Okunma

Otomobil üreticileri çocuk ölümlerine karşı söz verdi!


05 Eylül 2019 Perşembe 15:15
Otomobil üreticileri çocuk ölümlerine karşı söz verdi!

Tesla köpek modu ile evcil hayvanların araç içerisinde sıcaktan zarar görmesini engellemişti. Peki, sadece Amerika Birleşik Devletleri’nden geçtiğimiz yıl 53 çocuğun araç içerisinde bırakıldığı için öldüğünü biliyor musunuz?

Bu korkunç tablo ABD tarafından doğrulandı. Milletvekilleri son 20 yıl içerisinde 800’den fazla çocuğun aynı şekilde hayatını kaybettiğini belirtiyor. Bunun önüne geçilebilmesi için otomobil üreticileri ile yoğun bir çalışma yürütülüyor.

Otomobil üreticileri çocuk ölümleri için harekete geçiyor!

2025 yılına kadar yeni otomobillerin tamamına arka koltuk hatırlatma sisteminin entegre edilmesine dair üreticilerin söz vermesi istendi. Bu konuda ilk anlaşmayı imzalayanlar Ford, General Motors, Honda, Hyundai, Toyota ve Volkswagen oldu.

Birçok üretici arka koltuk hatırlatma sistemini araçlarına çoktan yerleştirdi. Örneğin, General Motors’un geliştirdiği sistem, aracın arka kapılarını izleyerek çalışıyor. Aracın motorları çalıştırılmadan önce arka kapılardan birisinin açılması veya kapanması durumunda arka koltuk hatırlatma sistemi devreye giriyor.

Araç durdurulduğunda yani motor kapatıldığında gösterge panelinde, ” Arka Koltuğa Bak ” uyarı gösteriliyor. Eğer arka kapı açılmazsa araç unutulduğunu düşünerek, alarm çalmaya başlıyor.

Bazı üreticiler ise yolculuğun sonunda araç içerisinde herhangi bir hareket olması halinde ultrasonik sensörler ile bunu algılıyor ve korna çalmaya başlıyor. Aynı zamanda gelişmiş kumandalarda uyarı mesajı gösteriliyor.

ABD’li milletvekilleri bu sistemin otomobiller için zorunlu hale getirilmesine yönelik bir yasa hazırlığında. Tüketici raporları ise birçok ebeveynin, çocuklarının arabanın arkasında olduğunu asla unutamayacaklarını belirtiyor.

Ancak, gündelik hayatın stresleri nedeniyle herkesin hafızasının değişebileceği ve potansiyel olarak trajik sonuçlara yol açabileceği raporda yer alan bir ifade. Araç içerisinde çocuk ölümleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Otomobil üreticileri çocuk ölümlerine karşı söz verdi!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ne yaparsan yap, anne baba aptal olunca yine çözüm bulamıyorsun. Çocuğu arabada bırakıp 5 dakikaya kuaföre fön çektirmeye giden anne haberi geldi aklıma. Kadın tam bir leş ti zaten

 2. tahartk dedi ki:

  bu denli ilgili olmaları ayrı bir güven veriyor

 3. aydinozmen01 dedi ki:

  çok güzel bir gelişme olmuş markaların bu şekilde duyarlı olup harekete geçmesi çok güzel

 4. Hknkrts907060 dedi ki:

  İşte bu çok güzel gelişme 🙂

 5. smblts149144 dedi ki:

  Çok güzel bir gelişme. Artık çocuklarımız daha güvende olacak inşallah

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yıllarca carplay açılmasi için bile para toplayan firmalar bunu nasil ücretsiz verecek inandırıcı değil ve Geç kalınmış bir uygulama

" Otomobil üreticileri çocuk ölümlerine karşı söz verdi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Otomobil üreticileri çocuk ölümlerine karşı söz verdi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Otomobil üreticileri çocuk ölümlerine karşı söz verdi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "