Okunma

Palit’in Küçük Canavarı


24 Aralık 2007 Pazartesi 22:00
Palit’in Küçük Canavarı
Önde gelen grafik kartı üreticisi Palit’in her fiyat aralığına hitap eden ürün sunma konusunda hiçbir sıkıntısı olmadığı bir gerçek. Elimize ulaşan HD 2400 XT Sonic ürününü yakından inceleyip sıkı bir teste vurduk. Kendisi halen çalışır vaziyette ve tek parçayken tamamladığı testlerden sonra sağlamlığı konusunda endişemiz kalmamıştı.

Nesi Var Nesi Yok?

Makul bir fiyata satıldığını düşündüğümüzde kartın yetenekleri gayet iyi. Fiyatını hemen söyleyelim, 62 dolar + KDV. Yani bugünün kuruyla hesapladığımızda 90 YTL ediyor.

Radeon HD 2000 serisinin başarılı özellikleri olan 65 nanometre üretim süreci ve işlemci içinde barındırdığı yetenekli video çözücüsüyle birlikte çoklu ortam uygulamaları için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyerek başlayalım. Peki bundan öteye üretici olarak nasıl bir ek değer katabiliriz sorusunun cevabını veren Palit, birkaç güzel özellik daha ekleyivermiş.

Zamanında elimize ulaşan AMD üretimi örnek bir HD 2400 XT ile kıyasladığımızda, Palit’in daha sessiz sakin bir soğutucu kullandığını ve belleklerin üstüne ısı emici parçalar yerleştirdiğini görüyoruz. Daha da güzeli, olağan şartlarda HD 2000 serisi kart üreten üreticilerin yaptığının aksine, Palit kutu içinde DVI’dan HDMI’a çevirici vermek yerine kartın arkasına üçüncü video çıkışı olarak öz be öz bir HDMI çıkışı eklemiş. Yanında ise bir D-Sub ve bir tane DVI çıkışı mevcut.  Hayır, DVI’dan HDMI çıkışı alıp iki HDMI nasıl oluyor diye bakmadık.

Performans Değerleri

Palit HD 2400 XT Sonic, beklediğimizden çok da yüksek değerler elde etmedi; ama dilerseniz birkaç değeri sizinle paylaşalım.
 

Bu verileri kıyaslayabilecek bir tablo arıyorsanız şu adrese bakabilirsiniz. Test değişkenleri ve sistemi farklı; fakat önemli olan mesaj şu: Eğer elinizde 64 bitlik bir kart varsa, yüksek grafik ayrıntısı açtığınızda çok fazla beklentiye girmeyin.

Sonuç

Palit’in Radeon HD 2400 XT Sonic ürünü, tümleşik grafikle yıllanmış oyunlarda bile sürünmek istemeyen kullanıcılara hitap eden bir ürün. Diğer taraftan kendi performansı da oyunlarda yüksek çözünürlük ve ileri seviye süzgeçler konu olduğunda yeterli değil. ShiftDelete.Net olarak bu ürünü giriş seviyesinde tümleşik grafik kartlarına takılıp kalmak istemeyen herkese öneriyoruz.

Bu ürünün video hızlandırma yetenekleri de daha az öten bir işlemci soğutucusu konusunda size yardımcı olacaktır. Nvidia’nın 8500 GT modelleri bu ürüne biraz daha iyi bir seçenek sunuyor; fakat düşük fiyat farkına rağmen HD 2000 serisinin doğal HDMI çıkış yeteneği ve video çözücüsü oturma odası ve diğer çoklu ortam uygulamalarında bu ürünleri öne çıkarıyor.

Palit HD 2400 XT Sonic
Grafik kartı

Bağlantı arabirimi: PCI Express 16x
Grafik işlemcisi: RV610 / 2400XT
Çekirdek hızı: 700 MHz
Bellek Hızı: 1,5 GHz etkin (750 MH)
Çıkışlar: HDMI, DVI ve D-Sub
Soğutma: Fanlı işlemci soğutması, bellekler üzerinde ısı emiciler

Fiyat: 62 dolar + KDV Satın al! (Avivo modeli)

Üretici: Palit / Hong Kong
Ürünü sağlayan: Palit Türkiye ofisi
Dağıtıcılar: Koyuncu ve Armada    
Telefon: Koyuncu: 0216 528 88 88  Armada: 0212 230 89 80

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Palit’in Küçük Canavarı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Palit’in Küçük Canavarı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Palit’in Küçük Canavarı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "