Okunma

Bebek Koltuklarındaki Büyük Tehlike!


23 Kasım 2015 Pazartesi 18:45
Bebek Koltuklarındaki Büyük Tehlike!

Otomobillerde bebek sahibi ailelerin, bebeklerinin otomobillerdeki güvenliği için kullandığı bebek koltuğu, son araştırmaların gösterdiği üzere ölümcül tehlikeye sahip. Peki, bebek koltukları nasıl bir tehlike yaratıyor?

Kısa süre önce Amerika’daki Pensilvanya Eyalet Tıp Merkezi tarafından yapılan araştırmalar, kullanımı zorunlu olan bebek koltuklarının 2 yaş altı bebekler için tehlikeli olduğu belirlendi. Araştırmanın başındaki isimlerden Dr. Erich Batra, bebek koltuklarının kemerlerinin 2 yaş altı bebeklerde solunum sorunlarına yol açtığını açıkladı.

Bebek koltukları ile 31 bebek yaşamını yitirdi!

Açıklamasında bebek koltuklarının, bebeklerin kanındaki oksijen seviyesinin düşmesine neden olduğunu belirten Batra, araçtırma sonucu olarak 2 yaş altındaki bebeklerin bebek koltuklarında uzun süre seyahat etmemesi gerektiğini paylaştı.

Bugüne kadar bebek koltukları nedeniyle 31 bebeğin yaşamını yitirdiğinin de açıklandığı araştırmanın sonucunda, Amerika hükümetine konuyla ilgili bir düzenlemenin yapılması için teklif götürüleceği de söyleniyor.

:: Bebek koltuklarının yarattığı tehlike hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarCaner Sönmez

Yeni teknoloji ve girişimleri başarılı şekilde takip eden Caner, yeni nesil mobil teknolojilere ve Android'e karşı beslediği ilgiyle birlikte, deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Bebek Koltuklarındaki Büyük Tehlike!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Araçtırma

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ''Bebek koltukları çok tehlikeli, sakın almayın aldırmayın'' der gibi bir başlık olmuş. Yazı içeriği ise bambaşka. Nedeni ise içerikte tam olarak yok. Kemer sıkıyor, bebeklerin nefes almasını zorlaştırıyor gibi bir şeyler.

  Tabii ki bebek koltuklarını kesinlikle kullanın. Ama biraz daha fazla ödeyerek daha kaliteli, konforlu ve güvenli olanını alın.

  Ben kızım için koltuk baktığımda, açıkçası çok sıkıcı, rahatsız olacağını düşündüğümden bir modeli anında elemiştim. Gidip yarı fiyatına sonradan öğrendiğim kadarıyla ''dandik'' bir koltuk almıştım. Benzer modellerin çarpışma testlerinde, cansız bebeklerin ve koltukların aldığı şekli görünce hemen iade ettim, ki aldığım marka bu testlere girmeyi bile reddetmiş.

  Hemen iade ederek, hiç düşünmeden ilk elediğim model olan Cybex Pallas 2 modelini aldım. Tek kelime ile muhteşem. Testlerde 1. olmuş bir marka ve model.

  Bazı arkadaşlarım koltuk için verdiğimiz paraya şaşırıyorlar. Onlara göre koltuk bile gereksiz. Ama öyle olmadığını biz biliyorduk ta, onların fikri değişti mi bilmiyorum.

  Maalesef bu koltuğun bizzat testini yaptık bir kaç ay önce. Işıklarda sağımız solumuz bom boş beklerken arkadan sert bir şekilde çarpan öküz oğlu öküz minibüs şoförü sayesinde.

  Çarpma anı ile sonraki bir kaç saniye ne oldu bitti bilmiyorum. Gözümüzü açtığımızda ön koltuklar tamamen geriye yatmış, kemerlerimiz takılı olmasına rağmen, bir şekilde arka koltuğa kadar gelmişiz. Sabahın körü olmasına rağmen bir sürü insan toplanmış. İçinde bulunduğumuz araç, aslen sedan olmasına rağmen çoktaan hatcback sınıfına terfi etmiş bile.

  Bizlerde boyun kol bacak vs ağrıları ve ezikleri olmasına rağmen, kızımda bırakın bir çiziği en ufak bir eklem ağrısı vs oluşmadı. Koltuğu sayesinde. Gözle görünen hiç bir şeyi yoktu ama hemen hastaneye gittik tabi. Hiç bir şeyi, ağrısı dahi olmadığını da bizzat doktor söyledi yani.

  Eğer kucakta yolculuk ediyor olsaydı, o şiddetli çarpmada kucakta tutabilmek mümkün olmayacaktı. Olabilecekleri düşünmek bile istemiyorum.

  Sonuç olarak kısa mesafe de olsa mutlaka oto bebek koltuğu kullanın. İyisini alın. Bebek oturmak istemez veya bir süre sonra sıkılıp ağlasa da koltuktan kucağınıza almayın. O koltukta yolculuk edeceğini anlasın ve alışsın.

  Benim kızım kendisi geçip oturuyor artık koltuğuna. Biliyor ki oraya oturmaz ise araba hiç bir yere gitmeyecek 😀

  Dinazor olarak yazan, SDN okuruna katılıyorum, Cybex bu işin kralıdır.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sebebi ney diyen arkada

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sebebi ney diyen arkada�a diyorum. �ocu�u koltukta tutan kemer bu soruna sebep olabilir diye d���n�yorum. �yle zannediyorum ki yanl�� kullan�m bu duruma sebep olmu� olabilir

 5. SDN Okuru dedi ki:

  2 yaş altı bebeklerde solunum sorunlarına yol açtığını açıkladı. diye yazmışsınız ama sebebi nedir yazmamışsınız boşa haber yani.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Sitedeki ergenler simdi bilmez. Dinazor olarak yazayim. Cybex bu işin kralı, Römer de kraliçesi:) Kucağınızda taşımaktan iyidir. Tehlike her zaman var.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Vw OLAYI GİBİ GEREKSİZ VE SAÇMA… VW YE YAPILAN ŞEYİN SAÇMALIĞINI GÖSTERİYOR. MİLYONLARCA ARABA ÜRETİLİYOR HER AY , AMA VW AZ DAHA FAZLA GAZ ÇIKARINCA DÜNYA BİTECEK :)… KİMSEYE ARABA ÜRETTİRMEYECEKSİN O ZAMAN DUYARLI DÜNYA DEVLETİ.

" Bebek Koltuklarındaki Büyük Tehlike! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bebek Koltuklarındaki Büyük Tehlike! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bebek Koltuklarındaki Büyük Tehlike! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "