OS X El Capitan Çıktı! İndir!


30 Eylül 2015 Çarşamba 17:50
OS X El Capitan Çıktı! İndir!

Apple, masaüstü işletim sisteminin en yeni sürümü olan OS X El Capitan, Mac kullanıcıları için ‪ücretsiz güncelleme olarak dağıtımına başlandı.

Temelinde OS X Yosemite’nin özellikleri ve tasarımı bulunan El Capitan, pencere yönetimi konusundaki güncellemeler, yerleşik uygulamalar, Spotlight araması ve uygulamaları açma ve uygulamalar arasında geçiş yapma, PDF’leri açma ve mail’lere erişme gibi her gün yaptığınız aktiviteleri daha hızlı ve duyarlı hale getiren performans geliştirmeleriyle Mac deneyimini rafine hale getiriyor.

El Capitan ile Mac deneyimi’ndeki geliştirmeler

El Capitan, Mac’inizle en çok yaptığınız şeylerin daha basit ve akıllı yollarını sunar. Kullanımı kolay Mission Control, Mac’inizde açık olan her şeyi görmenizi ve organize etmenizi daha da kolaylaştırır. Mission Control, tek bir kaydırma hareketiyle, tüm pencerelerinizi tek bir katmanda düzenler, böylece, ihtiyacınız olan pencereyi daha hızlı bulabilirsiniz. Masaüstünüz kalabalıklaştığında, işlerinizi daha geniş bir alanda yapabilmek için pencerelerden birini ekranınızın üst kısmına taşıyarak yeni bir alan yaratmanız yeterli. Ayrıca, yeni Split View özelliği, iki uygulama penceresini otomatik olarak tam ekranda yan yana getirir, bu sayede dikkatiniz dağılmadan aynı anda iki uygulamayla da çalışabilirsiniz.

15-09/30/elcapitanmissioncontrol.jpg

Spotlight, El Capitan’da daha da akıllı. Şimdi Spotlight aramasını kullanarak hisse senedi fiyatlarını, hava durumunu ve hava tahminlerini, spor karşılaşmalarının sonuçlarını, programlarını ve pozisyonları, hatta sporcularla ilgili bilgileri kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda, Spotlight ile, aradığınız dosyayı bulmak için konuşma dili ile arama yapabilirsiniz. “Harrison’ın Nisan ayında gönderdiği mail” veya “dün hazırladığım sunum” gibi ifadeler yazdığınızda, Spotlight tam olarak aradığınız şeyi bulmanıza yardımcı olur. Daha fazla sonuç görüntülemek isterseniz Spotlight penceresini yeniden boyutlandırabilir veya masaüstünüzde herhangi bir konuma taşıyabilirsiniz.

15-09/30/elcapitanspotlightsearch.jpg

OS X’teki yerleşik uygulamalar, El Capitan’da daha da iyi. Safari’de, favori web sitelerinizi açık ve aktif halde tutabilmeyi sağlayan İğnelenmiş Siteler özelliği ve herhangi bir sekmeden tarayıcı sesini hızlıca kapatmaya yarayan yeni sessize alma düğmesi bulunuyor. Mail uygulaması, Mail mesajlarındaki isim veya etkinlikleri tanıyarak, bunları tek bir tıklamayla kişilerinize veya takviminize eklemenizi öneren Akıllı Öneriler özelliğini sunuyor. Üstelik, tıpkı iOS’ta olduğu gibi, kaydırarak mesajları silebiliyor, Mail tam ekran modundayken birden çok mail arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Fotoğraflar’da konumları düzenleyebiliyor, tanımları toplu olarak değiştirebiliyor, albümlerinizi tarihe veya başlığa göre sıralayabiliyor ve favori geliştiricilerinizin üçüncü taraf düzenleme eklentileriyle, düzenlemeyi bir adım öteye taşıyabiliyorsunuz.

15-09/30/elcapitanpinnedsites.jpg

El Capitan; fotoğrafları, PDF’leri, videoları ve diğer dosyaları notların içerisine sürükleyip bırakabilmenize veya Paylaş menüsünü kullanarak, doğrudan başka uygulamalardan Safari web bağlantıları veya Harita konumları gibi içerikleri ekleyebilmenize imkan veren, yepyeni Notlar uygulamasına sahip. Kolayca oluşturulabilen kontrol listeleri, yapılması gereken önemli şeyleri takip edebilmenize yardımcı olurken, yeni İlişik Tarayıcı ilişiklerinizi tek bir sade görünümde organize ederek, aradıklarınızı bulmanızı kolaylaştırıyor. iCloud sayesinde notlarınız her zaman eşzamanlanıyor, böylece, bir cihazda not oluşturup düzenleyebiliyor veya aynı notu diğer cihazlarda kullanabiliyorsunuz.

Sistem performansında yapılan geliştirmeler

OS X El Capitan, sistem performansını Mac’in her noktasında artırır, her gün yaptığınız şeylerin çoğunu daha hızlı ve duyarlı hale getirir. Apple’ın çığır açan grafik teknolojisi Metal, Core Animation ve Core Graphics’i hızlandırarak, sistem seviyesinde görüntü işlemeyi yüzde 50’ye kadar artırır ve böylece günlük olarak kullandığınız uygulamalarda daha hızlı grafik performansı sunar. Metal aynı zamanda CPU ve GPU’nuzdan da tam olarak faydalanarak, 10 kata kadar daha hızlı çizim eğrisi performansıyla oyunlarda ve profesyonel uygulamalarda daha zengin ve akıcı bir deneyim sunar.

El Capitan aynı zamanda, ekranda okunabilirliği keskinleştiren, 50.000 adet karaktere sahip Çince (hem Geleneksel hem de Basitleştirilmiş) sistem fontu da dahil olmak üzere, geliştirilmiş uluslararası dil desteği sunuyor. Çince klavye giriş yöntemleri şimdi düzenli olarak güncellenen kelime listelerine ve daha akıllı aday penceresine sahip. El Capitan, Hiragana’yı otomatik olarak yazılı Japoncaya çevirerek ve dönüştürülen kelimeleri tek tek seçme ve onaylama ihtiyacını azaltarak, Japonca metin girişini daha hızlı hale getiriyor. Üstelik şimdi, dört yeni Japonca yazı tipini kullanarak, belgeleriniz için mükemmel fontu seçebilirsiniz.

OS X El Capitan güncellemesini alacak Mac modelleri!

iMac (2007 ortası veya daha yenisi)

MacBook Air (2008 sonu veya daha yenisi)

MacBook (2008 sonu 2009 başı veya daha yenisi)

Mac mini (2009 başı veya daha yenisi)

MacBook Pro (2007 ortası/sonu veya daha yenisi)

Mac Pro (2008 başı veya daha yenisi)

Xserve (2009 başı)

Yeni MacBook

OS X El Capitan ile önemli gelen yenilikler!

Mission Control Mac’te açık olan herşeyi görmeyi ve organize etmeyi kolaylaştırıyor.

Split View, iki uygulama penceresini otomatik olarak tam ekranda yanyana getiriyor ve böylece iki uygulama ile aynı anda çalışılabiliyor.

Safari’deki İğnelenmiş Siteler (Pinned Sites) favori siteleri açık ve aktif halde tutuyor. Yeni sessize alma düğmesi ile herhangi bir sekmeden tarayıcı sesi hızlıca kapatılabiliyor.

Mail uygulamasındaki Akıllı Öneriler özelliği, Mail mesajlarındaki isim veya etkinlikleri tanıyarak, bunları tek bir tıklamayla kişilere veya takvime eklemeyi sağlıyor.

Fotoğraflar’da konumları düzenleyebiliyor, tanımları toplu olarak değiştirebiliyor, albümlerini tarihe veya başlığa göre sıralayabiliyor ve favori geliştiricilerin üçüncü taraf düzenleme eklentileriyle,düzenlemeyi bir adım öteye taşıyabiliyorsun.

Spotlight, El Capitan’da daha da akıllı. Şimdi Spotlight aramasını kullanarak hisse senedi fiyatlarını, hava durumunu ve hava tahminlerini, spor karşılaşmalarının sonuçlarını, programlarını ve pozisyonları, hatta sporcularla ilgili bilgileri kontrol edebilirsin .

Apple’ın çığır açan grafik teknolojisi Metal, Core Animation ve Core Graphics’i hızlandırarak, sistem seviyesinde görüntü işlemeyi yüzde 50’ye kadar artırıyor ve böylece günlük olarak kullandığın uygulamalarda daha hızlı grafik performansı sunuyor.

El Capitan’da aynı zamanda geliştirilmiş Uluslararası Dil desteği bulunuyor. Bu, aynı zamanda, ekranda okunabilirliği keskinleştiren bir tasarımla 50.000 adet karaktere sahip Çince ve hem Japonca hem de Çinceyi destekleyen yeni inovatif klavye giriş yöntemi sunuyor.

El Capitan güncellemesini indir

Mac App Store‘da yayınlanan El Capitan güncellemesini indirmek için aşağıdaki bağlantıya tılayabilirsiniz.

:: OS X El Capitan güncellemesini yükleyecek misiniz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
63 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

iOS 9 gibi olmaz umarım iOS 9 hücresel veri uygulamalarda açılmıyor, klavye takılıyor, Siri ekranı telefonun en üst kısmında çıkıyor şebeke ve şarj bölümü ile birbirine giriyor vb. Sorunlar var stabiliteden çok uzak şuan iOS 9.0.1 iPhone 5s…

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Hastayım ulan şu maclere :(((

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

atma recep

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

10.11.1 developer beta 1 çıktı

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Windows varken osx mosx ne ya abi? Salak salak işler. Tüm dünya Windows kullanıyor. Var mı Windowstan ötesi? (Not: 5S kullanıyorum telefonda İos kral ama bilgisayarda Windows rakipsiz)

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Windows 10 !!!!!!!

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Windows'dan başkası hikaye!

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Bugün saat 20.00'ı bekliyorum El Capitan için. Özellikle stabilite ve grafik performansında en az bahsedildiği kadar artış umuyorum.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Mac kullanmamış olanlar gelipte windows şöyle böyle demesin. OS X tek eksiği oyun olmaması onun dışında ezer geçer

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Türkiye saatiyle saat kaçta çıkıyordu mac os güncellemeleri bilen var mı?

muratveb
muratveb
5 yıl önce

Saat 20:06 ama henuz El-Capitan dusmedi Appstore’a . nnSon Time Machine yedeklerimizi aldik beklemedeyiz bakalim

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

iMacin içine etti yüklemeyin tavsiye etmem anlamsız bir kasma var

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

macbook proda dvd sürücüsü ve klavye aydınlatması çalışmıyor ve ekran parlaıklığı full olmuyor

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Valla bende bu mac şöyle iyi mac böyle iyi yorumlarına bakıp bi ton para verdim imac'e ama öyle ahım şahım bi şey göremedim. Windows un kullanımı daha pratik win 8 de saçmaladılar ama Win10 gayet iyi hatta imacime kurmayı düşünüyorum bootcamp ile

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

GELMEDİ

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

masaüstüne geçiş kısayolu koysalar bi köşeye uyuz oluyorum çok kullanışsız

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Bu salak diyen arkadas hangi dunyada yasiyor, tekel bir surumun parcasi olup insanlarin oldukca olumlu tecrubelerini paylastigi kararli bir sistemi tercih ediyor olmalarina niye gocundu??? Microsoft karindan pay mi veriyor babasina

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Çıkmadan çıktı diye başlık atıldığını da yeni görüyorum.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

henüz yayınlanmadı, yayınlandı diye yazıyorsunuz

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

hani bana çıkmadı hala… çıkan varsa yeşillendirsin lütfen

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

bugün değil yarın çıkacakmış kasmayın ben daha çabuk indireyim 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

beta 1'den beri kullanıyorum. El Capitan'ın beta 1 i Yosemite'nin final sürümlerinden daha stabil ve sorunsuzdu. OS X kullanıcıları gözü kapalı yükleyebilirler.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Profesyoneller mac kullanır liseli ergenler windows. Yazılımcılar ise linux kullanır. Şahsen son 10 yıldır hem iş yerinde hem de evde linux kullanıyorum. Ne virüs derdim var ne de sistem göçmesi sorunum var. Antivirüs gibi yazılımlarla da bilgisayarımı yormuyorum, vakit kaybetmiyorum

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

hani nerde, çıktı diye haber yapıyorsunuz, 20.00 dan beri bekliyoruz yok

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Yok ki Mac OSX cihaz güncelleyelim hay şansının…

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

arkadaslar macbook air 2014 de kasma yaparmı i5 islemci 4 gb ram var

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Windows ofisin hepsi,Adobenin photoshop'u linüxe gelsin kim ne yapsın windows'u kim ne yapsın mac'ı.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

yazılımcıyım ,linux ve mac kullanıyorum.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Adam 8 yıllık pc'ye ücretsiz yazılım veriyor ve bunu her sene yapıyor daha ne olsun. PC alsan aldığın yazılımla kalıyorsun (Windows 10 bir istisna, zaten o da bir yıl sonra ücretli ve sırf kullanıcıların bilgilerini yasal olarak izlemek için yeni sözleşmeyi imzalasınlar diye ücretsiz verildi.) Apple alan donanım değil yazılım alıyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

app store de var indirin

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Tebrik ederim Apple mükkemmel bir güncelleme olmuş. 2 kat hızlandı ve bir damla kasma yok.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

ben pek beğenmedim late 2013 iMac kullanıyorum ve cihazı belirgin şekilde yavaşlattığını söyleyebilirim…

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Demek hala senin gibi salatalıklar var.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Dünya genelinde %3 pazar payı olan bir sistemde % 0.5 ancak indirip kurar 🙂 peh birde kısıtlamaları yokmu ne sistem ama 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

2015 macbook pro retina'ya dün gece yükledim. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Düzgün çalışıyor. Özellikler güzel olmuş. Macbook candır 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Macbookpro mid 2010 i7 4gb ram 2.66ghz Açılışda çok kasıyor 3dk Dock'ların gelmesini bekliyorum sonrası gayet iyi

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

mid 2012 13 inc macbook pro yükledim dahili grafik belleği 1024 olan intel hd grafic 4000 şimdi 1536mb oldu , performans ve yeni özellikler güzel yosemite ın bi gelişmiş hali gibi bence maverick kullananlar el capitana geçiş yapabilir artık

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

MacOsxlerin fiyatları uçuk olmasa geçecem ama 3000-6000 TL arası fiyatları. Nasıl geçelim? Piyango vurana kadar mecburen linux. Fakiriz ne yapalım?

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

sıfır kurulum konusunda bilgisi olan varmı arkadaşlar ? Faydası varmıdır ? eğer varsa nasıl yapabiliriz ? yardımcı olursanız sevinirim

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

ses kartını yükliyemiyorum rahat kullanırken capıtanı yukledim şimdi bir türlü kuramıyorum mac air var ses kartım yamaha steinberg usb audıo cı1 bilgisi olan varmıdır dostlar nasıl halledebilirim ……

dj sms
dj sms
5 yıl önce

Cikti kullaniyoruz, once guncelleme olarak kurdum daha sonra temiz kurulum yaptim.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Kesinlikle indirmem. Kurmam, yüklemem. Lanet olsun Apple'a.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Tam bir şaheser! 🙂

" OS X El Capitan Çıktı! İndir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere OS X El Capitan Çıktı! İndir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda OS X El Capitan Çıktı! İndir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!