Otonom araçlar yazılı olmayan kuralları da öğreniyor


17 Eylül 2019 Salı 19:06
Otonom araçlar yazılı olmayan kuralları da öğreniyor

Yakın zamanda birçok otomobil firması otonom araçlarını piyasaya sürmek için hazırlanıyor. Özellikle Tesla şirketinin bu konudaki atılımlarının öncü olması son kullanıcı açısından son derece faydalı hale gelmiş durumda. Otonom araç diye tabir edilen sürücüsüz araçlar hayatımıza yavaş yavaş adapte oluyor desek yanılmış olmayız.

 

Otonom araçlar yazılı olmayan kurallara da dikkat edecek!

Amerika’nın bazı eyaletlerinde otonom araç testleri trafik içerisinde yapılmaya başlandı. Bu sayede herhangi bir durumda yazılımların ne tür tepki vereceklerini daha iyi gözlemleyebilen araştırmacılar sistemlerini daha da geliştirebilmek için belli yerlerdeki yazılı olmayan kuralları da sisteme dahil etmeye başladı. Otonom araç yapısı itibarı ile belirli kuralları bulanık mantık ve derin öğrenme methodları ile kavrayarak hareket ediyor. Uyarı levhaları, trafik ışıkları, şeritler gibi birden fazla etkeni çok kısa süre içerisinde hesaplayarak hareketine devam eden araçlar yapay zeka algoritmalarının gelişmesi ile gün geçtikçe daha da iyi hale getiriliyor.

Otonom araçlar yerel kurallara da uyacak şekilde eğitiliyor

Bazı ülkelerde yazılı olmasa da halk tarafından uyulan kurallar bulunuyor. Hatta ülkelerde eyaletler arasında dahi bu kurallar değişiklik gösterebiliyor. Yakın zamanda bu konu ile ilgili çalışmalara başlayan araştırmacılar Pittsburgh Left adı verilen karşılıklı araçlardan sola dönmesi gereken aracın öncelikli olduğu yazılı olmayan kurala uyacak şekilde test sürüşleri yapmaya başladı. Uber, Aurora, Waymo, Aptiv gibi oluşumlar otonom araçların yerel kurallara uyması için süreci hızlandırmak istiyor.

NuTonomy CEO’su Karl Iagnemma “Şehirlerin kurallarına özel hareket edebilen otonom araçlar için iyi bir sistem inşa etmeliyiz.” dedi. Singapur’da araçların soldan hareket etmesi yapay zeka ile kolay bir şekilde eğitilebilir. Örneğin Vegas şehrinde toz fırtınası ile karşılaşan otonom araç yapay zeka sayesinde ne tür tepki vermesi gerektiğini öğrenecek. Aynı şekilde deniz kenarı şehirlerde kuş türlerinin fazla olması sebebiyle yolda duran kuşların hızlıca uçuşmaları da bu tür durumlara örnek verilebilir.

General Motors‘a ait  Cruise şirketi de bu konuda çalışmalara başladı. Şirket San Francisco‘da faaliyete geçirdikleri otonom araç sürüşlerinin daha da iyileşebilmesi adına tramvayların önceliğine dikkat etmek için çalışmalar yürütüyor. Bu sayede olası kazaların önüne geçmeyi planlayan şirket yapay zeka konusunda da önemli adımlar atarak kullanıcıların daha iyi sürüş deneyimi yaşamaları için çalışmalarına devam edecek.
yazarYiğit Ali Demir

Siber güvenlik ve yazılım alanlarına ilgi duyan Yiğit Ali, geçtiğimiz yıl SDN ailesine katılarak okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Otonom araçlar yazılı olmayan kuralları da öğreniyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Otonom araçlar yakında daha da yaygın olacak inşallah

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  bizlerden akıllı olmaya başlıyorlar artık ha?

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  otonom araçlar sektöre hızlı giriş yapacak gibi

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Teknolojinin hızına yetiştirilmiyor maşallah

" Otonom araçlar yazılı olmayan kuralları da öğreniyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Otonom araçlar yazılı olmayan kuralları da öğreniyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Otonom araçlar yazılı olmayan kuralları da öğreniyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?