Okunma

Suyla çalışan otomobiller geliyor!


21 Mart 2017 Salı 07:00
Suyla çalışan otomobiller geliyor!

Bir otomobil üreticisi ve bir su yönetim şirketi ortak bir çalışmayla temiz çevre için önemli bir proje geliştirdi. Otomobiller, atık sudan ayrılan biyoyakıtla çalışacak!

Biyoyakıt ne kadar verimli?

İspanyol otomobil üreticisi SEAT ve su yönetim şirketi Aquila, atık sudan sürdürülebilir biyoyakıtlar üretebilen arıtma tesisleri geliştirmeye hazırlanıyor. Life Metamorphosis olarak bilinen proje, işlenmiş organik atıklardan biyoyakıt üretmeyi amaçlıyor. Bu projeyle, sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) araçlara güç sağlamak için kullanılabilir ve karbondioksit salınımını yüzde 80’e kadar düşürebilir.

Bu proje evlere, otobüslere, kamyonlara ve gemilere güç sağlamak için, ortaya çıkan bir biyoyakıt olan biyometan üretme temeline kurulmuştur. . Life Metamorphosis, diğer bazı projeler gibi, anaerobik sindirim (AD) adı verilen bir süreçte, katı atıkların parçalanması için bakteriler kullanarak biyometan toplar.

Biyoyakıt nasıl üretilecek?

Otomobilleri, biyoyakıt ile çalıştırmak için şu anda iki farklı proje üzerinde çalışılıyor. Barselona’ya hizmet veren bir kanalizasyon arıtma tesisine kurulacak olan UMBRELLA prototipi, katı atığın gazını ayırmak için yeni bir anaerobik membran biyoreaktör (AnMBR) işlemi kullanıyor.

Annamox ELAN olarak anılan bir diğer sistem, daha temizlenmeden, rafine edilmeden ve araçlarda kullanılmak üzere CNG’ye sıkıştırılmadan önce biyogazdan azotu ayrıştırıyor. Şirket ayrıca, bu teknikle ürettiği arıtılmış suyun genellikle arıtma tesislerinden çıkanlardan daha temiz olduğunu belirtiyor. METHAGRO adlı bir prototip ise hayvan gübresi ile uğraşan bir santralde inşa edilecek.

17-03/21/atck-su-arctma-shiftdelete.jpg

Söz konusu şirketler, orta büyüklükte bir tesisin günde yaklaşık 10,000 metreküp atık su arıtabildiğini, böylelikle 1,000 metreküp biyometan oluştuğunu belirtiyor. Bu, 150 aracın her gün 100 km yolculuk yapması için yeterli yakıt sağlanabileceği anlamına geliyor. Otomobil üreticisi SEAT, yeni yakıtları toplamda 120.000 km’de test etmek için CNG arabaları temin edecek.

Life Metha-morfoz projesi kapsamında geliştirilecek tesislerle, Avrupa Birliği’nin 2020 yılı Enerji Verimliliği Direktifi hedeflerine ve İspanya’nın kendi Enerji Tasarrufu ve Verimliliği ile Yenilenebilir Enerji planlarına uyum sağlaması amaçlanıyor.

:: Sizler atık sudan ayrılan biyoyakıtlar ile otomobillere yakıt sağlanması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

35 yorum - “Suyla çalışan otomobiller geliyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yapmayin etmeyin suyla calismasin bi yasamsal kaynagimiz su vardi ona da devlet simdi yuzde 500 vergi koyar su bile icemeyiz gidin sidikle falan calisir hale getirin sunu 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  NİKOLA TESLA
  BUNU PAYLAŞTI

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Başlık yanlış olmuş araç suyla çalışmıyor biyoyakitla ***** yakitin nasil uretilecegide yazilmis gübreden üretilebiliyormuş.Su nerden cikti anlamadim başlığa öyle bi yazmislar ki yandik dedim

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Suyla çalışan araba suyla ısınan ev suyla çalışan kettle suyla çalışan çamaşır makinesi bulaşık makinesi daha da neler

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Araç suyla çalışmıyor bio gazla çalışıyor, ama başlığa bakarsan suyla çalışıyor. 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  olsa nolcak ki sanki her yer su içmeye su bulamıyoruz arabaya yakıt yapalım diyorlar 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ömrümüz yetmez bunu görmeye

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Elektrikli otolar haci. Gerisi yalan.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Çayla çalışan araba yapsınlar hem çay içeriz hemde araba ya veririz

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yıllar önce suyla çalışan motor yapılabileceğini söyleyen türk motor ustasına bizim profesör kılıklıların olur mu öyle şey mümkün değil dediğini hatırladım..Şeyimin profesörleri..İmkansız diye bişey yoktur ..

 11. SDN Okuru dedi ki:

  bende zaten bu teknolojiyi bekliyordum artık havuzda araba kullanabilirim yada bi kıbrıs yaparım

 12. SDN Okuru dedi ki:

  su yakmıyor bu tabusunu kırıldı. 🙂

 13. SDN Okuru dedi ki:

  bir ara bilmem kaç yıl sonra kuraklık baş gösterecek su kalmıycak su savaşları başlıyacak diye bangır bangır haber yapılıyordu şimdi diyorsunuz suyla çalışan arabalar yolda bu ne yaman çelişki böyle

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Şu saçma olmuş elektrik kullan

 15. SDN Okuru dedi ki:

  biz borla çalışan araba yaptık hükümet sesini bile çıkarmıyor..

 16. SDN Okuru dedi ki:

  seat alman ammaaa ispanyada üretiliyor.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  başlığı okuyunca, çeşmeden doldurup gaza basıcaZ sandım =)

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Seat artık Alman. Volkswagen aldı seati yıllar önce.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Şu filen hikaye elektrik yeterli. Elektriği de ges, resim ile ürettin mi tamamen bedava ve zararsız

 20. SDN Okuru dedi ki:

  aracin arkasinda TDI mi yaziyor 🙂

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Toyota prius arastirin birde

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Vizyonsuzluk

" Suyla çalışan otomobiller geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Suyla çalışan otomobiller geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Suyla çalışan otomobiller geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "