Okunma

P.I. Works 4G Uzmanlarını Ağırlıyor


18 Ağustos 2011 Perşembe 08:01
P.I. Works 4G Uzmanlarını Ağırlıyor

Mobil network optimizasyonu çözümleri ile dünya çapında mobil network operatörlerine telekom çözümleri sunan P.I.Works, 22-26 Ağustos tarihleri arasında telekomünikasyon sektörünün en önemli buluşmalarından birine ev sahipliği yapacak. 3GPP tarafından düzenlenen ve SA5 olarak da bilinen ve 3G, 4G gibi mobil iletişim teknolojilerinin dünya çapında kabul edilen, telekom yönetim standartlarının belirlendiği toplantıların yeni ayağı İstanbul’da yapılacak.

Dünyanın farklı ülkelerinden 50’nin üzerinde uzmanın katılacağı ve beş gün sürecek toplantılarda mobil iletişimin en yeni teknolojisi olan 4G’nin (LTE) operasyon yönetimini ve en efektif şekilde optimize edilmesini sağlamak üzere geliştirilmekte olan SON (Self Organizing Networks-Kendi Kendine Düzenlenen Şebekeler) teknolojisinin yeni standartları belirlenecek. Belirlenen bu standartlar tüm dünyadaki telekom üreticileri tarafından uygulanacak.

4G’ye Geçişin Anahtarı SON Teknolojisi

SON teknolojisi sayesinde mobil operatörler operasyonel maliyetleri üzerinde yüksek oranda tasarruf yapabilecek, bir yandan da şebeke kalitesini daha da yükselterek cep telefonu kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilecekler.

Son yıllarda, tüm dünyadaki hızlı veri artışı mobil şebekelerdeki veri trafiğini de yılda ortalama yüzde 100 oranında artırdı. 4G teknolojisinin kullanılmaya başlanması ile bu trafiğin çok daha hızlı şekilde artması bekleniyor. Bu noktada devreye girecek olan SON teknolojisi, mobil operatörlerin maliyetlerini artırmadan bu teknolojiyi uygulayabilmelerini, operasyon giderlerini düşürmelerini, gelirlerini düzenleyebilmelerini ve karlılıklarını devam ettirebilmelerini sağlıyor.

İş Gücü ve Zamandan Tasarruf

SON teknolojisi, otomatik baz istasyonu kurulumuna imkan vererek, iş gücünden ve zamandan tasarruf sağlıyor. Bunun yanında ESM (Energy Saving Management- Enerji Tasarruf Yönetimi) olarak bilinen özelliği sayesinde kullanılmadığı zamanlarda baz istasyonlarının kendi kendini kapatmasını sağlayarak enerji tasarrufuna yardımcı oluyor.

SON’un otomatik optimizasyon yeteneği ile mobil şebekede trafik ve bütçe kayıplarına, müşteri memnuniyetsizliğine sebep olan konuşma düşmesi sorunlarına, şebekeye erişim problemlerine, yapılan görüşmelerde kalite düşüklüğü gibi sorunlara hızlı ve efektif çözümler bulunabiliyor.

:: Yeni mobil standartları nasıl olmalı?

 
yazarAtalay Keleştemur

Web uygulamaları geliştirmekten, yazı yazmaktan ve Linux kullanmaktan keyif alan bir açık kaynak gönüllüsü. Ayrıca boş zamanlarında bol bol LOTRO oynuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “P.I. Works 4G Uzmanlarını Ağırlıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Genel bir yanlıştır ama 4G ile LTE aynı şey değildir.

 2. Umut Kuluslu dedi ki:

  3G sistemlerinde de kendini stan by moduna aln sistem var 4G de ise veri transfer hızı son derece yüksek Amerika şu anda 5G yi deniyor bizde deneme bile çokaz ama oda 4G için Hakkı bey almanya’ya gitmişken İsviçre’de bu sisteme bir göz atsaydı süper olurdu.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  SON teknolojisi, otomatik baz istasyonu kurulumuna imkan vererek, iş gücünden ve zamandan tasarruf sağlıyor. Bunun yanında ESM (Energy Saving Management- Enerji Tasarruf Yönetimi) olarak bilinen özelliği sayesinde kullanılmadığı zamanlarda baz istasyonlarının kendi kendini kapatmasını sağlayarak enerji tasarrufuna yardımcı oluyor.
  Bu zaten şu anda kullanılan bir sistem ve 3G de var.

" P.I. Works 4G Uzmanlarını Ağırlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere P.I. Works 4G Uzmanlarını Ağırlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda P.I. Works 4G Uzmanlarını Ağırlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "