Okunma

Oyuncuların da Hakları Var!


31 Ağustos 2008 Pazar 21:00
Oyuncuların da Hakları Var!
Oyuncuların da hakları olur mu demeyin. Tüm sayısal devrimin motoru ve bilgisayar piyasasının canlandırıcısı olan dijital eğlence sektörü, sürekli büyüyor ve artık sayısal meydan savaşlarından yorgun dönen oyuncular da kendi haklarını istiyor. Windows için masaüstü araçları üreten Stadock ve oyun tasarımcısı Gas Powered Games tarafından kaleme alınan oyuncu hakları tasarısı kanunlaşacak bir şey olmasa da, oyuncuların beklentilerini bire bir yansıtan bir belge olmuş durumda. Sizin için Türkçe’ye çevirdik.

Oyuncu Hakları

1 – Oyuncular, bilgisayarlarında çalışmayan oyunları tam ücret iadesi alarak geri verme hakkına sahiptir.

2 – Oyuncular oyunların tamamen bitmiş şekilde piyasaya sürülmesini isteme hakkına sahiptir.

3 – Oyuncular, oyunlar çıktıktan sonra işe yarar güncellemeler yayınlanmasını isteme hakkında sahiptir.

4 – Oyuncular, yükleme yöneticileri ve güncelleyicilerin oyunları çalıştırmak için çalışması veya yüklenmesine izin vermek için zorla çalışır duruma geçmelerini istememe hakkına sahiptir.

5 – Oyuncular, oyunlar için açıklanan en düşük sistem gereksinimlerinin oyunları yeterince iyi şekilde çalıştırmasını bekleme hakkına sahiptir.

6 – Oyuncular, oyunların bilgisayarlarına özel izinleri haricinde gizli sürücüler veya muhtemel zararlı yazılımlar kurmamalarını bekleme hakkına sahiptir.

7 – Oyuncular, sahibi oldukları oyunların en son sürümlerini her an indirme hakkına sahiptir.

8 – Oyuncular, yayıncı ve geliştiriciler tarafından potansiyel suçlu muamelesi görmeme hakkına sahiptir.

9 – Oyuncular, tek kişilik oyunların, oynanacakları her zaman internete bağlanmayı şart koşmamasını isteme hakkına sahiptir.

10- Oyuncular, sabit diske kurulmuş oyunların çalışmak için optik sürücüde kurulum disklerinin durmasını istememe hakkında sahiptir.

Bilgi için: Brad Wardell’in Günlüğü
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Oyuncuların da Hakları Var!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Çok güzel de bu kanunlaşsa süper “KÖTÃœ” olur çünki Türkiye’de oyunlarin %97,8 korsan…!! …

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Çok güzel maddeler birde kanunlaşsa süper olur….

  3. SDN Okuru dedi ki:

    9 – Oyuncular, tek kişilik oyunların, oynanacakları her zaman internete bağlanmayı şart koşmamasını isteme hakkına sahiptir – bencede,çünkü korsan sürümlerde crack yapmayı zorlaştırıyor….

" Oyuncuların da Hakları Var! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Oyuncuların da Hakları Var! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Oyuncuların da Hakları Var! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "