Pamuk şeker makinesi kullanarak N95 maskesi yaptı!


28 Kasım 2020 Cumartesi 13:26
Pamuk şeker makinesi kullanarak N95 maskesi yaptı!

Koronavirüs yaşayış tarzımızdan davranış değişikliklerine kadar pek çok şeyi etkiledi. Maske takmanın önemine ilişkin uzmanlardan gelen tavsiyelerin ötesinde artık bir sürü de maske tasarımı ortaya çıkıyor. OIST Yüksek Lisans Üniversitesi Fizik bölümünde bulunan Mahesh Bandi, geleneksel N95 maskelere farklı bir yorum getiriyor. N95 maskesi için yeni filtrelerini pamuk şeker makinesi kullanarak üreten Bandi, Proceedings of the Royal Society A’da yayımlanan makalesinde geliştirdiği tekniği ve filtrelerinin ne kadar iyi performans gösterdiğini anlatıyor.

N95 maskesi için yeni filtre sistemi: Çok daha uygun fiyatlı oluyor

Küresel salgın ilerledikçe bilim insanları maske takmanın koronavirüsün yayılmasını azaltabileceğini keşfettiler. Ne yazık ki, kumaş maskeler kusursuz değiller. Araştırmalara göre en iyi koruyuculuğu N95 tipi maskeler sağlıyor ancak bu maskeler diğerlerine oranla oldukça pahalı. Fizikçi Bandi de N95 maskelerinin filtrelemesinde kullanılanlar kadar etkili, ancak hızlı ve ucuza üretilebilen filtre yapmanın bir yolunu buldu.

Bir pamuk şeker makinesi( diş ipi makinesi olarak da biliniyor) ile maskenin bu plastik filtresinin farklı bir versiyonunu üreten fizikçi, bu sayede N95 maskesini çok daha uygun fiyatlı hale getiriyor. Mahesh Bandi, filtreyi üretti ancak bu filtre klasik N95 maskeler için uyumlu değildi. Bandi, bu durumda kendi filtresine uyumlu bir maske de geliştirdi. Bu sayede filtrenin kolayca maskeye takıp çıkartılmasını sağlamış oldu.

N95 maskesi-00

Filtre, her maskede üç adet şeklinde yer alıyor. Sonucun test edilmesi için üç boyutlu yazıcının da yardımına başvuruldu. Sıkı testler, mikroskobik incelemeler ve N95 filtreleriyle karşılaştırmaları içeren testlerin ardından filtrelerin SARS-CoV-2 virüslerinin solunmasını önlemede standart N95 tipi solunum cihazları kadar etkili olduğu ortaya çıktı.

Bu maskeler üretime girmeyecak ancak başkalarının bu fikri kullanması için formül yayımlanıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Brawo

" Pamuk şeker makinesi kullanarak N95 maskesi yaptı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pamuk şeker makinesi kullanarak N95 maskesi yaptı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pamuk şeker makinesi kullanarak N95 maskesi yaptı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)