Özel Hayat Diye Bir şey Kalmadı


10 Nisan 2010 Cumartesi 05:05
Özel Hayat Diye Bir şey Kalmadı

Çalışma saatleri ve özel hayat iyice birbirine girmiş, hatta kaynamış durumda. Birçok insan bırakın eve iş götürmeyi, mesai saatlerinin dışında da ulaşılabilir olduklarını Almanya’da yapılan bir araştırma gösterdi.

Bir işte çalışan Almanların üçte ikisi mesai saatleri dışında telefonlarını müşterilere, iş arkadaşlarına ve bölüm müdürlerine açıyor. Bu kişiler aynı zamanda, istenildiğinde İnternet’e de bağlanıyor. Hatta %33’ü, akşam ve hafta sonlarında bile iş ile alakalı bir telefonun gelmesini normal karşılıyor (En İyi Müzik Amaçlı Telefonlar).

 

Bayanlar özel hayatlarında daha dikkatli davranıyor. Sadece %59’u iş dışında telefonlarını açıyor.

 

Bu %33’lük kesimin üçte biri mesai saatleri dışında özel bir zaman dilimi içinde İnternet ve telefon trafiğini iş için ayırıyor. Yani mesai saatleri dışında kendisini işveren için hazır hale getiriyor.

Bitkom’un araştırmasına göre, çalışanların sadece %32’si sadece özel bir durumda ulaşılmasına izin veriyor ya da hiçbir şekilde İnternet’i ve telefonu açmıyor (Mobil Uygulama Çılgınlığı).

Bu araştırmaya göre çalışan bayanlar ve erkekler önemli derecede bir fark gösteriyor. Erkeklerin %73’ü mesai saatlerinin dışında mail’lere bakıyor ve telefonlarla da görüşmeler yapıyor. Bayanlar buna karşın özel hayata daha dikkatli davranıyor ve sadece %59’u iş dışında telefonlarını açıyor.

Bu esasında epey düşündürücü bir durum. Mesai saatleri dışında ulaşılabilmemize en büyük neden, günümüzde kullanılan cep telefonları. Özellikle de akıllı telefonlar (Akıllı Telefon Piyasasında Son Durum).

 

Mesai saatlerin dışında çalışmak moda oldu.

 

Bir hayli hoş duran ve bir trend yaratan akıllı telefonlar, esas olarak pratik bir kullanıma sahip olmaları ile ilgi çekiyor. İş veren bu pratikliği elbette kendi lehine kullanıyor.

Bu telefonlarla mail’leri kontrol etmek veya İnternet’te sörf yapmak bir hayli kolay. Bu tür cihazlarla çalışanları aldığınızda, yoldayken bile mail’lere bakmakla kalmayıp birçok işi bu telefonların üzerinden halledebilirsiniz. Home Office için mükemmel bir seçenek olan bu telefonlar, işyerlerinde de büyük avantaj sağlıyor. En azından iş veren tarafında. Çünkü çalışanlar bu sayede mesai saatleri dışında da çalışır hale geliyor (Akıllı Telefon Satın Alma Rehberi).

İşveren ve çalışan arasındaki kurallar yeniden yazılıyor. Bir çalışanın mesai saatleri dışında ulaşabilmek için mutlaka önceden konuşup anlaşılması şart. Buna ek olarak o kişinin hangi saatler arasında ulaşılabileceği ve hangi durumlarda aranacağı kesinlikle belirlenmeli.,

Almanların yaptıkları araştırmaya göre çalışanların %56’sı işveren ile bu tür bir anlaşma yapmış. Bu kişilerden yaklaşık %60’ı, işveren ile özel bir anlaşma yapmış. Bu anlaşmadan arama saatleri ve hangi durumda aranacağı kağıda dökülmüş durumda.

Geri kalan %40’ı işverenden gelen genel bir sözleşmeyi imzalamış durumda. Toplam çalışanların %44’ünün böyle bir anlaşması yok. Burada herhangi bir saat ve arama durumu belirlenmemiş (6 Kolay Adımda Cebe Video İndirme).

 

 

Özel bir sözleşme imzalayan kişiler uygun bir ücret karşılığında özel hayatlarından feragat ediyorlar.

 

Madalyonun Diğer Yüzü

Çalışanların, mesai saatleri dışında, mail’lere bakmaları, cep telefonlarını açmaları veya işveren ile muhatap olmaları gerekmiyor. İş kanununda mutlaka ulaşılabilir olması yönünde bir madde yok. Fakat özel bir sözleşme yapıldıysa işin kuralı değişiyor.

Sözleşmeye göre, çalışanlar telefonlara belli bir zaman dilimi içinde ulaşılabilir durumda olmalı. İş sözleşmesi veya özel bir sözleşme imzalayan birçok kişi, örneğin teknik destek veren kişiler de olduğu gibi, ulaşılabilir olmaları şart.

Bu her ne kadar kötü görünse de, insanlar pek şikayet etmiyor. Çünkü böyle bir durumda kişiye yapılacak ödeme büyük bir önem kazanıyor. Uzmanlar, bölüm müdürleri ve yöneticiler normal maaşların üstünde çalıştırılıyor ve ekstra ödenekler yüzünden de seve seve mesai saatleri dışında ulaşılabilir oluyorlar (Katlanabilir Klavyeli Telefon).

:: Konu hakkındaki yorumlarınızı bizimle paylaşın

 

 

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Özel Hayat Diye Bir şey Kalmadı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Özel Hayat Diye Bir şey Kalmadı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Özel Hayat Diye Bir şey Kalmadı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
  8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
  9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
  10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)