Okunma

Parçalı Güneş tutulması gerçekleşecek!


13 Şubat 2018 Salı 20:00
Parçalı Güneş tutulması gerçekleşecek!

Parçalı Güneş tutulması 15 Şubat 2018 Perşembe günü gerçekleşecek. Parçalı Güneş tutulması sırasında Ay, Güneş’in yüzde 60’ın kaplayacak.

Parçalı Güneş tutulması nedir?

Ay’ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi, Güneş Tutulması olarak tanımlanıyor. Güneş tutulması, Dünya üzerinde ancak belirli bölgelerden görülebiliyor. Ay ve Güneş’in konumuna göre tutulmalar tam, parçalı ve halkalı olarak sınıflandırılıyor.

15 Şubat 2018 tarihinde Ay’ın bir bölümü bize göre Güneş’in önünü kapatacak ve güneş tutulması gerçekleşecek. Bu tutulma sırasında Ay, Güneş’in yüzde 60’lık kısmını kapatacak.

Parçalı tutulma maalesef Türkiye’den görülemeyecek. Güney Amerika, Güney Pasifik ve Antartika’nın güneyindeki gökyüzü meraklıları tutulmayı izeyebilecekler. Tutulma, GMT’ye göre 18.55’te başlayıp, 20:51’de en büyük anına ulaşacak ve 22.47’de bitecek.

parçalı güneş tutulması

Bu yıl 2 tutulma daha görülecek. 13 Temmuz’da gerçekleşecek bir tutulma, Güney Avustralya’dan görülebilecek. 11 Ağustos’ta gerçekleşecek diğer tutulma ise kuzey Avrupa ve Kuzeydoğu Asya’da görülebilecek.

Güneş tutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Parçalı Güneş tutulması gerçekleşecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Parçalı Güneş tutulması gerçekleşecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Parçalı Güneş tutulması gerçekleşecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "