Donald Trump’ın kullandığı uygulama geri dönüyor


20 Nisan 2021 Salı 07:07
ABONE OL
Donald Trump’ın kullandığı uygulama geri dönüyor

ABD’de 6 Ocak’taki Kongre Binası baskını kapsamında gerçekleşen olaylardan nasibini alan sosyal medya uygulaması Parler için olumlu gelişmeler yaşandı. Trump destekçileri tarafından eylem planlamak maksadıyla kullanılan uygulama App Store’dan kaldırılmıştı. Apple ile Parler yetkilileri arasındaki devam eden kriz çözüme kavuştu.

Basın açıklaması yapan yetkililer Parler’ın iPhone’lara geri döneceğini belirtirken, beklenen o tarihi de açıkladı.

Parler, App Store kurallarına uyum sağladı

Apple, Parler’a App Store kurallarını ihlal etmesi sebebiyle yaptırım uyguladı. Platformun yöneticilerini içerik denetimini iyileştirmeleri, tehlikeli ve nefret dolu yayınları uygulamadan uzak tutmaları için çaba göstermeleri gerektiği yönünde uyardı. Bu hareketin ardından Parlar yetkilileri geçen ay Apple’a yeniden başvuru yapsalar da, olumlu yanıt alamamışlardı.

parler app store

Parler, teknoloji devleri tarafından ağır yaptırımlara tabi oldu.

Bu hafta ABD’de App Store politikaları nedeniyle Apple’a açılan antitröst davasının duruşması yapılacak. Duruşmaya sayılı günler kala Apple’dan Parler ile alakalı açıklama geldi. ABD’li şirket platformda şiddeti teşvik eden, çeşitli etnik grupları, ırkları ve dinleri aşağılayan, Nazizmi yücelten ve şiddet çağrısında bulunan içerikler tespit ettiğini dile getirdi. Bu sebeple uygulamayı sürekli reddettiğini söyleyen Apple, Parler yetkilileriyle de temas halinde olduğunu vurguladı.

Konuyla alakalı basın açıklaması yayınlayan Parler, Apple’ın nihayet uygulamayı kabul ettiğini duyurdu. İyi haberi, olayların patlak vermesi üzerine görevden alınan John Matze’nin yerine geçen geçici CEO Mark Meckler verdi. Meckler, Apple kurallarına uyum sağlamak için yoğun bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Sarf ettikleri eforun işe yaradığını ima ederek, Parler uygulamasının App Store kataloğuna 26 Nisan’da yeniden ekleneceğini belirtti.

Parler’in iOS uygulamasında çok daha sıkı bir denetim politikası yürürlüğe girecek. Web ve Androidde yer alan sakıncalı içeriklerin artık iPhone’da gözükmesine müsaade etmeyeceklerini söyleyen Mark Meckler, uygulamanın filtreleme mekanizmasıyla çalışacağı bilgisini paylaştı.

Parler CEO’su Mark Meckler yeni sistemle ilgili yüzeysel detaylar verdi. Bakış açısına dayalı içerik denetimine yönelik katı yasağı korumanın yanı sıra, yasadışı konuşmaları daha iyi tespit eden ve kullanıcıların istemediği içerikleri filtrelemesine olanak tanıyan sistemler kurmak için çalıştıklarını söyledi. Ancak platformda ne tür içeriklere izin vereceklerine dair tam olarak detaylı bilgi aktarmadı.
yazarFaruk Doğan

2000 yılında Hatay'da doğdu. Birçok teknoloji sitesinde çeviri ve freelance editör olarak çalıştı. Teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net ailesinde sürdürüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Donald Trump’ın kullandığı uygulama geri dönüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Donald Trump’ın kullandığı uygulama geri dönüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Donald Trump’ın kullandığı uygulama geri dönüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!