Okunma

Otonom drone filosu çevreyi koruyacak!


20 Ağustos 2018 Pazartesi 17:00
Otonom drone filosu çevreyi koruyacak!

Afrika’da otonom drone filosu ile çevrenin koruması sağlanacak. Otonom drone filosu, yasa dışı olayları yetkililere rapor edecek.

Otonom drone ile yasa dışı avcılık önlenecek

Yasa dışı balık avcılığı, besin piramidinin dengesini bozarak sudaki yaşamı tehlikeye atıyor. Bu durum çevre ve beslenme konusunda ciddi problemlere neden oluyor. ATLAN Space, Afrika’daki yasa dışı balık avcılığını otonom çalışan drone’lar ile önlemeye çalışacak.

ATLAN Space otonom özellikteki drone filosu ile denizi gözetleyerek teknelerin, gemilerin faaliyetlerini takip edecek. Eğer yasa dışı bir avcılık faaliyeti ile karşılaşırsa yerlerini, numaralarını ve görünür diğer bilgileri yetkililere rapor edecek. Böylelikle yetkililer olay yerinde direkt olarak müdahale edebilecek ve yasa dışı faaliyet için işlem başlatılabilecek.

Drone filosunun elektrikli quadcopter modellerinden oluşması planlanıyor. Bu sayede hem çevreci bir önlem alınmış olunacak hem de deniz canlıları korunacak.

otonom drone

Bu otonom filo sayesinde güvenlik görevlilerinin izlemekte zorlanacağı bölgelerin de kontrol altında tutulması planlanıyor. Ayrıca denizlerin güvenliği için insan çalışanlara duyulan ihtiyaç da azalacak. Afrika ile başlayacak olan bu projenin, diğer bölgelerde uygulanacağı tahmin ediliyor.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Otonom drone filosu çevreyi koruyacak!”

  1. Anonim dedi ki:

    Mahalleler bugün dronelarla takip ediliyorlar, saatlerce havada kalabiliyorlar ve pervane gürültüsü çok az.

" Otonom drone filosu çevreyi koruyacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Otonom drone filosu çevreyi koruyacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Otonom drone filosu çevreyi koruyacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "