Okunma

Oyun bağımlılığı artık hastalık sayılacak!


25 Mayıs 2019 Cumartesi 23:00
Oyun bağımlılığı artık hastalık sayılacak!

2018 yılının Eylül ayında verilen bir kararla birlikte, sürekli oyun oynayan kişilerin oyun bağımlısı oldukları tanımlanmıştı. Şimdi de bu yüzden Dünya Sağlık Örgütü, oyun bağımlılığını resmi bir sınıflandırmaya dahil etti. Oyun bağımlılığı artık hastalık olarak kabul edilecek.

Oyun bağımlılığı hastalık olarak kabul edilecek!

Her şeyin bağımlılık yarattığı düşüncesini savunan Dünya Sağlık Örgütü resmen yaptığı açıklamalarda oyun bağımlılığını kabul ettiğini belirtti. Ayrıca bildirilenlere göre bu oyun hastalığı 2020 yılından itibaren tüm dünyada geçerli olacak ve kumar bağımlılığıyla aynı çizgide yer alacak.

Oyun bağımlılığı, Uluslararası Hastalık Sınıflandırmasının ICD-11 revizyonu altında yer alacak. Bu hastalık, dijital oyunlar ve video oyunları olarak tanımlanmış durumda ve oyun oynamaya verilen önceliği artması ile bağdaşlaştırılmış durumda.

Oyun bağımlılığı hastası bulunan kişilerdeki bu teşhisin doğrulanması için en az 12 ay boyunca kontrol edilecek. Yani bu hastalığın teşhisinin konulması için söz konusu bireydeki belirtilerin en az 12 ay boyunca belirgin olması gerekecek.

Oyun bağımlılığının bir hastalık olarak sayılması, bu konu üzerinde yapılan çalışmaların da artacağı anlamına geliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün yanı sıra diğer sağlık kuruluşları da bu hastalık için çalışmalar yürütecektir.
yazarMert Can Orhan

Küçüklüğünden beri teknolojiye ilgi duyan Mert Can, teknoloji odaklı haber ve videolarıyla ShiftDelete.Net’te!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Oyun bağımlılığı artık hastalık sayılacak!”

 1. gACXK4hY dedi ki:

  11655 41605never saw a site like this, relaly impressed. compared to other blogs with this write-up this was definatly the most effective web site. will save. 393762

 2. Anonim dedi ki:

  sosyal medya bağımlılığı hastalık değil oyun oynamak hastalık öylemi.

 3. Anonim dedi ki:

  Arkadaşın da dediği gibi 12 saat çalışmayı da kölelik olarak adlandıralım o zaman. İnsanların hobilerine ne kadar vakit ayırdığından kime ne? Çok oyun oynamak sağlıksızmış bilmem ne. Sanki köle gibi çalışıp aldığımız süt, peynir vb. çok sağlıklı. Boş yapıyorlar.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Gunde 12, saat milleti calisdirib az para veren dunya kapitaliz sistem calisma bagimliligi para bagimliligi hastalar demez ama ama ne eylence varsa ismini hastalik koyarlar nicin? Millet eylenmesinde hep okusun okusun kole gibi calissin diye

 5. Anonim dedi ki:

  Ne oldu paranız mı bitti ilaç satmaya mı çalışacaksınız

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   aynen

" Oyun bağımlılığı artık hastalık sayılacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Oyun bağımlılığı artık hastalık sayılacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Oyun bağımlılığı artık hastalık sayılacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "