Okunma

Ozon deliği küçülüyor!


05 Kasım 2017 Pazar 21:00
Ozon deliği küçülüyor!

Ozon deliği dünyamızdaki doğal kaynakları kötüye kullanmamız sonucunda tehlikeli boyutlarda büyüme göstermekteydi. Ancak küresel ısınmaya karşı alınan önlemlerle ozon deliğinde önemli derecede küçülme yaşanmaya başlandı.

Ozon deliği küçülmeye devam ediyor

Dünyamızın koruyucu tabakası olan ozondaki dev delik, 1988 yılından bu yana en küçük seviyeye ulaştı. Bu yıl Eylül ayında yapılan ölçümlerde ozon deliğinin, 19.7 milyon kilometrekare ile ABD’nin yaklaşık iki buçuk katı büyüklüğünde olduğu belirlendi. NASA’nın hesaplamalarına göre ozon deliği geçen yıla göre 3.4 milyon kilometrekare küçüldü ve halen de küçülmeye devam ediyor.

Ozon deliğindeki küçülmenin özellikle son yıllardaki küresel çabalar ile ozona zarar veren kimyasalların kullanımının yasaklanmasıyla elde edildiği belirtiliyor. Antartika üzerindeki artan büyüme, özellikle güney yarım kürede endişe neden olmaktaydı.

Ozon deliği

Bilim adamları, renksiz bir gaz olan Ozon’un, Dünya’yı zararlı morötesi radyasyondan koruduğunu belirtiyor. Ozon deliğindeki büyüme ileri seviyede olursa cilt kanseri ve katarakt hastalıklarının sayısında artış yaşanacağı belirtiliyor. Ayrıca daha yüksek oranda artış, bitki büyümesinin bozulmasına neden olabilir ve gıda kaynaklarını da tehlikeli hale getirebilir.

:: Ozon deliğindeki küçülme hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aşağıdaki video ile ozon deliğindeki küçülme hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Ozon deliği küçülüyor!”

 1. mutahhar dedi ki:

  küresel ısınma sanki yalan gibi geliyor

  1. Kerim dedi ki:

   Yalan degil. Asagida bahsettigim gibi 77% bocek populasyonu tamamiyle yok oldu. Kamyonlardan cikan atik gaz icin birseyler yapilmasi gerek. Temizlik urunleri icin birseyler yapilmasi gerek, temizlik urunlerinde kullanilan metal tamamiyle ortadan kaldidillmalidir. Bu metal icme sularinin surekli olarak toprak icinde daha derine batmasina sebep oluyor. Boyle olunca da yagmur normal yagmiyor, yaginca anormal bir sekilde yagiyor. Kar normal olmuyor, soguk cok soguk oluyor, sicak cok sicak oluyor. Ayni sekilde kozmetik urunlerdeki metalleri de tamamiyle ortadan kaldirmak gerek. Yani butun urunlerde metalleri ortadan kaldirmak gerek. Kullandigimiz urunler 100% dogal urunler olmali, cevreye hic zarar vermemeli. Ayni hayvan gubresi gibi olmali yani.

 2. Onur dedi ki:

  ozan deliğindeki küçülme güzel bir haber ama yeterli değil, fosil yakıtlar nedeniyle bundan 50 yıl sonra dünyada yaşam mümkün olmayabilir, yani çocuklarımız yaşlanmadan kıyamet gibi bir şeyi görebilirler, çünkü fosil yakıtlar dünyaya saldıkları karbon nedeniyle venüsteki gibi bir sera etkisi yaratıyor ve bu son yıllarda çok hızlı dereccede yükseliyor, acilen tüm ülkeler olarak yenilebilir enerji olan güneş enerjisi ve rüzgar gücü ile hayatlarına devam etmeli yoksa, her yaz bir öncekinden daha sıcak ve kurak olacak 50 sene sonra ise sıcaktan ölümler sıradan hale gelecek, venüsteki sera etkisi sıcaklığın azalmasını engelleyen atmosferin sıcaklığı hapsetmesi durumudur, ve fosil yakıtlardaki (petrol) karbon bu duruma neden oluyor

  1. Kerim dedi ki:

   Aynen ahci Isvicre ve Almanyadaki bocek popilasyonu cok endise verici. 77% bocek populasyonu tamamiyle yok oldu. Artik otoyolda arabanin onune bocek carpmiyor. Eskiden arabayi doldururlardi.

 3. Cenk dedi ki:

  Ozon tabakası deliği yalanı gerçeği ortaya çıkmaya başlayınca, küçüldü yalanı adı altında haber yapmak şart oldu tabi. Nedense dünyada sanayileşme ve başta otomobiller dahil tüm motorlu taşıtların zararlı gaz salınımı 30 yıl öncesine göre sayı olarak günümüzde çok daha fazla artmışken nasıl oluyorda ve nasıl bir önlem alınıyor da ozondaki delik küçülüyor? Dünya çok duyarlı hale gelmiş demek ki herkes bilinçlenmiş ve ozon tabakasındaki delik küçülmüş. VW gibi bilinçli otomobil devi şirketleri de başı çekiyor bu duyarlılıkta egzoz emisyon skandallarıyla. Yine NASA’nın hiç inandırıcı olmayan haberlerinden birisi.

" Ozon deliği küçülüyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ozon deliği küçülüyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ozon deliği küçülüyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "