Okunma

Özgürlükİçin OOXML’e Hayır Diyor


12 Şubat 2008 Salı 22:00
Özgürlükİçin OOXML’e Hayır Diyor
Bilgisayar kullanıcılarını, kendi sahipli formatı OOXML‘i bir ISO standardı haline getirmek için Microsoft‘un yaptığı çalışmalar konusunda bilinçlendirmek ve harekete geçirmek için başlatılan "OOXML’e Hayır" kampanyası, farklı ortamlarda faaliyetlerine devam ediyor.

OpenOffice Türkiye‘nin de resmi olarak desteğini alan kampanya, OOXML’e Hayır banner ve düğmelerine yer veren siteler, bloglar ve aynı adı taşıyan Facebook grupları ile online ortamın en büyük protestolarından biri olma yolunda. Microsoft‘un XML formatını tekelleştirmesini karşı koyan Özgürlükİçin, Türkiye’nin de Norveç ve Hollanda gibi OOXML‘e karşı ‘hayır‘ demesini sağlayacak desteği kazanıp uluslararası bir başarıya imza atmayı hedefliyor.

Özgürlükİçin herkesi, 24-25 Şubat‘ta Cenevre’de ulusal standart komitelerinin toplantısında Türk Standartları Enstitüsü‘nün de OOXML’e ret oyu kullanmasını sağlamak için destek olmaya bekliyor.

Yazan: Erhan Kahraman
Bilgi İçin: Özgürlükİçin
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Özgürlükİçin OOXML’e Hayır Diyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer gücünüz varsa siz daha iyisini yapın. OOXML’e EVET…
  Microsoft un yaptığı herşeye SÖZDE karşı olan ama onlar olmadan da bilgisayar kullanmayanlara duyurulur. Açık açık söyleyin işte..Adamlar çalışıp yapıyor. Bunda inkar edilecek bir şey yok. Tekrar ediyorum, Tıpkı benim her ortamda Microsoft un IE sinden daha iyi ve kullanışlı olan MOZILLA FIREFOX u desteklediğim gibi DAHA IYISI VARSA ONU DESTEKLEYIN. Yapılana karşı durup çamur atmaktan vazgeçin artık.

  – – – –

  Editör: OASIS varken ikiliğe gerek yok diyoruz mesela.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Sence Microsoft neden Tüm dünyaya yayılıyor bence
  Bu Bilgisayarlarda Microsoft ürünleri oldukça Tüm DÃœnya Tehlike altında Düşünün Türkiyenin Tüm Bilgisayarlarında MS var Neden Bizim gizli bilgilerimizi almasınlar ? olmaz mı bir üyenin nasıl siteye admin girişi olmadıgı gibi kendilerine bir admin girişi yapıp tüm bilgileri ele geçirebilir + Neden Amerika Uçaklarda Milli Yazılımı kullanmamızı istemiyor ? bunlar hep Standartları belirlemiş bence bizim görevimiz bu standartları artırmak 🙂
  MS tabiki hakkını alıyor ama Bence bu kadarda fazla olmamalı …

 3. SDN Okuru dedi ki:

  microsoft emeğinin karşılığında özgürlüğümüzü istiyor, verecekmisiniz ?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  evet evet evet :p

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bence de EVET.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bir avukat olarak OOXML ‘YE HAYIR dedim. Ve imzamıda attım. Zaten açık kaynak standardı varken ve ooxml gibi patent sorunlu ve karmaşık bir format ancak tekelleşmeyi destekler. ***** ‘a girin ve Türkiyenin asil duruşunu gösterip imzanızı atın.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  OOXML’E EVET diyen arkadaşlara programlama dillerine bir göz gezdirip

  açık kaynak binlerce kişinin emeği geçen programları

  kurcalamasını tavsiye ediyorum.

  Tek elden kurtulmak ve özgür yazılma destek için OOXML’e Hayır!!!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  KESİNLİKLE OOXML’E EVET DİYORUM !

  MICROSOFT EMEĞİNİN KARŞILIĞINI İSTEMEKTEDİR.

  BU MESAJI YAYINLA EDİTÖR!

  ÇİFTE STANDART YAPMA!

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ooxml gayet başarılı bir çalış***** ne sizin anlamıyorum.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Destekliyoruz. Ooxml hayır.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kampanyaya destek vermek, bir namus borcudur!

 12. SDN Okuru dedi ki:

  keşke her site bunu haber yapıp kampanyanın duyulmasına yardımcı olsa. Microsoft un tekel olma sevdasından bıktık artık. teşekkürler shiftdelete.net

" Özgürlükİçin OOXML’e Hayır Diyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Özgürlükİçin OOXML’e Hayır Diyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Özgürlükİçin OOXML’e Hayır Diyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "