kullanımında bazı küçük ama önemli detaylar da gözden kaçırılmamış. OS X’in Wi-Fi bağlantı listesinde, bağlanılan iPhone’un adı ve pil durumu, mobil bağlantının türü ve sinyal gücü de yer alıyor.

:: OS X Yosemite’nin Mac + iOS özelliklerini kullanışlı buldunuz mu?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “OS X 10.10’un Mac + iOS Özellikleri”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Mac OS X’den oyun oynanır mı?

" OS X 10.10’un Mac + iOS Özellikleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere OS X 10.10’un Mac + iOS Özellikleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda OS X 10.10’un Mac + iOS Özellikleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "