Okunma

Özür Dileriz, Fazladan Para Çektik


01 Mart 2009 Pazar 13:57
Özür Dileriz, Fazladan Para Çektik

Bunu da mı görecektik. Hadi bankanın ağ yapısına girip bilgileri çalan kişileri anladık. Çeşitli E-mail’lerle kişilerin hesap numaralarını çalanları da gördük. Hatta bankaların web sitelerine tıpa tıp benzer Web siteleri tasarlayıp bu yoldan haksız para kazanan kişilerin hikâyelerini de dinledik.  Ama bankanın kendisi, basit bir yazılım hatası sonucu kişilerin hesaplarını boşalttığını ilk kes duyuyoruz. Hem de ne boşaltma. Haberlere göre toplam 586 000 banka müşterisinin hesaplarına müdahale edilmiş.

Bankanın sisteminde yer alan basit bir yazılım hatası, tam bir felakete yol açıyordu.

 

Online ödemeler, para transferleri, hesaba EFT veya basit bir döviz alım satım işlemi. PNB Paribas bankasından işlem yapan tüm müşteriler bu durumdan etkilenmiş. Söylenenlere göre, herkesin hesabından fazladan 2 hatta 3 katı bir para çekilmiş. Bazı kişilerin hesapları, eksi bakiye’ye düştüğü gelen bilgiler arasında.

PNB Paribas, hatasını hemen görmüş olmalı ki, tüm müşterilerden özür dileyerek bu durumun 48 saat içinde düzelteceğini taahhüt etmiş. Tabi buradaki hatanın ne olduğu hakkında herhangi bir açıklama hala yapılmış değil. Benzer bir şekilde yanlışlıkla çekilen paranın miktarı hakkında da bir şeyler söylenmiyor.

:: Bu gerçekten bir yazılım hatası mı ? Yoksa işin içinde başka şeyler de mi var?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Özür Dileriz, Fazladan Para Çektik konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Özür Dileriz, Fazladan Para Çektik ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Özür Dileriz, Fazladan Para Çektik ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "