Okunma

Pardus Mağaza tam not aldı!


02 Eylül 2018 Pazar 22:00
Pardus Mağaza tam not aldı!

Pardus işletim sisteminde son kullanıcı dostu ve sevilen uygulamaları sunan Pardus Mağaza, kullanıcılardan alınan geri bildirimler ile günden güne gelişiyor.

Pardus Mağaza forum üzerinde büyüyor

Mağaza uygulaması  Pardus Forum üzerinde duyurularak,  katkıda bulunmak isteyen tüm destekçiler bir platformda topladı. Kullanıcılar ile aktif bir iletişim kuran yazılımcılar, oldukça güzel bir ürün ortaya çıkardı.

Diğer işletim sistemlerinde bulunan  muadillerinin  eksikliklerini gidermeyi ve onlarda bulunmayan özellikleri eklemeyi amaçlıyor. Uygulama, Pardus yazılımcıları tarafından herhangi bir uygulama üzerine bina edilmeden tamamen yeniden yazıldı.

Pardus Mağaza uygulaması

Pardus Mağaza uygulama anketi ile kullanıcılardan geri bildirim alıyor. Bu sayede gereksiz paketler yerine çok kullanılan ve kararlılık kazanmış uygulamalar mağazaya alınıyor.

Tasarım

Mağazanın yapımına resmi olarak 1 Nisan 2018‘de başlandı fakat 4 Haziran 2018‘de ilk kez tanıtıma çıkan Mac App Store ile neredeyse birebir aynı. Mağazanın görsel tatminde usta bir çalışma olduğunu kanıtlıyor.

Pardus depolarından sunuluyor

Uygulama Pardus depolarından sunuluyor. Pardus 17 kulanıyorsanız güncelleme almanız yeterli,  Pardus 17.3 sürümünde kurulu olarak geliyor. Debian dağıtımı kullananların resmi Pardus depolarını sisteme ekleyerek kullanmaları mümkün.

Kurulum yapmadan inceleme fırsatı

Uygulamaya ait Ekran Görüntüleri, Versiyon, İndirme Boyutu, Kategori ve Tanım bilgileri görülebiliyor.

Pardus Mağaza örnek uygulama

Mağazadaki uygulamalar kurulum yapmadan incelenebiliyor.

Çoklu görev üstleniyor

Uygulama aynı anda birden fazla işlemi kabul ediyor. Kendisine verilen görevleri kuyruğa alarak sıra ile çalıştırıyor. Verilen görev tamamlanmadan mağazadan çıkışa izin verilmiyor.

Daha fazla ayar

Uygulama açılışta sizin yerinize güncellemeleri kontrol ediyor. Depo adreslerini yanlış tanımladıysanız onay verdiğinizde sizin adınıza onarıyor. Ekranda görüntülenecek uygulama adedine karar verebiliyorsunuz. Animasyon severler de unutulmamış. Bu özelliklere bakıldığında uygulama gayet kararlı, sade ve hızlı bir yapıda.
yazarÖmer Çakmak

Pardus & Linux Sistem Yöneticisi
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Pardus Mağaza tam not aldı!”

 1. Anonim dedi ki:

  Diğer dağıtımlardaki alternatiflerinden hem görünüş hem de geliştirme olarak daha kötü. Farklı bir dağıtımın uygulamasını taban almamak çok önemli değil. Zaten depoda ihtiyaç görecek Gnome Software vardı. Gnome Software hem flatpak hem de sanap desteğine sahipken yine macera. İhtiyaç görme amaçlı bir şey yapın, kendinizi ispat etmek zorunda hissedek hareket ettikçe sürekli hata yapılıyor Pardus’ta.

  Şimdi kim neden bu uygulamayı örnek alsın, hiç bir artısı yok, sadece bir kaç paket kuruyor o kadar. Basit bir Zenity betiği bile bu işi yapabilir, biraz cilalamışlar o kadar.

 2. Abdullah dedi ki:

  Bazıları yerli muhabbetine girmiş. Dünya android kullanıyor. Her şey zamanla olur ülkemiz için iyi haberler bunlar

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yıllar önce kullandım. İstenilen her şeyi sunuyordu yalnız müzik çalar vb. gibi şeylerin adı çok kötüydü! Örneğin aklımda kalan “kde player”
  Bi süre kullandım ama alışamadım.
  Şimdi yeniden bi deneyeceğim. Aslında ben alıştım ama ortak kullananlar alışamayınca bırakmak zorunda kaldım.
  Windows’tan şu aralar iyice uzaklaşmışken Pardus iyi gelir bence!

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Pardus yüklemek istiyorum ama steam oyunlarımı geri yükleyebilirmiyim desteği varmı bilmiyorum

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Pardus yerli olmaktan çıktı. Isletim Sistemi olarak sadece yerli olan Pisi Linux var (Eski Pardus Team). Pardus satıldı gibi bişey, Debian tabanlı olunca

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Chrome ve spotify abd degilmi neden koymuslarki uygulamayi.

  1. Anonim dedi ki:

   Qdam sana ücretsiz yazılım veriyor kısıtlamıyor seni Sana açık kaynaklı özgür yazılım yaratıyor… ister yüklersin ister silersin.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Abd li veya yerli diye ayrım yapmamaları en doğrusu olmuş. Özgürlükçü bir yazılım olmaya devam ederse potansiyeli var

  3. Anonim dedi ki:

   Kardeşim kullanıcı sayısını artırmak için tabiki herkesin kullandığı programları koyacak.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Multimedya yetenekleri iyice geliştirilse de windows yerine kullanabilsek.

 8. Anonim dedi ki:

  magazada toplam 20-30 kadar app var. emege saygi duyuyorum ama cok ama cok yetersiz.

 9. Anonim dedi ki:

  Vay be gelişiyoruz galiba.

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ben pardüs dde yi çok sevdim mac os android harmonisi gibi geldi. #pardüsüdestekliyorum 😉

 11. Anonim dedi ki:

  2 Gün önce yeni güncelleme geldi. Daha iyi olacak..

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Pardusu çok öncelerden duymuştum fakat sonradan unuttum geçenlerde tekrar araştırdığımda kötü zamanlardan geçtiğini ve üstüne düşülmediğini görüp üzülmüştüm fakat böyle şeyşerin olduğunu görmek mutlu ediyor insanı daha da yaygınlaşması dileğiyle

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence tasarım tam anlamı ile yerlerde bundan yıllar yıllar önce lise de bilişim okurken çok daha iyi tasarımlar ortaya çıkarıyordum.

  1. Anonim dedi ki:

   Seni de alalım sahneye, forumda fikirlerini söylüyorlar, sende ilet tasarım ile ilgili fikirlerini..

" Pardus Mağaza tam not aldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pardus Mağaza tam not aldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pardus Mağaza tam not aldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "