Okunma

Oyununu Yaz, Kodu Yarışmasına Katıl!


25 Mart 2016 Cuma 08:31
Oyununu Yaz, Kodu Yarışmasına Katıl!

Türkiye’nin küresel bilişim pazarındaki payını daha yukarılara çekerek dijital dönüşümü yakalaması ve bir bilişim merkezine dönüşmesi amacıyla yola çıkan Microsoft Türkiye, Finansbank ve Habitat Derneği’nin işbirliği ile düzenlenen Kodu Cup Türkiye 2016 yarışmasına başvurular başladı.

8-14 yaş aralığındaki çocuklardan oluşan ekipler yarışmaya, rahatlıkla ulaşabilecekleri Kodu programı ile yazdıkları ‘Çevre ve Ben’ temalı oyunlarla katılabiliyor.

Yarışmaya nasıl başvurabilirsiniz?

Yarışmaya katılan çocuklar oyunlarını, Microsoft tarafından geliştirilen ve çocuklara “programlamayı” öğretmeyi amaçlayan ücretsiz oyun geliştirme aracı Kodu programı ile tasarlayacak. Yarışmaya Türkiye’de bir okulda okuyan ve başvuru tarihinde 8-14 yaş aralığında olan çocuklar, oluşturdukları 3 kişilik ekiplerle katılıyor.

Kodu Cup 2016 için yapılacak kayıtlar, öğrencilerin okullarındaki bir öğretmen tarafından yapılıyor. Öğretmenler bu adresindeki formu dolduruyor ve öğrencilerinin yazdıkları oyunları sisteme yüklüyor.

Finale kalan takımlar, lider öğretmenlerine gönderilecek e-posta ile bilgilendirilecek ve minik parmaklar gelecegi programliyor Facebook sayfasından da kamuoyuna duyurulacak.

Finalin yapılacağı tarih ve yer de aynı sayfada ilan edilecek. Son katılım tarihi 13 Mayıs Başvurular arasından yapılan değerlendirme ile 8-11 yaş aralığından 5 ve 11-14 yaş aralığından 5 olmak üzere toplam 10 ekip final günü yapılacak sunumlara katılmaya hak kazanacak.

16-03/25/1458804002_koducup_2016.jpg

Çocuklar, aileleri ve öğretmenleri ile birlikte İstanbul’da yapılacak finale davet edilecek. Finalde yarışmacılar hazırladıkları oyunları jüriye anlatacaklar.

Jüri “Başvuru Formu”, “Oynama Deneyimi”, “Oynama Karışıklığı” ve “Ortam Tasarımı” kriterleri doğrultusunda yapacağı değerlendirme ile önce her iki yaş grubundan da ilk 3’e giren ekipleri sonra da 1’incileri belirleyecek.

İlk 3’e girenler çeşitli ödüllere sahip olurken, 1’inci olan ekipler de Kodu Cup’ı kucaklayacak.

Son başvuru tarihi 13 Mayıs 2016 olan yarışmaya ekipleri ile katılmak isteyen çocuklar Kodu programını ücretsiz olarak buradan indirilebilir.

:: Yarışmaya katılacak mısınız?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Oyununu Yaz, Kodu Yarışmasına Katıl!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    çocukları rahat bırakın

" Oyununu Yaz, Kodu Yarışmasına Katıl! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Oyununu Yaz, Kodu Yarışmasına Katıl! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Oyununu Yaz, Kodu Yarışmasına Katıl! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "