Okunma

Oyun oynamak şizofreniye iyi geliyor!


13 Şubat 2018 Salı 10:00
Oyun oynamak şizofreniye iyi geliyor!

Oyun oynamak, beyin ile ilgili birçok hastalıkta bir nevi terapi görevi görüyor. Yeni bir araştırmada oyun oynamak ile şizofreni arasında ilişki olduğu tespit edildi.

Oyun oynamak işitsel korteksi etkiliyor

King’s College London tarafından yapılan araştırmada, bilgisayar oyunları ve şizofreni arasında ilişki olduğu tespit edildi. Çalışmada, günlük olarak halüsinasyon gören 12 hasta incelemeye alındı. Beyinlerindeki konuşma ve insan seslerine duyarlı işitsel korteks adı verilen alana fMRI bağlandı ve hastalara basit bir bilgisayar oyunu oynatıldı. Kendi beyin aktiviteleri bir uzay roketi ile temsil edilen hastalardan, bu roketi emniyetli bir şekilde indirmeleri istenildi. Böylelikle her hasta kendi stratejisini belirlemek zorunda kaldı.

Oyun oynamak

Dört seanstan sonra hastalar semptomları daha iyi idare edebildi. Halüsinasyon sesleri çok daha içselleştirildi ve daha yönetilebilir, daha az stresli oldular. Hastalar aynı zamanda geliştirdikleri stratejiler ile günlük yaşamlarına geri dönmeyi başardı. Başka bir deyişle, hastalar beyinlerini kontrol etme konusunda uzun süreli bir yeteneğe sahip oldular ve şizofreni halüsinasyonlarının etkisini önemli ölçüde azaltıldı.

Bilgisayar oyunlarının etkileri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

2 yorum - “Oyun oynamak şizofreniye iyi geliyor!”

  1. Kerim dedi ki:

    Ilgincmis.

  2. Muhammet Özdemir dedi ki:

    World of tank ile deneseler şizofreni üstüne her türlü kanser de eklenirdi

Geri bildirim