Otobüste Ücretsiz İnternet!


18 Ocak 2006 Çarşamba 15:00
Otobüste Ücretsiz İnternet!

Avea‘nın "Yolculukta Internet" servisi sayesinde cep telefonlarının kapatıldığı yolculuklarda yaşanan iletişim sıkıntısı son buluyor.

Hiçbir ücret ödemeden taşıt içindeki kablosuz ağ üzerinden yolculara sınırsız internet iletişim olanağı sunan bu sistemde, cep telefonları açık tutulmadığı için taşıtların fren sistemleri gibi hassas elektronik parçaları olumsuz etkilenmiyor.

İlk uygulama Kamil Koç’tan
Kısa bir süre içerisinde pek çok otobüs firmasında hayata geçmeye başlayan ‘Yolculukta Internet’ servisinin uygulamasına ülkemizde Kamil Koç otobüslerinde başlandı.

Nasıl çalışıyor?
Avea’nın çözüm ortağı As Teknoloji Güvenlik ve Elektronik Sistemleri (Astech) tarafından geliştirilen Speednet IP9200 modem cihazı, Avea’nın GPRS/EDGE şebekesinden aldığı sinyalleri otobüsün içine Wi-Fi sinyali olarak dağıtıyor.

Bakımı ve montajı son derece kolay olan ve birçok araçta testi başarıyla gerçekleştirilen Avea Yolculukta Internet Servisi ile otobüslerde yolcular, Wi-Fi destekli dizüstü bilgisayarlarıyla internete bağlanabiliyor ve online yolculuk keyfini kesintisiz olarak yaşıyorlar.


Bilgi için
: Avea, Kamil Koç

Not: Ne hikmettir bilinmez, iki firma da web sayfalarından henüz bu gelişmeyi duyurmuş değiller. Acaba biz mi abarttık? Deli miyiz neyiz?

SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
15 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

Eh biraz geç kalmıştık. Şükür kavuşturana. Umarız muavinler “modem ısındı, yeter bu kadar” deyip interneti kapatmazlar. İnternet hızı konusunda da net rakamlar verseler keşke.

SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

Şirketlerde P2P ağlarına girip internet bağlantısını sömüren tipler laptop’ları kaptıkları gibi orda da devam ederler. Bak o zaman sen olaylara.

Şaka bir yana, diğer otobüs şirketlerine de örnek olur umarız. Varan, Ulusoy ile devam eder diye düşünüyorum ben.

SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

Bu servisin ücretsiz verileceğini sanmıyorum. Ek bir ücret karşılığında size şifre ve ayarların bulunduğu bir kağıt sunarlar gibime geliyor. Gerçi bu ağ şifrelerini çözen programlar mevcutken, ne kadar etkili olur bilemiyorum.

SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

kaptan amca, yanımdaki yaşlı amca beni kötü kötü sitelere girmeye zorluyor :p :p :p İnşallah ücretsiz olur bu uygulama paralı olması çok saçma olur bence…

SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

Özlem, forumda bahsettiğimiz konuda Ulusoy ve Varan firmalarından bahsediliyordu. Ben de duyum alarak bu firmaları tercih etmiştim ama otobüsteki yetkililere sorduğumda bu hizmetten haberlerinin olmadığını söylediler.

Öyle ki söz konusu otobüste, sabah kahvaltısı, tuvalet, günlük gazete, 8 kanal kapalı mp3 yayını, lcd tv gibi hizmetler de vardı ama internet yoktu.

Eğer bu firmalarla yolculuk edenler varsa bildirsinler lütfen.

SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

Umarım Kamil Koç yetkililerinin haberi vardır bu uygulamadan. :p

SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

Birazdan e-mail yollayacağım kendilerine 😀 Web sitelerinde henüz duyuru yapmamışlar. Acaba elemanların hepsini eğitebilecekler mi?

SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

Güzel valla muavine msn den mesaj atar su falan isteriz,yada kaptana ya baydı bu trt radyosu değiştir ,deriz:)Hoş olur

SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

Arkadaşlar ben başka bi açıdan olaya yaklaşmak ***** araclarıyla yolculuk yapan laptop sahipleri aracı kullanan kişinin yeteneğiyle de doğru orantılı olarak bu otobüslerin yakınında seyir ederlerse kablosuz ağdan faydalanılabilir:)Aman ha takip mesafesine dikkat edin:))))

SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

Yanlız Benzin parasıyla internet ücreti dikkate alındığında Otobüsleri takip ederek harcayacağımız benzin parasıyla eve 2 megabit adsl bağlantısı çekebiliriz:)

SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

ayrıca EDGE için maksimum 236.8 kbps bağlantı hızı sunduğunu zannediyorum. Turkcell yaklaşık rakamlar vermiş. Ama EDGE teknolojisi daha üst rakamlar sunmuyor. Bunun için GSM sisteminin görüntülü sistem denilen UMTS ye uygunlaştırılması gerekiyor. Bu sayede hız da EDGE nin üstüne 384 kbpsye çıkabiliyor. Ama bunun için altyapıda köklü değişiklikler lazım.

SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

Çok iyi bir uygulama. Acaba Ankara’ daki EGO otobüslerinde bu tarz bir uygulamayı 35 yıl içinde görebilir miyiz?

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Çok güzel bir uygulama. Gerçekten tebrik ediyorum.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Türkiye’de belediyelerin kullandığı en iyi otobüs Mercedes’in 0345 modelidir. Onlar da zaten cep telefonlarından etkilenmiyor ama şehirlerarası otobüsler için oldukça iyi. Uzun süren seyahatler böylece daha kolay geçebilir. Tebrikler iyi bir uygulama.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Ben daha Mart ayında Kamil Koç’la yolculuk yaptım hiç öyle bir servis yoktu :upset

" Otobüste Ücretsiz İnternet! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Otobüste Ücretsiz İnternet! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Otobüste Ücretsiz İnternet! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  2. 2 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  3. 3 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  4. 4 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  5. 5 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  6. 6 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  7. 7 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  8. 8 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  9. 9 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  10. 10 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor