Okunma

Ovi Maps Sosyal Ağlara El Attı


10 Aralık 2010 Cuma 11:30
Ovi Maps Sosyal Ağlara El Attı

Sosyal ağların hayatımıza kattığı önemli kavramlardan biri de konum paylaşım servisleri. Başta Twitter olmak üzere kullanıcılar, bulundukları konumu dostları ile sosyal ağlardaki hesapları üzerinden paylaşıyor.

 


Ovi Maps Navteq haritalarını kullanıyor.

Konumunuzu Tek Tıkla Paylaşın!

Bu alanda hizmet veren çeşitli konumlama servisleri mevcut. Akıllı telefonlara yönelik ise GPS üzerinden konumunuzu belirleyerek, harita görüntüsünü hesabınız üzerinde paylaşabilmenize olanak tanıyan birçok yazılım bulunuyor. Ve şimdi tüm bunlara ek olarak Ovi Maps de benzer bir hizmet ile sosyal medyanın hizmetinde.

Bilindiği gibi Ovi Maps tarayıcınız üzerinden, bulunduğunuz konumu, yüksek doğruluk oranı ile tespit edebiliyor. Güzel haber ise artık bu konum bilgilerini, Ovi Maps haritası linki şeklinde tek bir tıklama ile sosyal ağlardaki hesabınız üzerinden paylaşabiliyor olmanız.

Sistem Nasıl İşliyor?

Ovi Maps’i açtığınızda ilk olarak karşınıza IP adresinize göre tespit edilmiş tahmini konunuzun harita görüntüsü geliyor. Tarayıcınız üzerinden konumunuzun çeşitli kriterler ölçüsünde keşfedilmesini istiyorsanız, konum belirleme tuşuna tıklamanız gerekiyor. Yakınlaştırma ve yön tuşlarının hemen üstündeki yuvarlak buton işte bu işe yarıyor.

 


Bulunduğunuz bir konumu paylaşabileceğiniz gibi harita üzerindeki herhangi bir konumu da paylaşabiliyorsunuz.

Twitter ve Facebook Hesaplarına Doğrudan Erişim

Konumuzu tespit ettikten sonra haritadaki yer işaretinin üzerinde sağ tıklama yaparak “Share location” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Böylelikle Ovi Maps konumunuzun görüntülendiği bir Ovi Maps harita bağlantısını link haline getirerek, Twitter ve Facebook hesabınız üzerinden otomatik olarak paylaşabileceğiniz bir bağlantı haline getiriyor.

 


Servisi Firefox ve Opera ile test ettik. Sonuç gayet başarılı.

Ovi Maps haritalarından tam olarak faydalanabilmek için bir Nokia hesabınızın olması gerekiyor. Ovi haritalarını tarayıcınız üzerinden kullanmak için maps.ovi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

:: Konum paylaşım servislerinden ya da yazılımlarından hangilerini kullanıyorsunuz?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Ovi Maps Sosyal Ağlara El Attı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ovi Maps Sosyal Ağlara El Attı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ovi Maps Sosyal Ağlara El Attı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "