Okunma

Palit’ten AM2 İçin Ekonomik Çözüm


23 Ocak 2008 Çarşamba 22:00
Palit’ten AM2 İçin Ekonomik Çözüm
Palit grafik kartı tarafında Nvidia yongalı çözümlerdeki önemli şirketlerden birisi. Nvidia yongalı anakartlar konusunda da çalışmalarını sergileyen Palit’in elimize geçen ürünlerinden bir tanesi olan N68S, tek parçalı yongada AM2 soketli AMD platformu için tam çözüm sunuyor. Genişlemeye müsait olması ve ilk maliyetinin düşük olması gibi iki ana etken bu anakartı öne çıkaran diğer iki özellik.
N68S, Nvidia’nın Nforce 630a yongasını kullanıyor. Üzerindeki yerleşik grafik kartının adı ise GeForce 7025. Giriş seviyesi bir performans sağlayan tümleşik grafikten, eğer isterseniz, 16x PCI Express veriyolunu kullanarak kurtulabilirsiniz. Diğer taraftan ayrı bir grafik kartı kullanmasanız bile, arka paneldeki DVI çıkışı sayesinde LCD ekranlarınızı sorunsuz şekilde kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bir de analog çıkış (D-Sub) mevcut.
Genişleme konusunda en zengin anakartlardan birisi olmasa da, Palit N68S üzerinde iki adet PCI, bir adet PCI Express 1x ve bir tane de PCI Express 16x genişleme yuvası barındırıyor. Ürünün arka panelinde sadece 4 tane USB yuvası varken üzerinde 6 yuva için daha çıkış mevcut. Tabii bunları kullanmanız için fazladan gelen arka panel parçalarına veya ön panelden gelen uzatma kablolarına ihtiyacınız var.
Ürünün üzerinde 7+1 ses, 100 MBit Ethernet ve bu özelliklerle ilgili bağlantı yuvaları bulunuyor. Sabit ve optik disk sürücülerle ilgili olarak da dört adet 3 GBit’lik SATA bağlantı noktası ve bir adet IDE yuvası bulunuyor. SATA disklerle RAID 0, 1 ve 1+0 seviyelerini gerçekleştirmek mümkün.
Palit N68S, son kullanıcıların aradığı herşeyi bir arada bulabileceği bir AM2 sokete yönelik anakart olarak, giriş seviyesi sistemlerde eksiksiz bir bilgisayar kurulmasına imkan veriyor. Palit N68S anakartını Soket AM2 üzerine ekonomik bir sistem inşa etmek isteyen herkese öneriyoruz.

Palit N68S
Anakart

Soket Uyumluluğu: AMD AM2, Sempron, Athlon 64, Athlon 64 X2 ve Athlon 64 FX işlemcileri, BIOS güncellemesiyle AM2+ desteği.
Yonga:  Nvidia 630a
Güç Gereksinimi: 24 iğneli ATX bağlantısı, işlemci için 4 iğneli bağlantı.
Bellek: 2 tane DDR2 yuvası, teorik sınır 800 MHz
İç Bağlantılar: 1 tane 16x PCI Express, 1 tane 1x PCI Express, 2 tane PCI, 3 başlıkta toplam 6 USB 2.0 bağlantısı, 1 tane IDE, 1 tane disket sürücü, 4 tane SATA, 1 tane üç iğneli fan bağlantısı, dört iğneli işlemci fanı bağlantısı, seri port başlığı.
Dış Bağlantılar: PS/2 klavye ve fare, 6 tane 3,5 mm ses bağlantısı (8 kanal yüksek tanımlı ses için),  DVI, D-Sub, Ethernet, 4 tane USB

Fiyat: 66 dolar + KDV
Üretici: Palit / Tayvan

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Palit’ten AM2 İçin Ekonomik Çözüm konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Palit’ten AM2 İçin Ekonomik Çözüm ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Palit’ten AM2 İçin Ekonomik Çözüm ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "