Okunma

Otonom araç kazaya karıştı!


05 Mayıs 2018 Cumartesi 10:00
Otonom araç kazaya karıştı!

Uber’in ölümlü trafik kazasının ardından yeni bir otonom araç kazası gerçekleşti. Waymo’nun aracının karıştığı otonom araç kazası, ufak yaralanmalar ile sonuçlandı. Peki otonom araç kazasında kim suçlu?

Otonom araç kazası nasıl oldu?

Google’ın otonom araba ünitesine ait, kendinden tahrikli bir minivan olan Waymo, Arizona’da bir kaza geçirdi. Kazanın gerçekleşme nedeni ve koşulları hakkında henüz net bir bilgi yok. Ancak Chandler Polis Departmanı tarafından ufak bir ön bilgilendirme yapıldı.

Polis departmanı, çarpışma sırasında aracın otonom modda olduğunu, ancak bunun kazanın asıl nedeni olmadığını belirtti. Bildiride, “Şu anda bir Waymo otonom araç olmak üzere iki araçtan oluşan küçük bir yaralanma çarpışmasını araştırıyoruz” ifadesi kullanıldı. Kazaya karışan diğer sürücülü araç olan Honda’nın, şerit değiştirerek yoldan sapması ile yavaş bir hızda ve otonom modda seyahat eden Waymo aracına vurduğu söyleniyor.

otonom araç kazası

Gerek polis departmanı, gerekse Waymo kaza ile ilgili araştırmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Geçtiğimiz aylarda Uber’in bir bisikletliye çarparak ölümüne neden olmasının ardından, otonom araçların güvenilirliği tartışma konusu olmuştu. Ancak bu kazada Waymo’nun aracı suçsuz gibi görünüyor.

Mart ayında Waymo’nun CEO’su, kendi teknolojilerinin Uber’in karıştığı ölümlü kazadan kaçınabileceğini belirtmişti.

Aşağıdaki video ile kaza sonrasında oluşan görüntüyü izleyebilirsiniz.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Otonom araç kazaya karıştı!”

  1. Kerim dedi ki:

    Evet. Polisin de dedigi gibi ve Forolarda goruldugu gibi otonom aracin sucu yok gibi.

" Otonom araç kazaya karıştı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Otonom araç kazaya karıştı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Otonom araç kazaya karıştı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "