Otomobil piyasası Şubat ayında gülümsedi


07 Mart 2021 Pazar 16:05
ABONE OL
Otomobil piyasası Şubat ayında gülümsedi

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Türkiye pazarında otomobil satışları ile ilgili ayrıntılı Şubat ayı verilerini açıkladı. Geçtiğimiz yılın Şubat’ına oranla bu yıl yüzde 24,2 oranında bir büyüme kaydedildiği raporlara yansıdı.

Şubat 2021 döneminde ülkemizde satılan otomobil ve hafif ticari araçlar otomotiv piyasasını neşelendirdi. Açıklanan ayrıntılı kayıtlarda otomobil satışları yüzde 18,6 yükselmiş görüldü. Hafif ticari araçlarda ise yüzde 46,4 artış dikkat çekti. Bütün bir ay boyunca satılan araçların toplam sayısı 58 bin 504 olarak kaydedildi.

Otomobil pazarı Şubat ayında büyüdü

Otomotiv sektöründe son 10 yılın Şubat ayı ortalamaları göz önüne alındı. Bu doğrultuda pazarda yüzde 27,9 büyüme kaydedildiği dikkat çekti. Otomobil pazarı yine aynı grafikte yüzde 31,2 büyürken, ticari ticari araçlarda ise yüzde 18,2‘lik bir artış gözlendi.

Otomotiv sektöründe Şubat 2021 döneminde en çok satan marka ise Fiat oldu. Raporlara göre Fiat’ın toplamda 10 bin 933 adet araba sattığı ortaya çıktı. İkinci sırada ise 6 bin 331 birim satışla Renault yer alıyor. Listenin devamında sırasıyla Ford, Volkswagen ve Toyota gibi markalar gelmekte.

Otomobil

Şubat ayı boyunca otomobillerde 7 bin 147 adet satışla yine Fiat liderlik koltuğunda oturuyor. Fiat’ı takiben Renault, Volkswagen, Toyota ve Peugeot geliyor. Hafif ticari araçlardaysa durum biraz farklı. 4 bin 391 birim satış ile Ford liste başı konumunda. Hemen altında Fiat yer alırken listenin aşağılarında Volkswagen, Peugeot ve Dacia yine çok satan markalar arasında yer almakta.

Raporda Lüks ve spor otomobil kategorisinde ise 40’ın üstünde marka yer aldı. Şubat ayı boyunca 43 adet Porsche satışı yapıldığı göze çarpıyor. Öte yandan listede Ferrari’nin hiç satış yapmaması şaşırtıcı bulundu.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Murat
Murat
1 ay önce

Bu fiyatlarla biraz zor gülümser

" Otomobil piyasası Şubat ayında gülümsedi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Otomobil piyasası Şubat ayında gülümsedi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Otomobil piyasası Şubat ayında gülümsedi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!