Oyunların Zekaya Etkisi Yok mu?


27 Nisan 2010 Salı 08:30
Oyunların Zekaya Etkisi Yok mu?

Bunca zaman, oyunlarla ilgili yapılan araştırmalarda hep bu yapımların zekaya olan olumlu etkileri ortaya çıkmıştı. Ancak BBC‘nin desteğiyle yapılan kapsamlı bir araştırma bunun tam tersini iddia ediyor. Araştırma için İki gruba ayrılan ,11 bin 460 gönüllü, bilimadamları boyunca 6 hafta gözlendi.(Oxford Tetris’in Faydalarını Araştırdı)

Bilimadamları, ilk grubun haftada en az 3 kez zeka geliştirici oyunlar oynamasını istedi. Diğer grup ise sadece internette gezinip ilgilerini çeken konular hakkında makaleler okudu.

BBC: Oyunlar faydasız

Araştırma süresince yapılan bir dizi test sonucunda, ilk gruptaki gönüllülerin, gitgide bu oyunlarda daha yüksek puanlara ulaşmalarına karşın, mantık yürütme, hafıza ve planlama gibi konularda diğer gruptakilerden pek de başarılı sonuçlar elde edemedikleri gözlemlendi.(Neler Aptallaştırır, Neler Zekileştirir?)

BBC‘nin iddiasına göre, bilgisayar oyunlarının zeka gelişimi konusunda internette sörf yapmaktan hiç bir farkı yok. Kanal şimdi, oyunların yaşlanma üzerindeki etkilerini inceleyecek.

:: BBC’ye katılıyor musunuz sizce oyunların zekaya bir etkisi var mı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Oyunların Zekaya Etkisi Yok mu?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence yanlış.Ben tetris oynuyorum ve bence strateji ve mantık yürütme açısından çok ***** araştırmaya itaat edilmemesi gerekiyor bence.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  oyun oynarken de biraz akıl kullanırsan bu senin dış dunyanada yansır ve daha güzel bir etkileşim olmaz mı?sonuçta satranç gibi düşünürsen bir sonra ki hamleni yapmak için ne kadar zamanın olduğunu belirler ve ona göre davranırsın.. Sonuç itbari ile günümüzde ki insanlar kitaplardan çok oyun üzerine yoğunlaşmış ***** göre oyun firmalarının birbirne benziyen seneryalor dışında farklı ve bir o kadar da beyinimizi kullanıcak oyunlar yapmaları gerekiyor neyin nerde olduğunu bilmeden onu nasıl ve ne şekilde bulacağımız tarzında oyunlarla başlayıp bunu daha da geliştirebilirler… -tamamen bir fikir… ama sizde haklısınız bu seviyede oyun oynıyacak kişilerin sayısı az olduğu için pek rağbet görmiyip batma ihtimalleri olabilir.. sadece rank ve frag uğruna yapılan oyunlar birgün herkezi sıkacak….

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bişeyler öğrenmekten gına gelip bir kenarda 2 dakka oyun oynamak isteği yine bişeyler öğrenmek için yapılması gerekiyorsa, biz almayalım bunu. Çok matıksız bir çıkarım.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  bbc nin açıklaması bana göre oyun firmalarının birbirine benzer ve aynı gibi görünen senaryolar üstüne oyun yapıldığı gibi bir görüşte atmış gibi ***** oyuncular strateji yerine artık ezbere dayalı bir oyun oynama yönüne gidiyor internette surf te nasıl ve nereye baktığınızla alakalı eğer bilgi amacında kullnırsanız bilgilendirir ama geyik amacında bakarsanız hiçbirşey yapamazsınız…bbc araştırmalarına kullanıclardan çok oyunlara yönlenirse daha iyi açıklamalarla karşımıza geleceğinden eminim…
  saygı ve sevgilerimle!

" Oyunların Zekaya Etkisi Yok mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Oyunların Zekaya Etkisi Yok mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Oyunların Zekaya Etkisi Yok mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!