Okunma

Oyun Macerasına İnternette Devam Edin


27 Şubat 2010 Cumartesi 10:00
Oyun Macerasına İnternette Devam Edin

Ülkemizde her ne kadar, yasaklarla anılsalar da tarayıcı (browser) tabanlı oyunlar tüm dünyada büyük bir ilgi görüyoruz.

Sadece 5-6 yıl önce hayatımıza giren bu yapımlar, zamanla o kadar geliştirler ki, Star Wars Combine gibi örnekleri DVD‘i oyunlarla yarışacak hale geldi.


Kendinizi kaptırmazsanız tarayıcı oyunları eğlencelidir

Pahalı bir bilgisayara gerek olmadan oynayacağınız bu oyunlar, eğer kendinizi fazla kaptırmasanız hem sosyalleşmenizi sağlıyor hem de sizi eğlendiriyor.

Sizin için türünde başarılı 8 tane browser tabanlı oyunu bir araya getirdik. İşte uzay savaşlarından, araba yarışına tarayıcı oyunları.

Herşey bu oyunla başladı

Ogame adını duymayan yoktur. Bundan 5-6 sene önce yavaş yavaş duyulmaya başlayan site, tarayıcı üzerinden de oyun oynanabileceğini tüm dünyaya göstermişti.


www.ogame.org

Bu yapımda kendi gezegeninizi yönetip diğer oyuncuların dünyalarına saldırıyorsunuz. Başka oyuncuların, gezegenlerini yağmalayabileceğiniz yapım uzayda geçiyor.

Ogame’de fatih, ekonomik güç ya da savunma devi başlıklı üç ana stratejiyi seçiyorsunuz. Çizdiğiniz stratejiye göre yüzlerce gerçek oyuncuyla savaşıyor ve onları yenmek için uğraş veriyorsunuz.

Vampirler mi yener kurt adamlar mı?

 

Twilight ile başlayan Vampir furyası tüm dünyayı sardı. Bitefight bu filmden oldukça eski bir oyun. Burada, kendinize vampir ya da kurt adam bir karakter yaratıyorsunuz.


www.bitefight.org

Bu iki ırkın özellikleri bir birinden farklı. Karşı ırka mensup oyuncularla savaşıp kazandığını tecrübe puanlarına göre karakterinizi geliştiriyorsunuz.

Tabii iki ırkın da fantastik güçleri ve zayıflıkları bulunuyor. Başka arkadaşlarınıza davet yollayıp onları ısırabiliyorsunuz. Isırılan oyuncular ise çeşitli bonus yeteneklere sahip oluyor.

Sanalda mafya olmak ayrı güzel

 

Omerta adını, mafyaya girerken edilen sadakat yemininden alıyor. Bu tarayıcı tabanlı oyun, basit yapısına rağmen bir mafya filminde görebileceğiniz her şeye sahip.


www.omerta.com

Ufak işler yaparak başladığınız oyunda, araba çalabiliyorsunuz, suikast düzenleyebiliyorsunuz ve haraç topluyorsunuz. Zamanla paranız artıkça, kendinize ev, yat, pahalı silahlar ve kumarhane gibi yerler açabiliyorsunuz.

Omerta’nın en ilginç yanı ise bir kere öldünüz mü karakterinizin artık kullanılmaz hale gelmesi. Bu yüzden yeni bir karakterle tekrar hayatın başına dönüyorsunuz.

Profesyonel Flash oyunların adresi

Flash ile yapılmış oyunlar ilginizi çekiyorsa Armorgames.com size aradığınızın fazlasını sunacak. Siteden dünyanın en zor oyunu da dahil binlerce çeşit yapıma ulaşabiliyorsunuz.


www.armorgames.com

Spor, strateji, aksiyon gibi başlıklar altında toplanan bu oyunların bazıları o kadar profesyonelce hazırlanmış ki, içlerine dublaj ve videolar bile eklenmiş.

Armorgames‘de farklı kullanıcılarla aynı zamanda oynayabileceğiniz birçok oyun da bulunuyor.

En sonunda Türkler uzayda

Swon 6 tamamen Türk girişimciler tarafından geliştirilmiş bir oyun. Temelde Ogame‘in yerli versiyonu gibi dursa da içerik olarak bu oyundan bir hayli farklı. Yapım savaşlardan çok strateji ve ekonomik yönetime önem vermiş.


www.swon6.com

Swon 6‘nın Ogame’den en büyük farkı ise, kendi uzay geminizi tasarlayıp modifiye edebiliyorsunuz. Sitede bulunan ve arka planda gözüken resimler ise yine Türk resamların elinden çıkma.

Star Wars tarayıcılarda

Ünlü Star Wars filminin tarayıcı bazlı bir oyunun yapılmayacağını düşünmek herhalde naiflik olurdu. Diğer tarayıcı oyunlarına kıyasla bu yapım çok daha geniş ve neredeyse bir MMPORG kadar detaylı.


www.swcombine.com

Dünya çapında milyonlarca hayranı olan bu evren en iyi şekilde yansıtılmış. Star Wars Combine‘da kendinize bir karakter yaratıyorsunuz ve bunun browser üzerinden kontrol ediyorsunuz.  

Uzay savaşları, farklı meslekler gibi detaylar oyunun içerisinde bulunuyor.

Ortaçağın savaşlarına alternatif bakış

 

Klanlar.org, köy ve ordu oluşturup savaştığınız bir oyun. Yapım Türkler tarafından hazırlanmış.


www.klanlar.org

Oyuncular ittifak kurup başka köyleri ele geçirebiliyor. Oyunda gelişmek için belirli madenlere sahip olmanız gerekiyor.

Ekonomik, teknolojik ve askeri anlamda en güçlü olan oyunlar top 100 listesine girebiliyor.

Araba yarıları internete taşındı

Tarayıcı tabanlı oyunlar arasında, uzay savaşından, ortaçağ çatışmalarına hatta fantastik oyunlara kadar birçok tür bulunuyor. Araba yarışları da bu furyadaki yerini almış.


www.metaldamage.net

Metaldamage.com adlı yapımda kendinize bir araç yaratıyorsunuz. Otomobilinizi zamanla geliştirip yarışlara katılıyorsunuz ve başka oyunların araçlarını geçmeye çalışıyorsunuz.

:: Bu tarz tarayıcı tabanlı bir yapımı oynadınız mı? Oluşturduğumuz listedeki favori oyununuz hangisi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Oyun Macerasına İnternette Devam Edin”

  1. MuratSelim dedi ki:

    Anıl Kılıç arkdaşım bende tam bunu diyecektim. Travian neden yok çoğundan daha popüler.

  2. Anıl Kılıç dedi ki:

    Travian’da listedekiler kadar popüler ve bir o kadar sürükleyici oyunlardandır.

" Oyun Macerasına İnternette Devam Edin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Oyun Macerasına İnternette Devam Edin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Oyun Macerasına İnternette Devam Edin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "