Okunma

Oyun bağımlılığı artık zihinsel sağlık sorunu!


18 Haziran 2018 Pazartesi 13:58
Oyun bağımlılığı artık zihinsel sağlık sorunu!

Dünya Sağlık Örgütü, bilgisayar oyunu bağımlılığını resmen bir zihinsel sağlık sorunu olarak kabul ettiğini açıkladı. Dr. Shekhar Saxena tarafından sunulan yönerge, oyun bağımlılığının bilimsel kanıtlarla bir sağlık sorunu olduğu kabul edildi.

Oyun bağımlılığı artık tedavi gerektiren sağlık sorunu olarak kabul görecek!

Burada önemli bir ayrımın altını çizmek gerekiyor. Video oyunları şu an devasa erişim hacimleriyle dünyanın en çok tüketilen eğlence ürünü olarak ön plana çıkıyorlar. Burada insanlar elbette konuyu farklı yere çekecektir ama oyun oynamakla, oyun bağımlısı olmak arasında ciddi bir ayrım bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü bu çizgiyi doğru çekebilirse, oyun oynamak ile bağımlılığın ayrımını yapabilirse sonuçlar elbette yararlı olacak ve bağımlılığa karşı akılcı çözümler üretilecektir.

Ama işin ucunu oyunlar zararlıdır, gençler video oyunlarından uzak dursun gibi bir noktaya çekilirse, dünyanın 4 bir yanından gelecek tepkileri tahmin etmek hiç de zor değil. Zaten İngiliz Psikoloji Derneği sözcüsü Dr. Joan Harvey de ailelerin olası endişelerini giderecek bir açıklamada bulundu:

“Bu sorun için tüm ebeveynlerin endişelenmesi gerekmiyor. Oyun bozukluğu, oyun oynayan gençler arasında çok küçük bir kesimi kapsıyor.”

Sizin bu karar hakkında düşüncelerinizi merak ettik. Yorumlarda siz de fikrinizi belirtmeyi unutmayın.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Oyun bağımlılığı artık zihinsel sağlık sorunu!”

  1. Talha dedi ki:

    Resimdeki oyunun adı ne cmxmxclcö

" Oyun bağımlılığı artık zihinsel sağlık sorunu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Oyun bağımlılığı artık zihinsel sağlık sorunu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Oyun bağımlılığı artık zihinsel sağlık sorunu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "