Pardus’un Yeni Adı Belli Oldu


12 Haziran 2007 Salı 13:00
ABONE OL
Pardus’un Yeni Adı Belli Oldu

Gözbebeğimiz Pardus‘un her yeni sürümüne özel bir isim veriliyor. Bu isimlerin
nasıl kime, ne şekilde zuhur eylediği muamma olsa da ortaya çıktıktan sonra
çok tartışıldığı bir gerçek. Daha önce Pardus‘a Sait Faik, Felis Chaus gibi
isimler eklenmişti. Birkaç gün sonra çıkacak olan yeni sürümün adı da belli
oldu. Yeni sürümün özel adı: Pardus 2007.2 Caracal Caracal (Karakulak).


Isırır mı?

Ülkemizde karakulak olarak bilinen bu kediciğin ortalama ağırlığı 7-9 kg. Tavşan,
sincap, tarla faresi gibi hayvanlarla beslenen karakulağın, rivayetle gelen ilginç
bir özelliği de Orta Asya‘dan Anadolu‘ya kadar Türklere eşlik etmiş olması.
Halen ülkemizde varlığının devam ettiği ve sayısının 100′ü geçmediği söyleniyor.

En iyi Pardus, Yakında!

Güncellenmiş sürümü ile daha da yenilenen ve kullanışlı olan, daha fazla donanım
desteği ve güncel yazılıma sahip olan Pardus‘un yeni sürümü ile bu türü de kalıcı
olarak hatırlamış olacağız.

Yeni İsim Hakkında Ne Diyorsunuz?

:: Pardus‘un yeni sürümüne verilen isim hakkında görüşlerinizi forumda tartışmak için buraya tıklayın.

Bilgi için: Pardus
Yazar: Hakkı Alkan
SDN http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
29 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ya anlamıyorum niye türkçe isim koymuyolar direk karakulak deseler ya pardus da ne demek ya hadi pardus özel isim diğerleri niye türkçe diil ya sanki yabancı isim yapmak marifet (anladık ingilizce biliyonuz)

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ne mutlu turk mılletıne. mıcrosoft tekelınden bızlerı kurtarır bolece yurtdışına odenen paralar ulkemızde kalmış olur ınş***** mıllete hayırlı olsun.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

pardus2007.2 caracal caracal yerine pardus 2007.2 karakulak daha güzel duruyor gibi. ayrıca dergiler inşallah temmuzda cd sini verir. artık internetim de yok nasıl güncelleyeceğim bilmiyorum valla 🙁

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

komik isim olmus, doğan görünümlü şahin gibi. linus sonuca alacak lisans hakkını. maceraya gerek yok ms’e devam.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

resimdeki kedi 7 – 9 kilomu yani :O

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

her ay pardus çıkıyor, ne iş anlamadım.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ben seviyorum bu pardusuu ama elektrik kesilipte o an sistemdeyseniz vee hele güncellemee yapiorsanizz birdaha açamiyorsunuzz sistem çöküyorr bunun düzeltilmesi gerek mesala tc de hergün elşektriklerin gittiğini düşünürsek bnbu önemli bir durum mesala dün güncelliyordumelektrik gitti ve sistemi bir dahaa çamadimm yeniden uracam ***** devam şuansonolarakta şu internete girilemeen sitelere girilmesinide bir yama veya ***** yok bişey diyecek pardusa ozamanyaşsin pardus yaişasin özgürlük derimm ……….

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

anlamadığım bir şey var. çok güzel yerli malı bir işletim sistemimiz oldu, tamamen Türkçe falan…
bu latince hayranlığına anlam veremiyorum. bu hayvanın adı karakulaksa “Karakulak” denilsin. Caracal da neymiş?

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Önemli olan Pardus’a verilecek olan isim değil ileride Windwos’a rakip olabilecek derecede bir işletim sisteminin oluşturulmasıdır.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Uzun zamandır bekliyordum pardusun yeni sürümünün adını. Demek adı Pardus 2007.2 Caracal Caracal’ mış. Haber için teşekkürler

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Güzel Bir isim
Tarihi varlığının nedeni galiba bu ismin verilmesi
Zaten pardusun daha sonraki sürümlerine nesli tükenmekte olan kedigillerin isimleri verileceği açıklanmıştı

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Ãœlkemizde karakulak olarak bilinen bu kediciğin ortalama ağırlığı 7-9 kg….

Bula bula bi kedicikmi bulmuşlar.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Bu Caracal Caracal 64bit’e destek verecek mi acaba..

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

bende bulunan Felis Chaus cdsini pcye kurmadan bu cdye güncellenebilir mi?

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Acer Aspire 5512 wlmi dizüstü bilgisayarım var Pardus 2007.1 yi çalıştırılabilir cd den çalıştıramıyorum tam sistem açılacak ekrana görüntü gelmiyor malesef 🙁 ekran kartım Ati Mobility radeon x700 pci express 128mb vram umarım yeni çıkacak olan Pardus 2007.2 sürümde bu sorunla karşılaşmam ve pardusa geçiş yapabilirim ?!

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

adın belli tamam da artı kendisi de gelsin ya bekle bekle sabırsızlanıyorum.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Pardus sadece Türkiye içinde kullanılması için hazırlanan bir işletim sistemi değil. Bir çok dile çevrilmiş sürümleri mevcut. Ayrıca bu isimler Latince, İngilizce değil. Bu tip eleştirileri yapan arkadaşlar öncelikle yorumlarda kullanılan “Türkçe”ye dikkat edip dilimize sahip çıksalar keşke.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Karakulak’tan, Bilim Dili Latincesi’ne Türkçe’den girmiş bir sözcüktür Caracal caracal, Karakal karakal diye okunur.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

bu projede emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürler, gerçekten bize özel bir işletim sistemi, Türk işletim sistemi harika,, herkesin sahip çıkması gerekli..saygılar

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Pardus’ a malesef bu Latince isim seçimlerinden dolayı eskisi gibi sempatiyle bakamıyorum artık. Bizden bir işletim sistemimiz var diye sevinecekken bana çok anormal gelen isimlerin sürüm vs. adları olarak kullanılması muhtemelen çoğunuza garip gelecek ama ubuntuya geçmeme sebep oldu. Sonraki sürümler için önerim; Latince’ den de ziyade, içinizde kalmasın diye, her sürümün adı başka bir dilde olsun. Dolmuş gibi bizden bir isim koyulmadıkça Pardus kullanmayacağım artık. Ama geliştiricilere başarılar diliyorum, emekleri için de teşekkür ediyorum.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

sacma bir tartisma isletim sistemini degerlendireceginize , sistemin ismine bakiyorsunuz ,isiniz yokmu sizin

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

arkadaslar bırakın isim tartışmalarınıda önemli olan işletim sistemimizin kendimize has ve özgü olmasıdır tamamen türkiyeye has tamamı türkler tarafından hazırlanmiş ***** gelince sadece pardusu türkiye kullanmıyorki dünyada gecerli olan latinceye uyarlanmış isimler bunlar tamamen türkiyede yaşamış nesli tükenmiş veya tükenmek üzere olan kedigiller isimleri çokta hoş ***** dünyada kaç ülke kullanıyor biliyormusunuz linux un dünyada en kolay kurulan işletim sistemi olduğunu biliyormuydunuz ve en saglam alt yapı olarak ah dünya kadar keşke türkiyede sahip çıksa pardusa şimdi türkiye olarak ms tu kullanmazdık.örnek almanyada işletim sistemi olarak %85 linux kullanılıyor almanlara özgü linux biz neden kullanmıyoruzki milli yazılımımız artık resmi dairelerin çoğu pardusa geçiyor sıradan yakında tamamen resmi yazılım olarak pardus kullanılacak türkiyede çok saglam altyapısı ve mükemmel tamamen türkçe işletim ***** milyar dolarlar vericek paramız yok türkiye olarak tamamen ücretsiz bedava yazılım bence herkez pardus kullanmalı.yaşasın özgürlük yaşasın milli yazıılımımız *****.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Pardus ;Pardus Tuliana’dan yani Anadolu Parsından ***** Caracal ise karakulağın bilimsel (latince) adıdır.İlkinin maalesef soyu tükendi (Pardus) ,diğerininki de (Caracal) yakındır.Durum böyle olunca isim olarak sürümlere bilimsel adlar vermek Pars veya Karakulak demekden daha anlamlı olacaktır.Hele birde Linux sürümünüz dünya genelinde boy göstermeye başlayı***** sürü linux sürümü olmasına karşın geliştirilmesine devam edilen sürüm sayısı pek de fazla değ***** böyle olunca Pardus’a bu alemde daha çok iş düşecek ***** yaparken elektrik kesilirse de çökme ***** ekranında güncellemeden önceki sürümü yükler devam edersiniz ,sonrasında tekrardan güncellemenizi yaparsınız.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ben 4 yıldır linux kullanıyorum hemen hemen bütün linux dağıtımlarını test ettim pc me kurabildim ama göz bebeğimiz Pardus linux dağırımının bütün sürümleride elimde mevcut olmasına rağmen bir türlü pc me kuramadım ne hikmetse daha tadına bile bakamadım inanın linux kullanan türkler arasında en çok ben kullanmak isterim Pardusu ama kullanamıyorum ne yazıkki cd yi pc boot ediyorum kurulum ekranına gelince yazılar allak bullak oluyor klavye çalışıyor ama kuruluma geçmiyor bir türlü hani diyorum her donanımı tanımıyor olabilir ama bu donanım seçen dağıtımın yanında bir de düşük donanımda çalışan bir sürüm çıkartsalar nasıl olur du tamam elimdeki pc donanım bazında sahada malüp olabilir ama pc mdende vaz geçemiyorum ama sanırım zamanı geldi yeni bir pc ye terfi etmenin şöyle bişi daha var bir tek benim sorunum değil diyede düşünüyorum neyse bütün linux geliştiricilerine ve destekleyen türk halkına teşekkür ederim bir linux kullanıcısı olarak bütün herkeze çalışmalarında başarılar

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

arkadaşlar isme takılı kalmayalım lütfen…..bu isimler latincedir…latincede her herde geçerli olan ve manası her yerde aynı olan bir dildir…yani pardus ekibinin sürümlerine latince isim koyması gayet akıllıcadır….pardus 2007.1 felus chausta sadece modem sorunu yaşamıstım ve internete bağlanamamıştım umarım 2007.2 sürümünde bu hatalar giderilir ve bu şekil hatalar ile karşılaşmam ….

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Ya arkadaşlar bu saçma sapan tartışmaları bırakın artıkda adamlara biraz destek verin yoksa microsoft aldı başını gidiyor. LATİNCEYMİŞ FALAN TÃœRKÇE OLSUNDA NE OLURSA FİKRİNDE DEĞİLİM FAKAT YİNEDE AMERİKANIN ELİNE DÃœŞMEKTEN İYİDİR DİYORUM. VE YAPANLARA BİRDAHAKİ SÃœRÃœMLER İÇİN BAŞARILAR DİLİYORUM. By prof

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Oncelikle cok guzel emegi gecenlere cok cok tesekkur ***** konusuna ne kadar takmisiz ha caracal ha karakulak sen begenmiyorsan karakulak de ..microfost`tan iyidir dahada iyi olacak ***** once bizim yasasin linux yasasin bizim linuxumuz…

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Tee ortaasyadan buralara besleye besleye getirmisiz Anadoluya. O da bizim gibi burali olmus.
Cok sevimli yaa bu ***** birgun elimiz degecek bu sevimliye…

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

arkadaşlar acil bişey sorucam linux un türkiye’deki adlarını yazabilir misiniz ? acil

" Pardus’un Yeni Adı Belli Oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pardus’un Yeni Adı Belli Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pardus’un Yeni Adı Belli Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Thodex borsasına para yatıranlara ne olacak? Thodex borsasına para yatıranlara ne olacak?
  2. 2 Samsung Galaxy Tab A7 incelemesi Samsung Galaxy Tab A7 incelemesi
  3. 3 BİM'de satılacak drone'u inceledik BİM'de satılacak drone'u inceledik
  4. 4 Apple'ın tanıttığı yeni ürünler neler? 10 dakikada özet! Apple'ın tanıttığı yeni ürünler neler? 10 dakikada özet!
  5. 5 Drone'un kralı bu mu? DJI FPV inceleme! Drone'un kralı bu mu? DJI FPV inceleme!
  6. 6 Apple yeni ürünlerini tanıttı! Apple yeni ürünlerini tanıttı!
  7. 7 Ali Babacan çekiminin arka planı! Ali Babacan çekiminin arka planı!
  8. 8 BİM'de 75 TL'ye satılacak Polosmart kulaklığı test ettik! BİM'de 75 TL'ye satılacak Polosmart kulaklığı test ettik!
  9. 9 Merakla beklenen Xiaomi Redmi Note 10 inceleme! Merakla beklenen Xiaomi Redmi Note 10 inceleme!
  10. 10 Askerde telefonla neler yaşadık? Anılarımızı anlattık! Askerde telefonla neler yaşadık? Anılarımızı anlattık!