Otoparklarda şarj istasyonu zorunlu hale geldi


25 Mart 2021 Perşembe 12:26
ABONE OL
Otoparklarda şarj istasyonu zorunlu hale geldi

Bugün Resmi Gazete‘de yayınlanan yeni yönetmelik kapsamında otoparklarda şarj istasyonu zorunlu hale geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan karara göre, 22/2/2018 tarihli ve 30340 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Otopark Yönetmeliğinin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının bendi değiştirildi.

Karar neticesinde zorunlu otopark adedi 20 ve üzeri olan yeni yapılacak yapılara ilişkin yapı ruhsatı başvurularında zorunlu otopark alanlarının 1 adetten az olmamak üzere en az yüzde 5’inin, ilgili standartlara göre şarj ünitesi dâhil elektrikli araçlara uygun olarak düzenlenmesi şartı aranacak.

Alınan karar elektrikli otomobile olan talebi artırabilir

Yeni yönetmeliğin öne çıkan maddelerine göre, büyükşehir belediyesi kapsamında olan yerlerde genel otoparkların yapım, bakım ve işletilmesine ilişkin usul ve esaslar büyükşehir belediyelerince belirlenecek.

Yeni yapılacak olan bölge ve genel otoparklar ile AVM’lere ait otoparklarda en az yüzde 10 oranında otopark yerinin ilgili standartlara göre elektrikli araçlara uygun olarak (şarj ünitesi dâhil) düzenlenmesi şartı da aranacak.

elektrikli kamu araçları 2

Yönetmelik kapsamında otuzbin metrekareden büyük AVM’lerde kurulacak şarj ünitelerinden en az birinin, yetmişbin metrekareden büyük AVM’lerde ise en az ikisinin ilgili standartlara göre hızlı şarj kapasitesine sahip olması da gerekiyor.

Ayrıca Resmi Gazete’de yer alan bilgilere göre ihtiyaca göre elektrikli araç otopark yeri sayısının artırılması hususunda idarelerce karar alınabilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlana “OTOPARK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETME” metninin tamamına buradan göz atabilirsiniz.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Harf Koruyucu
Harf Koruyucu
17 gün önce

Çok güzel bir haber. Mersinde yaşıyorum ve şehirde sadece beş şarj istasyonu var. Dolayısıyla şehirde elektrikli araba kullanmak neredeyse imkansız. Umarım bu karar Ülke genelinde ve Mersin’de elektrikli araçların yaygınlaşmasına vesile olur.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
17 gün önce

Güzel iş

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
17 gün önce

Süper

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
17 gün önce

Eger elektrikli otomobillere tesvik etmek olsaydi amaclari, otv zammi yapmazdi hukumet. Buyuk ihtimal ya zes yada vestel, sarj unitesi satisi yapicaklar, milyonlarca dolar para demek

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Yine memnun olmadılar

" Otoparklarda şarj istasyonu zorunlu hale geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Otoparklarda şarj istasyonu zorunlu hale geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Otoparklarda şarj istasyonu zorunlu hale geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!