Okunma

Otonom Otomobillere Ne Kadar Güveniyoruz?


23 Nisan 2016 Cumartesi 15:30
Otonom Otomobillere Ne Kadar Güveniyoruz?

İnsanoğlu hep geleceğini merak etmiş ve bununla ilgili az da olsa birşey öğrenebilme umuduyla bir sürü yol denemiştir. Otomobil sektörü gelecek hakkında bize ipuçları verebilen birkaç sektörden bir tanesi. Geleceğin otomobilleri diye bizlere tanıtılan Otonom (Self-Driving) otomobilleri artık duymaya başladık. Otomobil fuarlarında da tasarımları gördükten sonra da kafamızda birşeyler belirmeye başladı.

Peki Türk Milleti gibi ocaktan gaz gelip gelmediğini ateş yakarak test eden, çocukluğumuzda bile sobanın sıcak olduğuna elimiz ile  test etmeden ikna olmayan bir millet olarak biz, bu otomobillere ne kadar güvenebiliriz?

İngiltere’de yapılan anket ve sonuçlar 

Bu yapılan araştırma İngiltere tabanlı olabilir lakin şu anlık onlar da Otonom araçlara bizim gibi biraz çekingen yaklaşıyor diyebiliriz.

16-04/23/567128.jpg

Katılımcıların %45’i kontrolün tamamen araçta olması durumunun kendilerini rahatsız eden bir durum olduğunu söylüyor. %34’lük bir kesim ise herhangi bir kaza durumunda Otonom araçların bunu engelleyemeyeceğini düşünüyor. 

%30’luk kısım ki buna bizim gibi otomobil tutkunları giriyor, otomobil kullanma zevkinin ortadan kalkacağı konusunda endişeli olduğunu belirtiyor. Katılımcıların %26’lık kısmı ise Otonom araçlara güvendiklerini ve seyahat ederken herhangi bir negatif his ile karşı karşıya kalmayacakları görüşünde.

Biraz şekerleme hiç de fena olmayabilir

Madalyonun bir diğer yüzüne baktığımızda ise tek başına uzun yola çıkan çoğu sürücü için Otonom sistemler oldukça işe yarayıcı olabilir.

Uyku bastırdığında zaman kaybetmeden arka tarafa geçip biraz şekerleme yapmak aslında kulağa çok hoş geliyor. Tüm bu durumları göz önünde bulundurduğumuzda kimilerine göre olumlu kimilerine göre olumsuz taraflar ağır basacak, ama emin olduğumuz bir nokta var ki gelecek bir gün gelecek. 

16-04/23/sleep-under-car-1461421679.jpg

:: Siz Otonom sistemli araçlara ne kadar güveniyorsunuz ? 
yazarOzan Öğretmenoğlu

Ana branşı otomotivin tutkunu olan Ozan, bilişim ve mobil cihazlar hakkında bilgi sahibi. Ozan en güncel otomotiv ve teknoloji haberlerini takipçilerimiz ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Otonom Otomobillere Ne Kadar Güveniyoruz?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ben henuz guvenmiyorum mesela. Su pil olayini halletseler hic fena olmayacak.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  teslanın sol şeritten gelen arabadan kaçtığı videoyu gördükten sonra güveniyorum arkadaş

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Geçtiğimiz aylarda dünyanın en iyi otomobillerinde Akıllı Öncam, Sanal Şerit Klavuz Sistemi ve Renk Değiştiren Otomobil Teknolojilerim kullanılmaya başlandı. Ayrıca Anti-Sleep Sürüş Güvenliği Teknolojisi de bana ait. Ayrıca yakın gelecekte tüm araçlarda göreceğiniz Interactive Cast Teknolojisi de bana ait. Bunların dışında Elektrikli Yüksek Performans Motoru Teknolojim, Süper Direksiyon Sistemi ve yeni nesil Emniyet Kemeri Teknolojilerim kullanıma hazır! Tabii ki onları kendime saklıyorum. Şu kadarını söyleyebilirim Otonom Araçlar için daha çok erken! Otonom araçların olgunlaşması gerekiyor. Ne yazık ki şehirlerde en az 20 sene kadar sonra otonom araçlardan oluşan bir trafiğe kavuşabileceğiz ama şu anda Otonom Formula1, Otonom Rally, Otonom Offroad, Otonom Truck, Otonom Yat Yarışları düzenleyebilecek noktadayız…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  adım adım yapsak. önce otomatik freni tüm araçlara koysalar mesela.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Otomatik fren sistemi yeter kazaları engellemek için bugünun teknoloji ile zor değil ki

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Aragaz demiş barzonun biri ya elin avrupası arabalara otomatik pilot gibi manyak bi teknoloji üretmiş geleceğe hazırlık yapıyor sen hala murat 131'inle egzoz patlatmana devam ediyosun. Az yenilikçi olun.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Kaza riski minimuma inmeden hacimli üretime geçileceğini pek sanmıyorum. Bazı durumlarda strese maruz kalmadan yapacağımız yolculuklar sanırım uykusuz bile olsak çok keyifli olur. Ancak otomatik kullanım sürücünün isteğine bırakılmalı. Günümüzde bazen öyle anlar oluyor ki otomatik vitesli araçlar bile düz vitesli araçlar kadar güven vermeyebiliyor!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  tr de çok güvemeyiz gibi geliyor bana…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  her sene 1.5 milyon kişi trafik kazalarında ölmeyecek. milyonlar sakat kalmayacak inşallah. önümüzdeki senede otomatik fren sistemi ve arka kamera yeni arabalarda zorunlu olacak kısmetse

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Taksi (über), tır ve kamyonlar oldukça mantıklı ancak şahsi araçlarda mantıksız.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  gelsin gelsin çok iyi yerlere gideceğine inanıyorum..

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Otonom araçlarla kaza oranları azalacak işte. Araba önceden algılayacak. Matbaa gelirken de elle yazanlar bunun zevki rengi falan mı dedi ya yapmayın sizde…

 13. SDN Okuru dedi ki:

  robot taksi kullanacak herkes. kimse araba almayacak

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Arabayı ben sürmiceksem niye o zaman şoför koltuğuna oturim ki arabayı robot sürsün diye değil kendim sürmem için alırım

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Otonom araçlar da 3 den 2 ye çekip yan verebilecekse tamam olur ama onu yapamıcakları için ben arabamı kendim kullanmak isterim

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel hoş da tamamen otomatik olursa kişisel araba almanın ne anlamı var? Araba kullanmanın da bir zevki var. Kazayı engellesin ama kullanmama karışmasın.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  O Ara gazı hissetmeyeceksem bu teknoloji boştur aga

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Hic

 19. SDN Okuru dedi ki:

  O resim ne ya jsjsj

" Otonom Otomobillere Ne Kadar Güveniyoruz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Otonom Otomobillere Ne Kadar Güveniyoruz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Otonom Otomobillere Ne Kadar Güveniyoruz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "