Okunma

Pardus’a Hayat Öpücüğü Mü?


10 Şubat 2012 Cuma 11:30
Pardus’a Hayat Öpücüğü Mü?

Pardus‘un son zamanlardaki merak uyandıran gidişi için Tubitak düğmeye bastı. 2011 sürümüne artık güncelleme gelmeyeceği açıklanan Pardus işletim sisteminin,  dağılacağı yönünde görüşler artmaya başlamıştı.

Tubitak ise kendi sitesinden Pardus‘un durumu ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre yeni yol haritası için harekete geçildiği bildiriliyor. Tubitak‘ın yaptığı açıklamanın tam metni ise :

“TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde geliştirilen işletim sistemimiz Pardus’la ilgili son günlerde kamuoyunda sıkça tekrarlanan bir yanlış anlama vardır. Devlet Planlama Teşkilatı (Kalkınma Bakanlığı) tarafından desteklenen Pardus Projesi’nde gelinen noktada, geçmişe yönelik kapsamlı bir değerlendirme yapılarak yeni bir yol haritası belirleme çalışması başlatılmıştır. Bunun için akademiden, sivil toplum örgütlerinden ve özel sektörden ilgililerin katılacağı bir çalıştay düzenlenecektir. “Pardus’un Yarını Çalıştayı” adını verdiğimiz bu buluşmayla Türkiye’de bugüne kadar özgür yazılım camiasında yer almış, katkı sağlamış insanlar bir araya geleceklerdir. Bu çalıştayla amaçlanan, Pardus’un bugün itibariyle tıkanma noktalarını tespit edip, yoluna daha verimli, güvenilir ve yaygın bir platform olarak devam etmesini sağlamaktır. Çalıştayla ilgili ayrıntılar belli oldukça gelişmeler resmi kanallardan duyurulacaktır.”

:: Pardus’un devam ettirilmesini istiyor musunuz?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

35 yorum - “Pardus’a Hayat Öpücüğü Mü?”

 1. ssenari müellifi dedi ki:

  Üç yıl bundan kabak projeye millî bütçeden üç yıllığına 14,3 milyon TL ayrıldığı ile ilgili haber çıkmış. O boyda bütçe ayrıldıktan sonra 3 yılda değişen ne oldu?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Pardus’te eksik olan uygulama çeşitliliği ve sürücü desteğ***** ihtiyaçlar giderilirse pardus uç***** tıpkı linux altyapısıyla yazılan android gibi pardusude tablete uyarlaması gereklidir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Devam

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Linux un armamasının nedeni duyuramıyorlar ve kapsamlı bir karalılık ve geliştirme platformu ve teknik destek sağlamalılar.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bence işletim sistemi yapılsın ama yabancılar yaptılar desinler garanti tutacaktır.deneyin bakın

 6. kosasker dedi ki:

  Okullarda eğitim windows ile değil, pardus ile verilse ve kurumlar pardus kullanırsa herşey daha kolay olurdu.

 7. engerex dedi ki:

  Proje elbette devam etmeli. Öncelikle kamu kurumları ve birçok ofis kullanıcısının ihtiyacını karşılayacaktır.

 8. tarkankarabas dedi ki:

  pardusu aralıklı olarak kullandım. ilk günden itibaren gözüme hoş geliyor ve hiç sorun yaşamadım ama bilgisayara ms-dostan beri ms ağırlıklı takıldığımız için bir zaman sonra windows çekiyor işte bir de oyun falan hikayesi var…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ilginç olan yorumum konulmamasi çok ilginç?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  kisa ve öz yazılım sitemini denistirin! kısa bir dönemde yapılmayacak olması bir ihtimal! fakat pardusu kayıp edildiği zaman Türkiye’nin baska bir program üzerine yoğunlaşması yanlış olacaktır neden Turkiye bilirmisiniz çünkü partus Türkiye’yi temsil eder!ben derimki eyer TÜBİTAK partusu alipta genişletmeye niyeti varsa bunu sakın unutmasın zeminin sağlam oldumu gelecegin sağlam olur! ben zemini genişletin ve adını sp koyün nedeni scientists PROGRAMMERS kısatlılmasıdır inşallah başarı olur turk milleti!

 11. SDN Okuru dedi ki:

  kisa ve öz yazılım sitemini denistirin! kısa bir dönemde yapılmayacak olması bir ihtimal! fakat pardusu kayıp edildiği zaman Türkiye’nin baska bir program üzerine yoğunlaşması yanlış olacaktır neden Turkiye bilirmisiniz çünkü partus Türkiye’yi temsil eder!ben derimki eyer TÜBİTAK partusu alipta genişletmeye niyeti varsa bunu sakın unutmasın zeminin sağlam oldumu gelecegin sağlam olur! ben zemini genişletin ve adını sp koyün nedeni scientists PROGRAMMERS kısatlılmasıdır inşallah başarı olur turk milleti!

 12. SDN Okuru dedi ki:

  İşe yaramaz bir işletim sistemi parduş kelimenin tam anlamıyla rezalet kurduğum la kaldırdığım bir oldu bu zamana kadar gene iyide dayanmış bir an önce bitirsinler bu rezil projeyi gözünü seveyim windows’un on numara işletim sistemi kim ne derse desin.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bitsin diyen arkadaşlar,sizin gibiler hala kaldımı bu güzel ülkemiz’de:)))

 14. SDN Okuru dedi ki:

  kesinlikle devam etmeli, resmi kuruların kullanım alanları ile sınırlı kalmamalı, herkese hitap etmeli..

 15. shaky dedi ki:

  ben pardusu kurdum kurduğum ile kaldırdığım bir oldu..sebebi ,ise bana tuhaf geldi.. ne masaüstü simgeleri yerleştirebiliyorum nede internete bağlanıyor..belkide bilmediğim için olabilir..ben windows 7 kullanıyorum hem kolay hemde hızlı.. oda su koyverdi..ikide bir windowsunuz orijinal deyil etkinleştirmeniz gerekiyor uyarısı veriyor..450 tl verip orijinal alacak halim yok bütçe meselesi.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Android ile Pardusun yolunu kesistirsinler , nasil olur bilmiyorum ama Gelecek Android. Olurda ilgili bir kisi okursa lutfen dikkate alsin. Android cihazlari yokken uygulama gelistirmeye baslayan biri olarak bunu soyluyorum.

 17. ethem dedi ki:

  Pardusa en büyük desteği verebilecek yerler üniversitelerdir. Fakat ne kadar destek verdiklerini bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim ki eğer gereken desteği verselerdi bu halde olmazdı. Neler yapabilirler diyecekler için şunları diyebilirim 1-gerekli bilgisayar sistemleri için tercih edip kullanıcı olarak destek vermek (en basit olandır) 2-bilgisayar veya yazılımla ilgili bölümlerinde pardus ağırlıklı ve teşvik edici çalışmalarla destek vermek 3-gerekli birimleri kurarak pardus ekibiyle işbirliği içinde yazılım geliştirmek (ileri seviyede bir destektir)

 18. SDN Okuru dedi ki:

  inşaallah devrim arabalarına benzemez.
  okullarımız microsoft kursu gibi davrandığı sürece hiçbir linux sürümünün geleceği olamaz.

 19. antimatter dedi ki:

  çalıştay malıştay varsa bi işin içinde, o işten hayır gelmez

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Çalışma devam etmeli. Eksiklerin çoğu belli. Tam donanim desteği. Full arabilrim desteği(gnome, xfce vs ) Daha iyi performans. Daha iyi paketleme yöneticisi.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Bencede pardus zorunluluğu bazı yerlere getirilmeli hadi onu geçtim Tv de 2-3 reklamı çıksa tutacağından eminim millet bilmediği adını bile duymadığı işletim sistemine nasıl geçecek

 22. netfaruk dedi ki:

  masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda şansı çok az. bence tablet, ceptelefonu, akıllı tv gibi alanlara yönelirse daha faydalı olacaktır.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Ne yaparsanız yapın kendine özgü üst düzey sağlam grafikli oyunları olmalı yoksa kullanım alışkanlığı edindiremezsiniz bugün Android hariç hiçbir Linux ta sağlam oyun yok ben oyun oynamam laptopum da ama olmazsa olmaz birde gorseli iyi estetik programlar lazım

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar, Linux çok büyük bir açık kaynak ekosistemi. Pardus’un yaygınlaşması ve geliştirme sürecinin üst düzeye çıkması sadece TÜBİTAK’ın elinde değil. Açık kaynak dünyasında yaşanan gelişmelerde çok önemli. Bugün kurumsal yazılım geliştirme alanında özellikle Java, Python gibi programlama dillerinin ve geliştirme araçlarının biraz yol alması gerekiyor.

 25. EhemmiyetsiZ dedi ki:

  Bence proje devam etmeli bu işte bizde varız diyebildiğimiz yada demeye çalıştığımız güzel bir projedir pardus. Bugün halen bir çok kişi ihtiyacı olmadığı halde diğer ücretli işletim sistemlerini kullanıyor. Ben şirketimizin bilişim sorumlusu olarak diğer işletim sistemlerine ihtiyacı olmayan sadece word excel gibi ofis paket yazılımları ile çalışan bilgisayarların tamamına pardus kurdum. Şuana kadar gayet iyi çalıştı herhangi bir sıkıntımız olmadı. Hatta hiç sıkıntımız olmadı. Malum ünlü işletim sisteminin aksine hatta çok performanslı iyi bir sistemdir pardus. Bence internet kafelerin oyun oynanmayan bölümlerinde de zorunlu hale getirilmeli pardus. Hatta şirketleri teşvik etmeli devlet pardus kullanmaları açısından. Bugün kosgeb bir çok firmaya destek veriyor maddi olarak. Eğer zorunlu olarak linux ile uyumsuz program kullanılmayacaksa pardus zorunluluğu getirilmeli bu desteklere.

 26. mdkbet dedi ki:

  güzelim projeyi ziyan ettiler şimdide yeni yol haritası yapıyorlarmış
  işi batırdık kurtarmaya çalışıyoruz diyemiyorlar tabi

 27. SDN Okuru dedi ki:

  “CentOs ve Android buna en bariz örnekler”
  android google tarafından destekleniyorda, Centos derken ?
  centos bir firma tarafından desteklenmiyor. bir firma tarafından desteklenen rhel’in klonu. Arkasında redhat yok onun.

  gnu lisansına redhat kodları açmak zorunda bir grupta açılan o kodları derleyip centos’u yapıyor.
  gayet amatör bir grubun çalışması.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  uyglama geliştiricilerin yardımı olmadan zor gibi görünüyor. ama herşeye ragmen devam etmesi cok güzel…

 29. SDN Okuru dedi ki:

  bencede yerli malına deger verilmeli ve proje yatmasın…

 30. SDN Okuru dedi ki:

  stabil olamıyor sorunları çözemiyor (pardusu hedef alarak demiyorum genel olarak)
  microsoft teknolojinin yönünü belirliyor genel olarak çünkü elinde çok büyük bir kitle var
  pardusun pc firmaları ile birlikte önce devlet dairelerinde kullanılması gerekirki belli bir kitle elde etsin.

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Bitsin artık yeter

 32. shadowknight dedi ki:

  hala umudum var. inşallah devam eder proje

 33. orcnd dedi ki:

  bitirsinler projeyi. Arkasında bir firma oldmadığı sürece linux dağıtımları pek başarılı olamıyor. CentOs ve Android buna en bariz örnekler. Günü kurtarmaya yönelik çözümlerden vazgeçerek yerli işlemci, yerli komutseti, yerli yazılım dilleri ve yerli işletim sistemimizi geliştirmeliyiz. 2023 hedefleri arasına bilişim ile ilgili hedefler eksik. Tubitak bu konuda hükümete yol göstermeli

 34. 1ruby1 dedi ki:

  Tabi ki desteklenmesi taraftarıyım ancak, en iyi örneklerden ubuntu bile istenilen kullanıcı sayısına ulaşamadı, Linux’a olan desteğin artması şart, bir şeyler eksik ama ne ?

" Pardus’a Hayat Öpücüğü Mü? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pardus’a Hayat Öpücüğü Mü? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pardus’a Hayat Öpücüğü Mü? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "