Okunma

Otomobillere Telefon Yasağı Genişliyor


17 Aralık 2011 Cumartesi 07:32
Otomobillere Telefon Yasağı Genişliyor

ABD’deki Ulusal Ulaşım Güvenlik Komisyonu (National Transportation Safety Board – NTSB) otomobilde araç kullanımının yasaklanmasını istedi. Önerinin kapsamı o kadar geniş ki SMS göndermek bile mümkün olmayacak. Ayrıca Hands Free sistemlerle bile telefon görüşmesi yapılamayacak.

Komisyonun başkanı Deborah A. P. Hersman yaptığı açıklama ‘bu çok zor bir öneri, ancak doğru bir öneri’ dedi. Komisyonun kararları bağlayıcı olmuyor ancak önerilerin dikkate alındığı bir gerçek.

Bu tip önerilerin arkasında ise daha önce yaşanan ölümlü kazalar yatıyor. Örneğin geçen yıl araç kullanırken 11 dakikada 11 SMS yollayan bir gencin karıştığı kazada kendisi ve 15 yaşındaki bir öğrenci hayatını kaybetmişti.

ABD’de halen bazı eyaletlerde telefon kullanımı ile ilgili farklı engellemeler uygulanıyor. Örneğin Misoure eyaletinde araç kullanırken SMS göndermek yasak. Ancak NTSB bu yasağın ülke genelinde yaygınlaştırılmasını istiyor.

Ülkemizde de araç kullanırken telefon görüşmesi yapmak yasak ve trafik cezası uygulanıyor.

:: Böyle bir yasak gerekli mi? Bunu doğru buluyor musunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Otomobillere Telefon Yasağı Genişliyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Lpov1a txlgxxpvskng, [url=*****, [link=*****, *****

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bence dogru ***** telefon sebekesinin kesilmesi iyi olurdu.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sağa çekip konuşacağım belki. Araç hareket halindeyken mi dururken mi konuştuğumu nerden bilecekler. ÖSYM gibi arabaya binerken telefonu yanınza almayın mı diyecekler.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  yasak olması güzel bir şey, ancak denetim nasıl olacak, her sürücünün başına bir polis mi konulacak, bilhassa gençler hem direksiyon kullanıyor hemde sms yazıp atmaya çalışıyorlar bu ise konuşmaktan daha tehlikeli bir hal alıyor.

 5. eSa dedi ki:

  hiçbir şekilde telefon kullanamayacak.

  bu kısmı saçma olmuş. araç kiti, bluetooth, handsfree bir çok özellik var. bir eli telefonda, bir eli direksiyonda olması yasak dense daha iyi olur.

 6. BEFEGA dedi ki:

  Telefon mecburen kullanılıyor, ona yapacak bir şey yok. Ben bluetooth kulaklık ile konuşuyorum rahatım

 7. mustang dedi ki:

  Bu Yasak ***** trafikte ne zaman saçma sapan hareketler yapan kişileri görsem,çoğunun cep telefonu ile konuştuklarına şahit ***** />
  Ben kendi adıma araç kullanırken telefonum çalsa bile cevap ***** sonra arayana tekrar dö***** tecrübe ile sabit,bir gün telefon ile konuşken,şerit değiştirmişim haberim ***** sürücünün kornası ile kendime ***** de o da son oldu artık benim için.

" Otomobillere Telefon Yasağı Genişliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Otomobillere Telefon Yasağı Genişliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Otomobillere Telefon Yasağı Genişliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "