Otonom taksi Tokyo’da test sürüşüne başlıyor!


22 Temmuz 2018 Pazar 09:08
Otonom taksi Tokyo’da test sürüşüne başlıyor!

Otonom taksi, Ağustos ayı sonlarında iki hafta kadar bir süre boyunca Tokyo’nun merkezinde test sürüşü gerçekleştirecek. Bu uygulama, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda yaygın olarak kullanılmak isteniyor.

Otonom sürüş teknolojisinin Tokyo merkezli geliştiricisi ZMP ve Hinomaru Kotsu, Tokyo’nun Otemachi ve Roppongi bölgelerindeki ticari tesisler arasında yaklaşık 5,3 kilometre uzunluğa sahip bir rota üzerinde, 27 Ağustos – 8 Eylül arası test gerçekleştireceklerini açıkladılar.

Otonom taksi rekabeti arttırabilir

Otonom araçların geliştirilmesinde rekabet gittikçe artıyor. Motor devlerinden General Motors, Waymo ve teknoloji devi Google, halka açık yollarda test yapmaya başladılar. Nissan Motor ve DeNA, Mart ayında Tokyo yakınlarındaki Yokohama’da bir gezi servisi için otonom araç testleri yaptılar.

Japon hükümeti, 2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde teknolojinin ticarileştirilmesini hızlandırma umuduyla ve aynı zamanda yaşlanan bir toplumdaki sürücü eksikliğini gidermek amacıyla 2017’den bu yana kamu yollarında otomatik sürüş sistemlerinin test edilmesine izin veriyor.

Denemelerde, ZMP ve Hinomaru Kotsu, müşterileri bir web sitesi aracılığıyla otonom araca binmeye davet edecek. Tek bir sefer için 1.500 YEN(~64 TL) ücret alınacak ve günde dört gidiş-dönüş seferi yapılacak.

Kapıların kilitlenmesi ve ödeme, bir akıllı telefon uygulamasıyla gerçekleştirilecek. Bir sürücü ve bir asistan, emniyet amacıyla taksi içerisinde olacak. Ancak aracın gerçek sürüşü, ZMP sistemi kullanılarak otomatik olarak yapılacak.

Yeni otonom taksi testleri için düşünceniz nedir? Siz olsanız bu deneyimi yaşamak ister miydiniz?
yazarCem Mildon

Teknoloji, spor ve kripto para gibi alanlarda çeşitli tecrübeleri ve girişimleri bulunan Cem, içeriklerini okuyuculara sunmaktan büyük zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Otonom taksi Tokyo’da test sürüşüne başlıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Otonom taksi Tokyo’da test sürüşüne başlıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Otonom taksi Tokyo’da test sürüşüne başlıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  2. 2 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  3. 3 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  4. 4 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  5. 5 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  6. 6 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  7. 7 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  8. 8 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  9. 9 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  10. 10 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık